Trwa rozstrzyganie pierwszego z trzech przetargów na realizację zadań w ramach II edycji Zielonego Budżetu miasta Katowice. Postępowanie przetargowe dotyczy 7 pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców, które zostały wybrane do wykonania. Realizatorem tych zadań jest Zakład Zieleni Miejskiej. Dzięki nim powstaną nowe przyjazne przestrzenie, wypełnione zielenią i elementami małej architektury.
– Trzecia edycja Zielonego Budżetu miasta Katowice spotkała się z ogromną popularnością. Zostało złożonych prawie tyle wniosków, co łącznie we wcześniejszych dwóch edycjach. To pokazuje, że mieszkańcom Katowic zależy na ich najbliższym otoczeniu i chcą by ono zmieniało się na bardziej zielone. Cieszę się, że realizujemy kolejne pomysły katowiczan – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Miasto także podąża w tym kierunku, o czym świadczyć może zazielenienie al. Korfantego czy trwająca przebudowa ul. Warszawskiej – dodaje prezydent.
To pierwszy z przetargów dotyczących II edycji Zielonego Budżetu miasta Katowic. W ramach zadań przeznaczonych do realizacji w tym przetargu znalazły się takie działania jak zagospodarowanie klepiska na zielony skwer z drzewami na skrzyżowaniu ulicy Rolnej z Hetmańską. W ramach tego zadania zlikwidowany zostanie dziki parking po zburzonej, starej kamienicy. W jego miejscu nasadzone zostaną drzewa i krzewy. Kolejnym z zadań jest utworzenie niewielkiego skwerku na osiedlu Kokociniec. Zadanie polega na likwidacji ok. 57 m kw. chodnika znajdującego się w sąsiedztwie Strefy Gier i Zabaw i utworzeniu w tym miejscu niewielkiego pasa zieleni będącego buforem pomiędzy Strefą a drogą osiedlową. Pas zieleni zostanie obsiany trawą, pojawi się na nim również żywopłot. Dodatkowym elementem dekoracyjnym tego miejsca ma być niewielki kwietnik utworzony w pobliżu Strefy. Kolejnym z zadań jest oddzielenie placu zabaw przed kościołem pw. św. Józefa Robotnika „zieloną ścianą” od ulicy Mikusińskiego. W ramach tego przetargu na osiedlu na Obrzeżu powstanie mini oaza obsadzona zielenią i wyposażona w elementy małej architektury, czyli ławki i kosze na śmieci. Nowa przestrzeń edukacyjno-rekreacyjna w Katowicach pod nazwą „Lawendowy ogród Katowic” to z kolei uzupełnienie inicjatywy mieszkańców Ochojca i Piotrowic. Dzięki środkom z Zielonego Budżetu miasta m.in. wydłużona zostanie ścieżka spacerowa, pojawią się elementy małej architektury – ławki, leżaki oraz dodatkowe nasadzenia lawendy. Natomiast wokół siłowni plenerowej na niezagospodarowanej części skweru J. Klatt stare drzewa, które oznaczono pod wycinkę zostaną zastąpione nowymi. Całość zostanie uzupełniona ziołami, a nasadzenia bluszczu będą przypominać labirynt, dzięki czemu powstanie ogród sensoryczny z ziół i krzewów. Dodatkowo w ramach tego przetargu ukwiecony ma zostać łącznik pomiędzy Placem Pod Lipami a skwerem Gawlika. Projekt zakłada uzupełnienie terenów trawiastych o nową trawę, dosypanie kory oraz nasadzenie nowych roślin na klombie, stworzenie na jednym z trawników kwietnika, dosadzenie roślin kwitnących w ramach kwitnącej łąki stworzenie żywopłotu wzdłuż jednej alejki, zakup dwóch ławeczek i koszy na psie odchody.
Na realizację powyższych zadań zarezerwowano 308 tys. zł brutto. W postępowaniu przetargowym swoją ofertę złożył 1 wykonawca – BOTIKA s.c. Rafał Pieszczoch, Barbara Pieszczoch, który prace wycenił na ok. 303 tys. zł brutto. Teraz Zakład Zieleni Miejskiej przeanalizuje szczegóły tej oferty. W sumie w ramach II edycji Zielonego Budżetu do realizacji wybrano 89 zadań. 60 z nich ma zostać zrealizowanych przez Zakład Zieleni Miejskiej. Otwarcie ofert na pozostałe 53 zadania nastąpi w przyszłym tygodniu.
Zielony Budżet angażuje mieszkańców
Realizacja pomysłów mieszkańców na rzecz środowiska jest możliwa, dzięki wydzieleniu z budżetu obywatelskiego osobnej puli przeznaczonej na zielone inwestycje. Pierwsza edycja Zielonego Budżetu miała miejsce w 2020 roku, a mieszkańcy zgłosili wtedy 128 pomysłów. Były to projekty zarówno ogólnomiejskie, jak i lokalne, dotyczące nowych nasadzeń, tworzenia łąk kwietnych czy zakupu kwietników. W kolejnej edycji wniosków złożonych przez mieszkańców było jeszcze więcej, bo 164. 89 z nich poprawnie przeszło weryfikację i zostało przekazanych do realizacji. W tegorocznej, trzeciej już odsłonie Zielonego Budżetu, mieszkańcy zgłosili 222 wnioski! Ogłoszenie wyników weryfikacji merytorycznej nastąpi do 9 września.
– To inicjatywa, która niesie za sobą wiele korzyści. Wprowadzanie zieleni do przestrzeni miejskiej nie tylko wpływa na estetykę otoczenia i samopoczucie mieszkańców, ale jest także istotne ze względu na dbałość o środowisko i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Zieleń pozwala przeciwdziałać powstawaniu miejskich wysp ciepła, poprawia retencję wody, jest ważna dla rozwoju zwierząt i owadów – tłumaczy Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.
źródło informacji: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice