Znamy wspaniałych Promotorów Polski ze Śląska. Dacko-Pikiewicz, Talarczyk, Sławek i Tomasik nagrodzeni

Możliwość komentowania Znamy wspaniałych Promotorów Polski ze Śląska. Dacko-Pikiewicz, Talarczyk, Sławek i Tomasik nagrodzeni została wyłączona Aktualności, Polski Kapitał

26 kwietnia br. o godz. 17:15 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2022 odbyło się uroczyste wręczenie statuetek „Promotor Polski”. Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” uhonorowała w ten sposób: Roberta Talarczyka, dyrektora Teatru Śląskiego, prof. Zdzisławę Dacko-Pikiewicz, rektor Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, prof. Tadeusza Sławka, literaturoznawcę, poetę, samorządowca oraz Artura Tomasika, prezesa Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

Promotor Polski logo

Wręczenie statuetek Promotorom Polski na Śląsku odbyło się już po raz szósty podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. A dokonali tego:prof. Jerzy Buzek, europoseł, były premier RP oraz przewodniczący europarlamentu, laureat tytułu Wybitny Polak; Marcin Krupa, prezydent Katowic; Wojciech Kuśpik, prezes Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz Andrzej Czernek, wiceprezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego. Uroczystość poprowadził Michał Lipiński, dyrektor Konkursu „Teraz Polska”.

Promotorzy Polski ze Śląska. Dacko-Pikiewicz, Talarczyk, Sławek i Tomasik nagrodzeni Teraz Polska Fot. Kamil Broszko
Promotorzy Polski ze Śląska. Dacko-Pikiewicz, Talarczyk, Sławek i Tomasik nagrodzeni Teraz Polska Fot. Kamil Broszko

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego od ponad 30 lat organizuje dla firm Konkurs „Teraz Polska” na najlepsze produkty, usługi i innowacje. Od 2017 roku nagradza i promuje również osiągane lokalnie sukcesy Polaków i rodzimą przedsiębiorczość.

Projekt „Promotor Polski” został zainaugurowany w 2017 roku właśnie tutaj, w Katowicach na Europejskim Kongresie Gospodarczym. Od tego czasu Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego utrwaliła swoją obecność również na innych regionalnych wydarzeniach gospodarczych, m.in. w Katowicach, Białymstoku, Toruniu, Świnoujściu, Rzeszowie i Warszawie, a tytułem uhonorowano już ponad 50 osób – mówi Andrzej Czernek, wiceprezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego. – Nagradzamy ludzi działających lub wywodzących się z danego regionu, których osiągnięcia współtworzą pozytywny wizerunek naszego kraju. Promujemy Polaków, za którymi stoją sukcesy w dziedzinie przedsiębiorczości, kultury, nauki, sportu, mające niewątpliwy wpływ na nasze poczucie tożsamości i na rozwój kraju – dodaje Michał Lipiński, dyrektor Konkursu „Teraz Polska”, prowadzący uroczystość.

W swoim wystąpieniu Jerzy Buzek nawiązał do obecnej sytuacji związanej z wojną w Ukrainie:

Dzisiejsi Laureaci tego tytułu są dla nas wzorcem w jaki sposób należy realizować wszystkie zasady, które dały najpierw Polkom i Polakom wolność, a potem tworzyły i tworzą naszą europejską świadomość i europejską przyszłość. Szczególnie to cenne wobec sytuacji jaka ma teraz miejsce w Ukrainie, gdzie bohaterski naród bije się o swoją niepodległość. Pomoc naszym sąsiadom będzie potrzebna przez lata. I będzie ona wyróżnikiem naszego wspólnotowego działania i odpowiedzialności. Również dla tych osobistości, których Kapituła obdarza zaufaniem jako Promotorów Polski.

W tegorocznej edycji laureatami tytułu „Promotor Polski” na Śląsku zostali:

  • Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego
  • Prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, rektor Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Prof. Tadeusz Sławek, literaturoznawca, poeta, samorządowiec
  • Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA

W poprzednich latach laureatami tytułu „Promotor Polski” ze Śląska zostali: prof. Marian Zembala, Teresa Mokrysz, Marcin Wyrostek, Joanna Wnuk-Nazarowa, Małgorzata Mańka-Szulik, Tadeusz Donocik, prof. Paweł Buszman, Alicja Knast, Tomasz Konior, Artur Rojek, Sonia Draga, prof. Arkadiusz Mężyk, Piotr Uszok, prof. dr hab. nauk med. Krzysztof Składowski, arch. Robert Konieczny i prof. dr hab. Maciej Pieprzyca.

Dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB

Rektor Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej

Doktor habilitowany w dyscyplinie nauk o zarządzaniu i jakości, Rektor Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Autorka lub współautorka licznych publikacji naukowych z zakresu zarządzania reputacją, innowacji, zarządzania w firmach rodzinnych, zarządzania kompetencjami wydanych w prestiżowych międzynarodowych wydawnictwach jak Taylor & Francis, Routledge, Nova Science Publishers, Social Sciences, PLOS One, E a M: Ekonomie a Management Sustainability, Energies, Management, Central and Eastern European Journal of Management and Economics, Intercathedra, Business, Management and Economics Engineering i in., indeksowanych m.in. w bazach Scopus, Web of Science (H-INDEX=11, IF=20,942, publikacje w czasopismach z grupy Q1 oraz Top10% w Scopus), a także badań, ekspertyz oraz projektów badawczych, w tym finansowanych ze środków MEiN, NCBiR Członkini międzynarodowych stowarzyszeń naukowych i organizacji: American Management Association, EFMD – European Foundation for Management Development, EUA – European University Association, EWORA European Woman Rectors Association. Członkini Editor Board międzynarodowych czasopism Cultural Management: Science and Education i Security Forum. Członkini gremiów eksperckich odpowiedzialnych za strategiczny rozwój kraju i regionu.

ROBERT TALARCZYK

Reżyser, aktor, dramaturg. Ślązak.

W latach 2005–2013 dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, od września 2013 dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach. Jako dyrektor teatrów zwraca szczególną uwagę na zakorzenienie i wagę tego, co lokalne. Tak rozumiany teatr ma być sąsiadem swojego widza, przestrzenią, w której porusza się ważne dla danego miejsca i zamieszkujących go ludzi problemy (np. „Testament Teodora Sixta”, „Żyd”, „Bitwa o Nangar Khel” czy „Miłość w Koenigshutte” w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej oraz „Himalaje”, „Morfina”, „Pod presją”, „Czarny ogród”, „Wujek.81. Czarna ballada”, „Spójrz na mnie” czy „Pokora” w Teatrze Śląskim w Katowicach). Tworzy teatr upominający się – zarówno o swoich bohaterów, jak i o zaangażowanie widza. Interesują go postacie i historie dotychczas marginalizowane. Przygląda się im z różnych stron, szukając mechanizmów wykluczenia i stereotypizacji, a także oddając głos tym, których go pozbawiono. Zrealizował m.in. „Miłość Fedry” S. Kane, „Niezidentyfikowane szczątki ludzkie” B. Frasera, „Żyda” A. Pałygi, „Piątą stronę świata” K. Kutza, „Sztukę mięsa” W. Murek, „Dracha” i „Pokorę” Sz. Twardocha, „Krzyk według J. Kaczmarskiego”, „Nikaj” Z. Rokity czy „Jentl” I. Singera.

We wszystkich przenoszonych na scenę opowieściach, zarówno tych współczesnych, jak i klasycznych, chce zwrócić uwagę widzów na to, co z pozoru najprostsze i błahe. Zamiast wielkich narracji interesuje go ludzka zwyczajność, w której poszukuje najważniejszych wartości. Widać to szczególnie w jego spektaklach poświęconych Śląskowi i Ślązakom („Cholonek”, „Piąta strona świata”, „Western”, „Wujek.81. Czarna ballada”, „Drach”, „Pokora”, „Nikaj”) podnoszących tematykę śląskiej mitologii, tożsamości i historii, docenianych za mówienie o uniwersalnych problemach językiem codzienności i lokalności, zrozumiałym dla każdego widza.

Realizował spektakle na kilkunastu scenach w kraju (m.in. Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr Ludowy w Krakowie, Teatr Rozrywki w Chorzowie, Opera Śląska w Bytomiu, Teatr Zagłębia w Sosnowcu czy Teatr Żydowski w Warszawie). Poetyka jego teatru jest czytelna także poza granicami kraju – kilkakrotnie reżyserował sztuki na scenach Teatro Astra i Fondazione Teatro Piemonte Europa w Turynie, współtworzył także nagradzany polsko-czesko-słowacko-węgierski spektakl „Intercity”, który miał swoją premierę w Pradze. Chętnie współpracuje z debiutującymi dramatopisarzami – jako pierwszy realizował na scenie teksty Artura Pałygi („Testament Teodora Sixta”), Weroniki Murek („Sztuka mięsa”) i Zbigniewa Rokity („Nikaj”).

Jego twórczość była wielokrotnie doceniana zarówno lokalnie, jak i w skali ogólnopolskiej. Jest laureatem m.in. Specjalnej Złotej Maski za kreatywność i wszechstronność umiejętności adaptatorskich, aktorskich i reżyserskich, trzech Złotych Masek za najlepsze spektakle oraz Złotej Maski za reżyserię. Jego spektakle były laureatami międzynarodowych festiwali: Teatrów Moraw i Śląska, Sąsiedzi oraz Zderzenie. „Piąta strona świata” zdobyła nagrodę za najlepsze przedstawienie XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, zaś „Żyd” zwyciężył na festiwalu R@Port. Na XIV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” – Sopot 2014 uhonorowano go nagrodami za reżyserię telewizyjnej wersji „Piątej strony świata” oraz za adaptację powieści Kazimierza Kutza.

Decyzją czytelników „Gazety Wyborczej” w grudniu 2013 r. został uhonorowany Cegłą z Gazety – Nagrodą im. Janoscha, a w 2019 roku Nagrodą im. Wojciecha Korfantego, przyznawaną przez Związek Górnośląski wybitnym postaciom i instytucjom zasłużonym dla Górnego Śląska. W 2021 roku otrzymał Nagrodą im. Zygmunta Hübnera „Człowiek Teatru”.

W 2022 roku w Warszawie miał prapremierę monodram Roberta Talarczyka „Byk” autorstwa Szczepana Twardocha (współreżyserowany przez obu artystów). Przedstawienie jest produkcją Teatru STUDIO w koprodukcji z Fundacją Teatru Śląskiego „Wyspiański”, Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie, Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu i w partnerstwie z Teatrem Korez.

Robert Talarczyk jest także dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu „Open The Door” dedykowanego wykluczonym – w 2022 roku organizowana jest jego piąta edycja.

Tadeusz Sławek, urodzony w 1946 roku w Katowicach. Ukończył Liceum im. Adama Mickiewicza w tymże mieście, absolwent filologii polskiej i angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Związany z Uniwersytetem Śląskim nieprzerwanie od 1971 roku, rektor Uniwersytetu w latach 1996-2002. Interpretator literatury, tłumacz, pisarz i publicysta. Wraz z kontrabasistą Bogdanem Mizerskim autor i wykonawca esejów na głos i kontrabas.

Tadeusz Sławek

Tadeusz Sławek, polonista i anglista związany z Uniwersytetem Śląskim od 1971 roku, rektor Uniwersytetu w latach 1996-2002. Wraz z kontrabasistą Bogdanem Mizerskim autor i wykonawca esejów na głos i kontrabas. Zajmuje się historią literatury angielskiej i amerykańskiej, literaturą porównawczą, zagadnieniami życia publicznego. Ważniejsze publikacje: Maszyna do pisania. O teorii literatury Jacquesa Derridy (wspólnie z Tadeuszem Rachwałem) (1992), Calling of Jonah. Problems of Literary Voice (wspólnie z Donaldem Weslingiem) (1995), U-bywać. Człowiek, świat, przyjaźń w twórczości Williama Blake’a (2001), Antygona w świecie korporacji (2002), Revelations of Gloucester (2003), Ujmować. Henry David Thoreau i wspólnota świata (2009), NIC-owanie świata. Zdania z Szekspira (2012), U-chodzić (2015), Nie bez reszty. O potrzebie niekompletności (2018), Kafka. Życie w przestrzeni bez rozstrzygnięć (2019), Śladem zwierząt. O dochodzeniu do siebie (2020), Umysł rozstrojony. Próby o trylogii księżycowej Jerzego Żuławskiego (2020), A jeśli nie trzeba się uczyć (2021).

