Prof. dr hab. n. med. Marian Zembala wybitny kardiochirurg, Dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, podczas Gali Laurów Umiejętności i Kompetencji 2018 został uhonorowany Diamentowym Laurem Umiejętności i Kompetencji.
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach już od 27 lat pielęgnuje tradycję przekazywania podziękowań wybitnym osobowościom.
– Celem rozdania Laurów Umiejętności i Kompetencji jest zwrócenie uwagi na autorytety – niezwykle potrzebne w dzisiejszych czasach. To również próba przypomnienia o uniwersalnych wartościach poprzez osoby, w których działaniach można je odnaleźć – mówił Tadeusz Donocik, Honorowy Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach oraz Przewodniczący Kapituły Laurów Umiejętności i Kompetencji.
Wśród dotychczasowych Laureatów znalazły się takie osobistości jak: Ojciec Święty Jan Paweł II, Przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Durão Barroso, Sekretarz Generalny NATO Javier Solana, Emisariusz Komendy AK i Rządu RP w Londynie Jan Nowak Jeziorański, Komisarz UE ds. Energii AndrisPiebalgs, Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz czy wybitny polski kompozytor Krzysztof Penderecki.
Legenda polskiej medycyny
Prof. dr hab. n. med. Marian Zembala w 1974 roku ukończył z wyróżnieniem studia wyższe na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej we Wrocławiu. W latach 1975-1980 pracował jako asystent, a następnie starszy asystent i adiunkt w Klinice Chirurgii Serca na macierzystej uczelni. W roku 1979 otrzymał stopień doktora nauk medycznych, broniąc z wyróżnieniem przewód doktorski.
W latach 1981-1985 odbył staż naukowy w holenderskim Utrechcie.
Powrócił do Polski w 1985 roku, aby na zaproszenie profesora Zbigniewa Religi podjąć pracę w utworzonej wówczas i kierowanej przez niego Katedrze i Klinice Kardiochirurgii Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu. Asystował przy pierwszych w Polsce operacjach transplantacji serca oraz zabiegu wszczepienia sztucznego serca. W roku 1988 roku odbył kolejny staż naukowy w Deborah Heart und Lung Center w Nowym Yorku. W tym samym roku uzyskał też specjalizację z zakresu kardiochirurgii. W roku 1989 wraz z dr n. med. Andrzejem Bochenkiem uruchomił znany dziś ośrodek kardiochirurgiczny w Katowicach-Ochojcu.
W 1990 roku odbył kolejny staż naukowy w Klinice Kardiochirurgii Uniwersytetu RWTH Aachen w Niemczech. Następnie powrócił do Kliniki Kardiochirurgii Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu i zajął się programem transplantacji serca oraz płuc. Rok później przeprowadził pierwszą w Polsce transplantację serca u dziecka. W 1991 roku habilitował się (z wyróżnieniem), a w 1998 otrzymał tytuł profesora nauk medycznych.
W roku 1998 wykonał pierwszą w naszym kraju transplantację pojedynczego płuca, a w 2001 jako pierwszy w Polsce przeszczepił choremu płuco-serce.
Od roku 1993 jest dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, a od 1999 roku kieruje Katedrą i Oddziałem Klinicznym Kardiochirurgii, Transplantologii, Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu. W 2015 roku pełnił funkcję Ministra Zdrowia.
Dorobek naukowy Pana Profesora obejmuje 92 rozdziały w 25 podręcznikach, redakcję 4 publikacji książkowych, 693 prace oryginalne, w tym ponad 150 w zagranicznych czasopismach. Ważne miejsce w jego pracy zawodowej zajmuje działalność dydaktyczna – zarówno przeddyplomowa dla studentów jak i podyplomowa dla lekarzy.
Prof. Zembala jest członkiem licznych krajowych i zagranicznych organizacji medycznych, w tym Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, International Society for Heart and Lung Transplantation, European Society of Cardiovascular Surgery (był Prezydentem w latach 2010-2012) i European Association for Cardiothoracic Surgery (w którym jest Prezydentem od 10.2017 r.). Profesor Marian Zembala jest także laureatem kilkudziesięciu odznaczeń państwowych, nagród i wyróżnień.
Bóg nie lubi ludzi leniwych
To wyjątkowy moment, w którym do Panteonu Laureatów Laurów Kompetencji i Umiejętności dołącza ktoś tak wyjątkowy jak prof. Marian Zembala – naukowiec, lekarz, menadżer, polityk. To współczesny Homo Faber – wybitnie uzdolniony człowiek pracy, stawiający obowiązki, w tym przede wszystkim ratowanie życia drugiego człowieka – ponad wszelkie inne wyzwania – powiedział Janusz Steinhoff, Przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej oraz Przewodniczący Rady Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.
– Każdego dnia swoją postawą potwierdza życiowe credo, że każdy sukces rodzi się dzięki benedyktyńskiej zespołowej pracy, systematyczności oraz determinacji w dążeniu do wyznaczonego celu. W przypadku Profesora ta wola współpracy ma też silne oparcie w wierze, empatii i wrażliwości. Jego stwierdzenie: ,,Bóg nie lubi ludzi leniwych” to nie zgrabny slogan. W trakcie całego swojego życia pracę naukową łączył z praktyką lekarską, następnie decydując się na równoczesną aktywność w życiu politycznym podobnie jak jego mentor i przyjaciel – prof. Zbigniew Religia, również laureat Laurów.
Posiadł On wszystkie najważniejsze tutaj umiejętności: jest nowatorski i odważny w działaniu, jest otwarty na innych i łączy ich wysiłki, jest wreszcie pracowity i zapobiegliwy tam gdzie pojawia się zagrożenie. – mówił Jerzy Buzek Premier Rządu RP w latach 1997-2001 Przewodniczący PE 2009-2012, Poseł do PE. – Na terenie zurbanizowanego Śląska tym zagrożeniem jest przede wszystkim zdrowie i to wyzwanie – walki o nasze zdrowie – stało się pasją jego życia. Od pionierskich transplantacji serca i płuc, poprzez zorganizowanie wzorowej kliniki kardiochirurgii i kardiologii w Zabrzu, aż do przedsięwzięć krajowych i zagranicznych w opiece zdrowotnej. Wszystko to jest przedmiotem Jego działań. Ale przede wszystkim zdrowie dla ludzi, opieka zdrowotna nakierowana na pacjenta, służąca mieszkańcom zniszczonej przemysłem śląskiej ziemi. Ale nie tylko o tę dzielność profesora tutaj chodzi, ale też o umiejętność obrony polskiej racji stanu, naszego sytemu wartości i człowieczeństwa. Realizował i realizuje to nie tylko jako szef kliniki w Zabrzu, ale też radny sejmiku, poseł na Sejm, a przede wszystkim Minister Zdrowia Rządu RP.