Sejmik Województwa Lubelskiego na sesji 26 stycznia ogłosił rok 2024 „Rokiem Jubileuszu 550-lecia Województwa Lubelskiego”. – Możemy być dumni z naszej historii, wpisującej się w ponadtysiącletnią historię Polski – mówi marszałek Jarosław Stawiarski, przytaczając wielkie historyczne fakty z dziejów województwa, jak podpisanie Unii Lubelskiej w 1569 roku, utworzenie Trybunału Koronnego w 1578 czy powołanie Akademii Zamojskiej w roku 1594.
Historia
Administracyjnie Województwo Lubelskie zostało wydzielone już w 1474 roku. To tutaj miały miejsce najważniejsze wydarzenia z okresu Rzeczypospolitej Obojga Narodów, chociażby umowa międzynarodowa Królestwa Polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim, szeroko znana jako Unia Lubelska. Tu mieszały się kultury Wschodu i Zachodu. W czasie zaborów mieszkańcy województwa lubelskiego dawali przykład patriotyzmu, walcząc do końca w 1831 i 1864 roku. W okresie odrodzenia Polski Lubelszczyzna stała się na krótko siedzibą pierwszego Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej. To tu rozegrały się walki Kampanii Wrześniowej. Wreszcie w lipcowych strajkach w 1980 roku na ziemi lubelskiej tworzyły się zręby „Solidarności”.
– Taka rocznica zdarza się tylko raz w roku. W 1474 roku województwo składało się z trzech powiatów. Solidarność narodziła się w 1569 roku podczas Unii Lubelskiej, czyli związku trzech narodów, które stworzyły pierwszą Rzeczpospolitą Obojga Narodów, a ten wielki sojusz powstał właśnie tu, w Lublinie. Mam nadzieję, że nasz kraj dalej będzie nadawał Europie określone wizje rozwoju – Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.
To w Lublinie w 1918 roku, tuż po odzyskaniu niepodległości, powołano pierwszą w wolnej Polsce uczelnię – Uniwersytet Lubelski. Z KUL-em związany był przez niemal ćwierć wieku ks. prof. Karol Wojtyła, czyi papież Jan Paweł II.
Do wielkiej przeszłości województwa, oddziałującej na historię Polski i Europy, nawiązują m.in. Kongresy Trójmorza, odbywające się od kilku lat w Lublinie z inicjatywy Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego. Dzięki takim wydarzeniom Lublin i Lubelskie są ośrodkiem spotkania i integracji regionów Europy Środkowo-Wschodniej. Coroczne spotkania z przedstawicielami krajów Trójmorza budują relacje i pogłębiają międzyregionalną i międzynarodową współpracę, są szczególnie cenne w obecnej sytuacji geopolitycznej, w czasach rosyjskiego imperializmu i wojny na Ukrainie.
Piękny jubileusz regionu to czas, aby patrzeć w przyszłość z nadzieją i zaangażowaniem, kontynuując tradycję lokalnej demokracji i współpracy społecznej.
Województwo Lubelskie specjalnie na tę okazję przygotowało wyróżnienia okolicznościowe pn. „Medal 550-lecia Województwa Lubelskiego” z insygniami województwa.
Od początku roku wręczono jubileuszowe medale ok. 80 instytucjom, stowarzyszeniom, firmom, naukowcom, samorządowcom, przedstawicielom władz, duchowieństwa, regionalistom czy krajoznawcom.
źródło informacji: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie