Ostatnie lata to dla podwrocławskiego Strzelina czas intensywnego rozwoju. Strzeliński samorząd inwestuje m.in. w rewitalizację starego miasta, turystykę, ale też infrastrukturę drogową i sportowo-rekreacyjną.
Największym, aktualnym wyzwaniem inwestycyjnym jest z pewnością odbudowa strzelińskiego ratusza zrujnowanego podczas II wojny światowej. Ten obiekt ma być gotowy we wrześniu 2022 roku. Gmina inwestuje też w rozwój Strzelińskiej Komunikacji Publicznej, która okazała się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Gminne busy, na zakup których pozyskano unijne środki, rozwiązały poważny problem społeczny. Z komunikacji korzystają mieszkańcy wszystkich sołectw, bo gmina Strzelin to nie tylko ok. 12 tysięczne miasto, ale też 36 sołectw zamieszkiwanych przez ponad 9 tysięcy osób. – Zamierzamy nadal rozwijać ten projekt i zakupić kolejne pojazdy – zapowiada burmistrz Dorota Pawnuk. Szefowa gminy nie kryje, że bardzo liczy na pozyskanie zewnętrznych środków, które pozwolą sfinansować zakup kosztownych pojazdów, spełniających rygorystyczne ekologiczne normy.
– Oczywiście inwestujemy też w drogi. I to nie tylko w te nasze gminne. W porozumieniu z zarządcami dróg powiatowych i wojewódzkich, wspólnie poprawiamy publiczną infrastrukturę drogową. To konieczne, bo zarówno w mieście, jak i w wielu naszych sołectwach powstaje coraz więcej budynków jednorodzinnych. Dlatego chcąc nadążyć za rosnącymi potrzebami i oczekiwaniami mieszkańców gmina po prostu musi inwestować w infrastrukturę drogową i niezbędne media, jakimi są sieci wodociągowe i kanalizacyjne.
To wszystko sprawia, że Strzelin i jego okolice są atrakcyjnym miejscem do zamieszkania.
– W mieście i gminie jest jeszcze wiele atrakcyjnych działek budowlanych. W gminnej ofercie są obecnie m.in. nieruchomości zlokalizowane na malowniczym Osiedlu na Skarpie, które w ostatnich latach wzbogaciło się o infrastrukturę sportową i rekreacyjną. Powstało tam boisko o sztucznej nawierzchni, siłownia, plac zabaw i pumptrack dla rowerzystów – zachęca Dorota Pawnuk.
Samorząd nie zaniedbuje też rozwoju budownictwa wielorodzinnego, czego najlepszym potwierdzeniem jest budowa nowoczesnego budynku wielorodzinnego. Warto podkreślić, że ta inwestycja będzie realizowana w ramach Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Dzierżoniowie. Za jej sprawą przybędzie kolejnych 27 lokali mieszkalnych o zróżnicowanym metrażu, a budowa powinna się zakończyć w przyszłym roku. Z tej oferty skorzystają miejscowe rodziny o średnich dochodach.
A czym najczęściej kusi się potencjalnych nowych mieszkańców i inwestorów, zachęcając ich do osiedlenia lub zainwestowania w gminie Strzelin?
– Mamy wiele atutów. To m.in. świetnie rozbudowana baza sportowa i rekreacyjna, zadbane szkoły i nowoczesne przedszkole miejskie, kino i sala koncertowa. Do tego dochodzi Aquapark Granit, zmodernizowany Ośrodek Wypoczynkowy w Białym Kościele, a na Wzgórzach Strzelińskich w ostatnich latach powstała sieć nowych i świetnie ocenianych przez pasjonatów rowerów tras – singletracków – wylicza szefowa gminy Strzelin.
Dodajmy, że zarówno w mieście, jak i w gminie jest sporo nowoczesnych zakładów pracy i fabryk, które w ostatnich latach mocno się rozbudowują. W niedalekiej przyszłości pojawią się tutaj nowi, poważni inwestorzy, a na obrzeżach miasta wyrośnie park handlowy, w którym będą sklepy renomowanych marek. To oznacza, że w gminie Strzelin już można nie tylko fajnie i wygodnie mieszkać, ale też zrobić zakupy, znaleźć niezłą pracę i skorzystać z bogatej oferty spędzania czasu wolnego. Do atutów gminy Strzelin można również zdecydowanie zaliczyć również lokalną gastronomię. Strzelińskie bary i restauracje serwują smaczne i niedrogie posiłki, a w mieście działa też lokalnych lodziarni specjalizujących się w lodach naturalnych.
Serdecznie zapraszamy do gminy Strzelin