Rozpoczął się nabór do semestru letniego programu Katowice Miastem Fachowców!

Możliwość komentowania Rozpoczął się nabór do semestru letniego programu Katowice Miastem Fachowców! została wyłączona Aktualności, Samorząd

Trwa IV edycja programu Katowice Miastem Fachowców. Miasto rozpoczęło właśnie nabór podmiotów zainteresowanych udziałem w kolejnym semestrze KMF. Dzięki współpracy Katowic z lokalnymi przedsiębiorcami młodzież z katowickich szkół ma możliwość poznania jak w rzeczywistości wygląda praca w zawodach technicznych i branżowych!

Katowice Miastem Fachowców grafika Miasto Katowice
Katowice Miastem Fachowców grafika Miasto Katowice

Celem programu Katowice Miastem Fachowców jest ukazanie perspektyw zawodowych edukacji branżowej i technicznej oraz dostosowywanie ofert szkół prowadzących kształcenie zawodowe do potrzeb lokalnego rynku pracy.

Rynek pracy jednoznacznie pokazuje, jak bardzo potrzebni są dzisiaj fachowcy. Brakuje rzemieślników i innego rodzaju specjalistów. Chcemy, aby system edukacji w mieście odpowiadał zapotrzebowaniu i dostosowywał się do trendów zatrudniania w konkretnych zawodach. Dzięki temu, młodzieży, która ukończy nasze szkoły, w przyszłości będzie łatwiej znaleźć pracę – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dobrze wyedukowana kadra to również argument w przyciąganiu nowych inwestorów, którzy na rynku pracy poszukują właśnie fachowców – dodaje prezydent.

Program jest realizowany w formule składającej się z czterech modułów. Pierwszym z nich jest lekcja wychowawcza w szkole wprowadzająca uczniów w tematykę wyboru dalszej ścieżki edukacji zawodowej. Drugi moduł – kluczowy w całym programie – to wizyty studyjne uczniów klas VII szkół podstawowych u katowickich przedsiębiorców, którzy zgłosili się do współpracy z miastem w tym zakresie. Następnie uczniowie udają się na wizyty do szkół branżowych i technicznych kształcących w zawodach, których dotyczyły wizyty studyjne w firmach. Ostatnim modułem programu są podsumowujące lekcje wychowawcze prowadzone w ramach zajęć szkolnych.

EMAG zsp11 fot. Miasto Katowice
EMAG zsp11 fot. Miasto Katowice

Podmioty zainteresowane współpracą zapraszamy do zapoznania się z regulaminem uczestnictwa dostępnym na stronie www.rawaink.katowice.eu oraz do przesyłania wypełnionych formularzy zgłoszeniowych do 6.02.2023 r. do Wydziału Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Katowice. Realizacja wizyt w semestrze letnim rozpocznie się pod koniec lutego br. Z przedsiębiorcami wyłonionymi w toku trwającego naboru miasto podpisze listy intencyjne o współpracy w ramach programu.

W poprzednim semestrze podpisaliśmy 7 listów intencyjnych z takimi firmami jak: Rockwell Automation Sp. z o.o.; Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Katowice Sp. z o.o.; Adam Milner „AMO” Obsługa Gastronomii i Hoteli, Catering; FAMUR S.A.; ENERGOPROJEKT-KATOWICE S.A.; Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG oraz BFC Nieruchomości Johann Bros. Dzięki temu w programie wzięło udział 640 uczniów z 30 szkół, którzy poznali specyfikę pracy w takich zawodach, jak: kierowca autobusu, specjalista ds. zarządzania projektami, specjalista ds. współpracy międzynarodowej, architekt, projektant, grafik, specjalista ds. marketingu, programista, spawacz, kucharz, kelner, recepcjonista – mówi Mariusz Jankowski, naczelnik wydziału obsługi inwestorów.

W dotychczas zakończonych trzech pierwszych edycjach programu Katowice Miastem Fachowców wzięło udział prawie 3000 uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych, odbyły się 152 wizyty studyjne w firmach oraz 163 wizyty w szkołach branżowych i technicznych, a także podpisano 21 listów intencyjnych z przedsiębiorcami.

źródło informacji: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice