PSG i Gmina Czarny Dunajec rozpoczynają współpracę w zakresie wodoru

Możliwość komentowania PSG i Gmina Czarny Dunajec rozpoczynają współpracę w zakresie wodoru została wyłączona Aktualności

Polska Spółka Gazownictwa oraz Miasto i Gmina Czarny Dunajec podpisały porozumienie o współpracy. Jego celem jest długoterminowe partnerstwo w dziedzinie rozwoju technologii związanych z paliwami alternatywnymi, ze szczególnym uwzględnieniem wodoru.

Gmina Czarny Dunajec fot. PSG
Gmina Czarny Dunajec fot. PSG

Bardzo się cieszymy, że to właśnie Polska Spółka Gazownictwa będzie partnerem, który pomoże miastu i gminie Czarny Dunajec wykorzystywać wodór jako źródło energii na dużą skalę. Od kilku lat systematycznie jako spółka podnosimy nasze kompetencje, aby w przyszłości być największym operatorem systemu dystrybucyjnego wodoru w Polsce – powiedział Robert Więckowski, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa.

W ramach współpracy obie strony zobowiązały się do realizacji szeregu inicjatyw, przyczyniających się do poprawy jakości powietrza oraz ograniczenia emisji szkodliwych substancji. Wśród głównych punktów umowy znajdują się:

  • wdrożenie technologii związanych z paliwami alternatywnymi, w szczególności dotyczących wodoru oraz innych gazów odnawialnych i niskoemisyjnych,
  • prowadzenie prac rozwojowych i inwestycyjnych na terenie gminy Czarny Dunajec w zakresie paliw gazowych,
  • realizacja wspólnych projektów badawczo-rozwojowych w obszarze niskoemisyjnych paliw alternatywnych,
  • wdrożenie innowacyjnych technologii w ramach wspólnych projektów.
Czarny Dunajec LNG fot. mat. prasowe
Czarny Dunajec LNG fot. mat. prasowe

Dążymy do tego, aby nasze miasto stało się uzdrowiskiem i liderem w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii energetycznych. Partnerstwo z Polską Spółką Gazownictwa otwiera przed nami nowe możliwości i przyspieszy realizację naszych ambitnych planów rozwojowych. Chcemy być pierwszą w Polsce gminą wykorzystującą wyłącznie wodór jako źródło energii – dodał Marcin Ratułowski, Burmistrz Miasta i Gminy Czarny Dunajec.

Umowa o współpracy między PSG a Miastem i Gminą Czarny Dunajec jest znaczącym krokiem w kierunku realizacji innowacyjnych na skalę całego kraju rozwiązań energetycznych. Ta partnerska inicjatywa nie tylko przyniesie korzyści środowiskowe dla mieszkańców i turystów, ale jest także przykładem synergii pomiędzy największym w Polsce Operatorem Systemu Dystrybucyjnego gazu ziemnego a jednostką samorządu terytorialnego, stanowiąc inspirację dla innych miast i gmin do podejmowania podobnych działań – podsumował Paweł Firlej, dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego w Krakowie.

Polska Spółka Gazownictwa zrobiła w marcu br. duży krok w kierunku dystrybucji wodoru, uzyskując dla pierwszego w Polsce gazociągu Świadectwo Oceny Technicznej w zakresie przesyłu gazu ziemnego z jego domieszkami do 20 proc. objętości. Również w pierwszym kwartale tego roku PSG rozpoczęła współpracę z niemieckim operatorem dystrybucji gazu Gasnetz Hamburg. Jej celem jest m.in. rozwój w spółce kompetencji związanych z budowąwodorociągów.

źródło informacji: Polska Spółka Gazownictwa