NASZ PATRONAT: „u-Rodziny 2017” czyli największy w Polsce zjazd firm rodzinnych

Możliwość komentowania NASZ PATRONAT: „u-Rodziny 2017” czyli największy w Polsce zjazd firm rodzinnych została wyłączona Biznes, galeria

Organizowany przez Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych zjazd odbędzie się w dniach 10-12 listopada w Hotelu Ambasador Premium w Łodzi. Będzie to jubileuszowa, dziesiąta edycja wydarzenia.

W ciągu dwóch dni zjazdu Łódź stanie się ogólnopolskim sercem przedsiębiorczości rodzinnej oraz platformą dialogu i współpracy przedstawicieli biznesu, państwa i nauki. Program tegorocznej edycji “u-Rodzin” jest najbogatszy w historii wydarzenia, a lista prelegentów obfituje w znane postaci.

Wśród zaproszonych gości znajdują się, m.in.: Mariusz Haładyj – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, prof. dr hab. Jerzy Hausner – były wicepremier i minister finansów, prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska – prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, dr Irena Ożóg – była wiceminister finansów, Zuzanna Skalska – badaczka trendów w biznesie oraz dziennikarz i publicysta ekonomiczny, Rafał Woś.

Tematem, który otworzy tegoroczny zjazd, będzie rola i miejsce przedsiębiorczości rodzinnej w rozwoju gospodarki Polski. Paneliści, reprezentujący rozmaite środowiska, będą rozmawiać m.in. o tym, co wyróżnia firmy rodzinne na tle innych, o czynnikach, które przyczyniają się do ich trwałego sukcesu oraz o dobrym i skutecznym zarządzaniu sprawami rodziny i biznesu.

Poruszona zostanie także kwestia sukcesji. Przedsiębiorcy i ich rodziny będą wspólnie ze znanymi ekspertami rozmawiać o wyzwaniach, które stoją przed firmami rodzinnymi w obliczu przekazania władzy i zarządzania przedsiębiorstwem w ręce młodego pokolenia, zarówno z perspektywy seniorów, jak i sukcesorów.

Istotnym tematem, omawianym na zjeździe, będzie także zarządzanie zgodnością (compliance) w firmie. Przy wsparciu partnera strategicznego IFR – Kancelarii Ożóg Tomczykowski uczestnicy zjazdu postarają się znaleźć odpowiedzi na pytania: jak zarządzać ryzykami prawnymi i podatkowymi w firmie? Jak przekazać dzieciom zdrową firmę?

W planie jest także dyskusja o nadchodzących zmianach regulacji prawnych, wprost dotyczących biznesu rodzinnego: we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji – o rozporządzenia UE o ochronie danych osobowych (RODO), a z Ministerstwem Rozwoju – o projekcie ustawy o zarządzie sukcesyjnym.

Podczas “u-Rodzin 2017” odbędzie się również inauguracja prac nad utworzeniem funduszu inwestycyjnego firm rodzinnych, wspólnie z kolejnym partnerem strategicznym – Union Investment TFI. Specjalnie dla uczestników zjazdu eksperci inwestowania i zarządzania aktywami przygotowali warsztat, który przybliży współczesne rozwiązania i trendy inwestycyjne.

Poruszane zostaną także kluczowe dla firm rodzinnych kwestie finansowania rozwoju poprzez wspieranie innowacji i inwestycji, dotacji państwowych i unijnych na ich rozwój, a także współpracy ze start-upami. Nie zabraknie również dyskusji na temat współczesnego rynku pracy, zatrudnienia w firmach rodzinnych oraz systemów motywacji dla utrzymania najlepszych pracowników.

Kulminacją zjazdu będzie ogłoszenie Manifestu Firm Rodzinnych, prezentującego stanowisko i oczekiwania środowiska biznesu rodzinnego w obliczu w obliczu najważniejszych wyzwań i problemów, które je spotykają.

Dla uczestników zjazdu został przygotowany ciekawy program rozrywkowy i kulturalny, a gościnne miasto Łódź dopełni listę atrakcji. Zamknięciem “u-Rodzin 2017” będzie uroczysta Gala Wieczorna, podczas której wystąpi znana polska piosenkarka – Margaret.