Artur Tomasik

Artur Tomasik – menadżer z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu w branży finansowej i lotniczej, a także w nadzorze spółek krajowych i zagranicznych. Od 2007 roku prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej Katowice Airport. Przewodniczący Rady Programowej Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Od 2011 roku prezes Zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych. Od 2019 roku Przewodniczący Rady Uczelni Politechniki Śląskiej. Jest absolwent Wydziału Elektroniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Posiada dyplom MBA (Master of Business Administration) oraz Die Akademie fur Fuhrungskrafte der Wirtschaft w Bad Harzburg. Ukończył też studia podyplomowe na Akademii Ekonomicznej w Katowicach oraz Międzynarodowej Szkole Bankowości i Finansów w Katowicach.

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA pod kierownictwem Artura Tomasika realizuje wieloletni program rozbudowy infrastruktury Katowice Airport. W latach 2007-2021 Spółka skutecznie przeprowadziła ponad 40 inwestycji o łącznej wartości ponad miliarda złotych. Obecnie pyrzowickie lotnisko wyróżnia się na tle innych krajowych portów regionalnych tym, że posiada zdywersyfikowaną infrastrukturę umożliwiającą obsługę nie tylko ruchu pasażerskiego ale także i cargo oraz prowadzenie działalności z zakresu serwisu statków powietrznych. Katowice Airport jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnych w obszarze transportu ładunków drogą lotniczą.

Prezes Tomasik zaangażowany jest w tworzenie synergii pomiędzy lotnictwem i nauką. Należy do grona inicjatorów powołania Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego przy Politechnice Śląskiej. Od lat pełni funkcję przewodniczące Rady Programowej tej placówki. Na polu rozwoju współpracy pomiędzy branżą lotniczą a uczelnią wyższą działa także jako Przewodniczący Rady Uczelni Politechniki Śląskiej. Ponadto od ponad 10 lata społecznie pełni funkcję prezesa Zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych. Jest to organizacja pracodawców, której głównym celem jest ochrona praw i reprezentowanie interesów 11 zrzeszonych w niej lotnisk regionalnych wobec związków zawodowych pracowników, organów władzy i administracji państwowej oraz organów samorządu terytorialnego.

WYPOWIEDZI LAUREATÓW I WRĘCZAJĄCYCH

Jerzy Buzek

Promotor Polski to promotor rozwiązań, które Polska przyjęła po transformacji ustrojowej 1989 roku. Te rozwiązania były wzorcowe. Jeśli nie dotrzymujemy zobowiązań, które przyjęliśmy i wdrożyliśmy wówczas, to obniżamy rangę między innymi Promotora Polski.

Dzisiejsi Laureaci tego tytułu są dla nas wzorcem w jaki sposób należy realizować wszystkie zasady, które dały najpierw Polkom i Polakom wolność, a potem tworzyły i tworzą nasza europejską świadomość i europejską przyszłość. Szczególnie to cenne wobec sytuacji jaka ma teraz miejsce w Ukrainie, gdzie bohaterski naród bije się o swoją niepodległość. Pomoc naszym sąsiadom będzie potrzebna przez lata. I będzie ona wyróżnikiem naszego wspólnotowego działania i odpowiedzialności. Również dla tych osobistości, których Kapituła obdarza zaufaniem jako promotorów Polski.

Wojciech Kuśpik

Dziękuję Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, że po raz kolejny towarzyszy Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu. A ponieważ znam tegorocznych Laureatów i ich dorobek dla regionu Śląska – już cieszę się, że wkrótce ich nagrodzimy . Serdecznie gratuluję tegorocznym Laureatom.

Prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz

Chciałabym w imieniu swoim oraz wspólnoty Akademii WSB podziękować za to szczególne wyróżnienie. Jest ono dla mnie ważne jako zdyskontowanie mojej dwudziestoparoletniej pracy, aby ludzie, którzy ze mną pracują byli równie szczęśliwi jak ja. Dzięki tej wspólnej pracy w Dąbrowie Górniczej funkcjonuje z powodzeniem coś, co zrodziło się z marzeń w 1995 roku i urealniło się w formie wielkiego projektu. To dwunastotysięczny ośrodek naukowy posiadający uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego, szkołę doktorską i doktoraty wdrożeniowe.

