Z Tadeuszem Czajką wójtem Gminy Tarnowo Podgórne, rozmawia Marcin Prynda
Skończył się 2020 rok. Takiego roku nikt nie planował i nikt nie przewidywał. Jak może Pan, jako samorządowiec, ten czas podsumować?
Cóż, na 2020 rok zaplanowaliśmy wiele wydarzeń związanych z obchodami 30-lecia samorządu gminnego. To bardzo ważna rocznica dla naszej społeczności. Przez ostatnie trzy dekady, dzięki naszej wspólnej samorządowej pracy, bardzo zmieniło się oblicze Gminy Tarnowo Podgórne. Dzisiaj jesteśmy podawani za wzór niezwykle przedsiębiorczej Gminy – wystarczy wspomnieć, że funkcjonuje u nas ok. 6000 firm (z czego ok. 80% firm to mikro i małe przedsiębiorstwa), które generują ok. 55 000 miejsc pracy. Z drugiej strony cały czas inwestujemy na rzecz podnoszenia komfortu życia mieszkańców: najpierw nasze wysiłki były skupione na poprawę i rozbudowę infrastruktury drogowej, teraz mocniej rozwijamy możliwości rekreacji i wypoczynku – wybudowaliśmy Park Wodny Tarnowskie Termy, powstają place zabaw, boiska sportowe, siłownie zewnętrzne, ścieżki rowerowe, pięknieją też plaże, parki i skwery..
W 2020 roku chcieliśmy wspólnie cieszyć się z naszych sukcesów. Niestety plany pokrzyżowała pandemia. Mam nadzieję, że pokonamy koronawirusa i wtedy zaprosimy mieszkańców do świętowania.
Jak Gmina Tarnowo Podgórne dotychczas radzi sobie w czasach pandemii?
Uważam, że ten egzamin z solidarności społecznej zdajemy bardzo dobrze. Już pierwsze dni pandemii pokazały, jak ważne w kryzysowych sytuacjach jest wzajemne zaufanie. Mieszkańcy i przedsiębiorcy oczekiwali, że Gmina sprosta sytuacji i za pewni wsparcie. Dlatego nieomal natychmiast, z myślą o mieszkańcach, powstał gminny zespół pomocowy. Równocześnie wdrożyliśmy program wsparcia dla przedsiębiorców w postaci zwolnień, umorzeń i odroczeń płatności podatkowych, zorganizowaliśmy dyżury specjalistów w zakresie programów antykryzysowych oraz rozpoczęliśmy akcje promujące lokalny biznes. Bo jako samorząd jesteśmy zawsze blisko mieszkańców i przedsiębiorców.
Pandemia miała jednak bezpośrednie przełożenie na stan gminnych finansów. Wsparcie dla przedsiębiorców to mniejsze o ponad 1,1 mln zł wpływy, najważniejsze działania zapewniające bezpieczeństwo kosztowały nas kolejne ponad pół miliona zł, ponadto gmina przekazała dla Wielospecjalistycznego Szpitala im. J Strusia w Poznaniu (jednoimiennego) 100 tys. zł… Jestem przekonany, że w tej trudnej sytuacji takie kroki finansowe były konieczne. Ubolewam jednak, że nie zostały one zrekompensowane przez rząd – bo to decyzje obecnie rządzących na tygodnie zamknęły wiele branż, którym pomagały samorządy.
Gmina Tarnowo Podgórne nie zawiesiła kontynuowania realizowania zaplanowanych inwestycji. Najważniejszą z nich była budowa Zespół Szkół Technicznych.
Budowa i uruchomienie Zespołu, który tworzą Technikum i Szkoła Branżowa I st. było największym inwestycyjnym zadaniem oświatowym, zrealizowanym przez Gminę. Wpisuje się ono w trend promowania nowoczesnego szkolnictwa zawodowego. To nasza samorządowa odpowiedź na potrzeby lokalnego rynku pracy: od lat przedsiębiorcy poszukują dobrze wykształconych pracowników, a mieszkańcy chcą, by młodzież mogła w Gminie kontynuować naukę na poziomie ponadpodstawowym.
Zainteresowanie ofertą edukacyjną było ogromne, wystarczy powiedzieć, że technikum było na drugim miejscu pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce w naborze do szkół poznańskich i powiatu poznańskiego!
1 września 2020 r. w Zespole Szkół Technicznych Tarnowo Podgórne naukę rozpoczęło 152 uczniów. Pięcioletnie technikum oferuje naukę w zawodach: technik procesów drukowania, technik logistyk, technik informatyk, technik mechatronik, technik elektronik. Z kolei zawody w 3-letniej szkole branżowej możemy podzielić na dwie grupy: te współczesne jak mechatronik czy elektromechanik oraz te, które dotychczas postrzegane były jako bardziej tradycyjne, ale u nas są nauczane we współczesnym wydaniu: stolarz, krawiec, tapicer, piekarz czy cukiernik.
W to przedsięwzięcie zaangażowali się także przedsiębiorcy.
O tak, ich obecność i wsparcie są dla nas bardzo ważne. Wspólnie określiliśmy listę zawodów i tworzyliśmy klasy patronackie. Przedsiębiorcy wspierają nas przy wyposażaniu pracowni zawodowych, przy organizacji praktyk i stażów, pomogli skompletować zespół nauczycieli przedmiotów zawodowych. Podpisaliśmy ok. 40 umów z firmami na temat konkretnej współpracy – to gwarancja, że uczniowie Zespołu Szkół Technicznych mogą realizować swoje marzenia o budowaniu kariery,