Rozmowa z Tadeuszem Czajką, Wójtem Gminy Tarnowo Podgórne
W Gminie Tarnowo Podgórne mieszkańcy zadecydowali o inwestycjach realizowanych przez Gminę – zakończyło się głosowanie na propozycje Planu Rozwoju Lokalnego 2023-2028
– Tworzymy dokument, który stanie się konstytucją inwestycyjną naszej Gminy – wyjaśnia Wójt Tarnowa Podgórnego Tadeusz Czajka. – Powstaje on przy szerokim udziale mieszkanek i mieszkańców Gminy, bo to oni powinni mieć największy wpływ na zmiany w ich bezpośrednim otoczeniu. Dlatego w kampanii promocyjnej zachęcaliśmy, by postawili na swoim.
Najpierw swoje propozycje zgłaszali radni Gminy, sołtysi, rady sołeckie, ale także indywidualnie mieszkanki i mieszkańcy Gminy. Wpłynęło blisko 200 potencjalnych zadań, z których powstały dwie listy inwestycji: ogólnogminne i lokalne. Przedsięwzięcia ogólnogminne to takie, które co prawda realizowane są w konkretnej miejscowości, ale ich oddziaływanie dotyczy całej Gminy – tu jest np. budowa budynku dla tarnowskiego Liceum, powstanie nowej plaży nad Jez. Lusowskim czy budowa Zakładu Aktywności Zawodowej. Natomiast zadania lokalne to takie, które są ważne z punktu widzenia mieszkańców danej miejscowości – tu znajdują się zgłoszone przez nich budowy dróg lokalnych, placów zabaw, boisk sportowych czy ścieżek pieszo-rowerowych.
Konsultacje wieloletnich planów inwestycyjnych w Gminie Tarnowo Podgórne były prowadzone już wcześniej – wówczas nad zgłaszanymi propozycjami pochylali się członkowie powołanego w tej sprawie Zespołu Konsultacyjnego, który tworzyli radni, sołtysi i przedstawiciele różnych lokalnych grup i organizacji społecznych. Tym razem to mieszkańcy stawiali na swoim – w głosowaniu.
Głosować można było na dwa sposoby: w dniach 14 – 17 listopada elektronicznie lub 20 listopada w punktach głosowania otwartych w godz. 8.00-20.00 w każdej miejscowości.
– W głosowaniu elektronicznym wykorzystaliśmy system „uszyty” dla nas na miarę – wyjaśnia Wójt Tadeusz Czajka. – Z kolei nad przebiegiem glosowania tradycyjnego czuwały komisje złożone z pracowników Urzędu Gminy oraz sołtysów i rad sołeckich.
W konsultacjach społecznych udział wzięło 20 % uprawnionych do głosowania mieszkańców.
Wśród inwestycji ogólnogminnych najwięcej – jedną trzecią głosów – uzyskał projekt budowy Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie Podgórnym. Na drugiej pozycji jest budowa plaży nad Jeziorem Lusowskim (blisko 30 %), na trzeciej – budowa Centrum Kultury Tarnowo Podgórne (ponad 14,2 %). Po 12 % otrzymały budowa zbiornika retencyjnego na Szuminie oraz budowa Zakładu Aktywności Zawodowej.
Wyniki głosowania stanowią podstawę do opracowania ostatecznego projektu Planu Rozwoju Lokalnego 2023-2028. – Niestety, ze względu na niepewność finansów samorządowych, najnowszy Plan Rozwoju Lokalnego nie będzie określał konkretnego roku realizacji poszczególnych zadań, a jedynie wyznaczy ich kolejność – podkreśla Wójt Tadeusz Czajka.
Nad zapisami projektu na początku 2023 roku pochylą się Radni Gminy – w Tarnowie Podgórnym ten dokument przyjmowany jest w formie Uchwały Rady.
Więcej informacji na temat Planu Rozwoju Lokalnego dostępne są na gminnej stronie internetowej: https://www.tarnowo-podgorne.pl/prl/
źródło: Gmina Tarnowo Podgórne