Ponieważ podczas dzisiejszej uroczystości jestem jedyną kobietą – laureatką, chciałabym tę nagrodę zadedykować również wszystkim kobietom, a zwłaszcza kobietom z Ukrainy, które wspólnie z nami w województwie śląskim teraz wiodą swoje życie.

Jestem szczęśliwa promotorką Polski i rektorką Akademii WBS. W swoim życiu kieruję się zasadą, którą wpisałam dawno do starego sztambucha „idź przez życie z dumną minką i bądź zawsze zuch dziewczynką”. Dziś stoi przed Państwem dumna kobieta i laureatka nagrody, która za to wyróżnienie w imieniu swoim i społeczności Akademii WSB raz jeszcze serdecznie dziękuje.

Prof. Tadeusz Sławek

Na tego rodzaju spotkaniach zwykle dużo mówi się o osiągnięciach ludzkich, ile umiemy, ile potrafimy, jak bardzo się staramy, jak bardzo nam się udaje, nawet jeżeli nam się nie udaje. Teraz jesteśmy w takiej sytuacji, że patrzymy na obrazy z Buczy, na masakrowanych cywilów, na dzieci siedzące od dwóch miesięcy w piwnicach i schronach. Widzimy też postępowanie dziwnych osób w mundurach – ja ich nie nazywam żołnierzami, bo jednym z naszych obowiązków dzisiaj powinno być ważenie słów, więc nie powinniśmy ich nazywać żołnierzami. Żołnierz w swoim założeniu jest szlachetnym rzemiosłem, które jest trudne, twarde, czasem śmiertelne, ale żołnierz wie, że – jak mówił wybitny polski filozof Tadeusz Kotarbiński – nie wolno mu zrobić ani kroku poza konieczność bojową. Tymczasem tragedia Ukrainy to są całe lata świetle działań poza koniecznością bojową…

Zatem dziękuję za dzisiejsze wyróżnienie, choć naszym zadaniem dzisiaj jest nie tyle opiewać wielkość człowieka, co bronić minimum człowieczeństwa. To jest zadanie, którego nikt za nas nie wykona. Obiecuję, że będę starał się to robić.

Robert Talarczyk

Od ponad dwudziestu lat robię wszystko, aby wypromować Śląsk w Polsce i w Europie. Jest to piękny i dumny region, a dla mnie najważniejszy. Obiecuję kontynuować moją misję promocji Śląska.

Artur Tomasik

Pracuję w porcie Pyrzowice już 16 lat. W tym czasie udało nam się z małego portu zrobić dobrze funkcjonujące przedsiębiorstwo i bezpieczne lotnisko. Zwykle to prezes odbiera nagrody, ale za tymi nagrodami stoi armia ludzi, z którymi od lat współpracuję. Potrzebujemy jeszcze dekady aby realizować nasze założenia. Służymy też pomocą Ukrainie, która podlega bezprecedensowej napaści na swoje terytorium. Nasze lotnisko niemal codziennie przyjmuje samoloty z pomocą humanitarną i to jest nasz wkład w tę pomoc.

Bardzo się cieszę, że znajduję się dziś w takim gronie laureatów, gdzie został zachowany parytet – wyróżniono bowiem ludzi kultury, biznesu i nauki a ja również z nauką mam cały czas do czynienia. Od lat wspieram Politechnikę Śląską, która rozwija kierunki lotnicze stając się jednym z trzech ważnych ośrodków kształcenia w lotnictwie.

Miałem nadzieję, że COVID-19 będzie ostatnim problemem do pokonania w lotnictwie, a po zażegnanej pandemii będziemy mogli odbudowywać rynek. Niestety wybuchła wojna, która ma bardzo duży wpływ na lotnictwo. A teraz trwa konflikt kontrolerów lotów z PAŻP, który nie powinien mieć miejsca wobec polskiej racji stanu, jaką jest bezpieczeństwo polskiego nieba oraz pasażerów. Mam nadzieję, że polska racja stanu będzie priorytetem rozmów i konflikt zostanie zażegnany a pasażerowie wylecą na majówkę z naszych portów, czego nam wszystkim życzę zachęcając jednocześnie do korzystania z lotniska Pyrzowice.