Park w dolinie rzeki Ślepiotki prawie gotowy

Możliwość komentowania Park w dolinie rzeki Ślepiotki prawie gotowy została wyłączona Aktualności, Samorząd

Trwają ostatnie prace wykończeniowe w parku, który powstaje w dolinie rzeki Ślepiotki. Po oddaniu go do użytku mieszkańcy zyskają miejsce do wielu różnych aktywności – dzieci place zabaw, a dorośli przestrzeń m.in. do spacerów.

W parku trwają ostatnie prace m.in. związane z uruchomieniem oświetlenia fot. Dariusz Czapla
W parku trwają ostatnie prace m.in. związane z uruchomieniem oświetlenia fot. Dariusz Czapla

Dolina rzeki Ślepiotki jest chętnie odwiedzana przez mieszkańców okolicznych dzielnic. Wcześniej, poza spacerem wśród zieleni, nie było tam innej możliwości spędzania wolnego czasu. Po wykonanej rewitalizacji w parku coś dla siebie znajdą nie tylko dorośli, ale i dzieci. Wybudowany tu został również wybieg dla psów – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Powstanie parku w dolinie Ślepiotki to jeden z elementów budowy bądź rewitalizacji czterech parków w Katowicach. Nowe lub odnowione miejsca rekreacji pojawią się także przy ul. Wantuły, przy ul. Leopolda i w Wełnowcu. Zakończyła się już rewitalizacja terenu na wschodnim brzegu Stawu Kajakowego w Dolinie Trzech Stawów. Łączny koszt wszystkich prac to ponad 40,6 mln zł – dodaje prezydent.

Rewitalizowany obszar doliny rzeki Ślepiotki to ok. 3 ha. Znajduje się on w dzielnicy Piotrowice-Ochojec, przy ul. Gen. Z. Waltera-Jankego. Po wykonaniu wszystkich prac park zyskał ciągi piesze, place zabaw, park dla psów i ogród społeczny, które zostaną udostępnione mieszkańcom w drugiej połowie kwietnia. Wartość prac to ponad 10 mln zł.

Dzieci będą miały dużo miejsca do zabawy

Po zakończeniu prac najmłodsi będą mogli korzystać z budowli wykonanych z bardzo wytrzymałego drewna – robinii akacjowej, które jest odporne na działanie warunków atmosferycznych. Wśród urządzeń jest m.in. ponad 3-metrowy domek ze zjeżdżalnią oraz dwa domki bez zjeżdżalni – większy o wysokości niewiele ponad 2 m, wyposażony m.in. w lunetę, oraz mniejszy o wysokości ok. 1,8 m. Dzieci będą mogły bawić się także na statku, do którego będzie można wejść po schodkach. Z niego również jest poprowadzona zjeżdżalnia. Oprócz tego na miejscu zamontowane zostały również klasyczne urządzenia – okrągła karuzela, huśtawka ważka, podwójna huśtawka z wiszącymi siedziskami. Skorzystać można także z tyrolki, której długość to ponad 20 m.

Jeden z placów zabaw w nowej przestrzeni parku fot. Dariusz Czapla
Jeden z placów zabaw w nowej przestrzeni parku fot. Dariusz Czapla

W parku jest także wybieg dla psów. Specjalne miejsce wyposażone zostało w elementy pozwalające na zróżnicowany ruch, m.in. drewniane bale i kamienne głazy do wskakiwania i zeskakiwania dla czworonożnych użytkowników.

Kojąca zieleń w głębi miasta

Dotychczas miejsce to miało charakter nieuporządkowany. Po rewitalizacji park będzie miał leśno-łąkowy charakter. Prace związane z zielenią miały na celu jej pielęgnację i zasadzenie nowej roślinności, która będzie stanowiła uzupełnienie istniejącej. Dzięki temu park jest atrakcyjny zarówno wizualnie, jak i ekologicznie. Pojawiło się tu 49 nowych drzew – m.in. graby, dęby czy wierzby. Zasadzono również nowe krzewy oraz byliny, takie jak konwalie, fiołki czy liliowce.

W parku przy rzece Ślepiotce zaprojektowaliśmy trasy dla pieszych, które biegną po śladzie, którym zazwyczaj odwiedzający to miejsce się poruszali. Mówi nam to bardzo wyraźnie, jak mieszkańcy lubią korzystać z tego miejsca, a my chcemy im to ułatwić i uatrakcyjnić tę przestrzeń. W miejscach, gdzie trasa biegnie nad rzeką Ślepiotką, są kładki. Oprócz tego park będzie miał walor edukacyjny – znajdą się w nim tablice z informacjami o Ślepiotce, występujących tu gatunkach roślin, a także mapa terenu – podsumowuje Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Park w dolinie rzeki Ślepiotki fot. Kamil Kalkowski
Park w dolinie rzeki Ślepiotki fot. Kamil Kalkowski

Spacerowanie po parku ułatwią zamontowane tu meble parkowe – ławki i stoły. Przy części ławek pozostawiono przestrzenie umożliwiające ustawienie wózka dziecięcego lub inwalidzkiego. Na odnowionym terenie pojawiło się 61 ławek. Nieopodal głównych atrakcji ustawiono także miejsce piknikowe składające się z kamiennego kręgu i 12 pniaków do siedzenia. Z kolei pod altaną piknikową pojawią się stoły wykonane w nietypowej formie – z drewnianych bali różnych długości. Bezpieczeństwo w parku zapewni monitoring oraz nowe oświetlenie.

źródło informacji: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice