GE Power wrocławska fabryka wysłała stojan generatora do Kanady

Możliwość komentowania GE Power wrocławska fabryka wysłała stojan generatora do Kanady została wyłączona Aktualności, It

Dnia 9 marca z wrocławskiej fabryki General Electric wyruszył do Kanady ponad 400 tonowy stojan generatora energii dla elektrowni jądrowej w Darlington. Transport potrwa ponad 70 dni i odbędzie się koleją, a następnie drogą morską. Nad produkcją tej kluczowej części technologii pracowało ponad 100 osób z wrocławskiego zakładu GE.

stojan generatora fot. mat. prasowe

W sobotę 9 marca ogromny stojan generatora wyruszył z wrocławskiej fabryki do kanadyjskiej prowincji Ontario. Ten kluczowy element technologii wyprodukowany został we Wrocławiu na potrzeby modernizacji elektrowni jądrowej w Darlington (Ontario Power Generation). Wykonawcą i liderem projektu jest GE, którego zadaniem była również renowacja turbin parowych, generatorów, a także automatyki i systemów sterowania czterema blokami elektrowni. Przeprowadzenie tych prac zapewni jednostce w Darlington na co najmniej 30 lat niezawodnych dostaw czystej energii.

– Współpraca z najlepszymi dostawcami, posiadającymi doświadczenie w branży ma kluczowe znaczenie dla powodzenia projektu modernizacji naszej elektrowni – mówi Dietmar Reiner, Senior Vice President, Enterprise Projects, z Ontario Power Generation. – Dostarczenie przez GE stojana to udane zakończenie kolejnego etapu tego projektu.

stojan generatora fot. mat. prasowe

Masa stojana sięga 400 ton i przy wymiarach 12 na 5 metrów. Żadna firma kurierska nie byłaby w stanie zagwarantować jego bezpiecznego transportu. Aż dwa dni trwał załadunek do wagonów kolejowych typu „Schnabel car”, czyli specjalistycznych wagonów do przewozu ładunków wielkogabarytowych. Następnie ładunek opuścił zakład i wyruszył koleją do portu w Gdyni, gdzie zostanie przeładowany na pokład specjalistycznej jednostki dalekomorskiej, którą dopłynie do portu Saint Lawrence w Kanadzie. Ta niezwykle skomplikowana operacja logistyczna to rutynowe działanie dla wrocławskiego zespołu GE Power, który produkuje i dostarcza rocznie ok. 25 generatorów do elektrowni na całym świecie.

Wrocławska fabryka odegrała kluczową rolę w realizacji projektu dla elektrowni w Darlington – podkreśla Sławomir Żygowski, prezes GE Power w Polsce. – To jedyny taki zakład produkcyjny GE, który posiada potrzebne doświadczenie i wiedzę na temat tego typu czterobiegunowych generatorów, jak ten w Darlington. To technologia na której bazujemy od wielu lat. Jesteśmy bardzo dumni, że to właśnie Polska wnosi taką wiedzę do naszej globalnej organizacji – dodaje Sławomir Żygowski. – Również lokalnie nasz wkład jest znaczący – szacujemy, że każde miejsce pracy w naszej fabryce generuje cztery dodatkowe w lokalnym łańcuchu dostaw.

stojan generatora fot. mat. prasowe

GE Power to światowy lider energetyki. Dostarczamy technologię, rozwiązania oraz usługi serwisowe na każdym etapie łańcucha dostaw branży energetycznej w ponad 150 krajach. W Polsce jako inwestor obecni jesteśmy od 1992 roku, ale w budowie tutejszego sektora energetycznego uczestniczymy już od 70 lat. Historia ta sięga uruchomienia fabryk w Elblągu oraz we Wrocławiu i kontynuowana jest dzięki dostarczaniu technologii GE na potrzeby takich strategicznych projektów, jak blok o mocy 858 MW na parametry nadkrytyczne dla elektrowni węgla brunatnego w Bełchatowie, ultra nadkrytyczny projekt o mocy 2 x 900 MW dla elektrowni w Opolu, a także rozpoczęty niedawno projekt budowy bloku C Elektrowni Ostrołęka o mocy 1000 MW.

Od 19 lat działa w Warszawie Inżynieryjne Centrum Projektowe (EDC) – efekt współpracy z Instytutem Lotnictwa. Inżynierowie GE opracowują tam części do silników lotniczych, kotłów, turbin gazowych i parowych, a także najnowsze projekty z zakresu energetyki wiatrowej.

GE w Polsce zatrudnia ponad 5 500 osób oraz korzysta ze wsparcia lokalnego łańcucha dostaw, na który składa się 5 000 certyfikowanych, polskich dostawców. Dotychczasowe inwestycje w Polsce wyniosły 670 mln USD i 100 mln USD na badania i rozwój.

mat. prasowe GE Power