Polska otwiera się na rynek pracy Azji Środkowej

Możliwość komentowania Polska otwiera się na rynek pracy Azji Środkowej została wyłączona Aktualności, Inwestycje, Praca

Rozmowa z Olgą Zerkal, Consulting Director w EWIGOL Consulting

25Consulting Director w EWIGOL Consulting Fot. Natalia Martlok

Ewigol Consulting jako główne zadanie wyznaczył sobie wszechstronne wsparcie dla Ukraińców na polskim rynku pracy. W jakich obszarach to wsparcie jest udzielane?

Naszą główną misją jest wsparcie i pomoc emigrantom. Nieważne skąd oni są: z Polski, Ukrainy, Rosji lub Indii. Emigrant znajduje się w trudnych, czasem niezrozumiałych dla niego okolicznościach oraz sytuacjach prawnych. Wszyscy cudzoziemcy są równi wobec prawa. Po drugie, procedury są podobne. W związku z tym każdy cudzoziemiec, bez względu na to skąd jest, ma te same trudności, problemy i procedury prawne. I nasze zadanie w tym, aby pomóc pod względem organizacyjnym, prawnym oraz psychologicznym. Sami również jesteśmy emigrantami i doskonale rozumiemy tę drogę, wiemy o co chodzi emigrantowi. Nie chodzi tylko o Ukraińców, mówimy o każdym, kto potrzebuje pomocy na terenie Polski. Najczęściej ludzie mają problemy prawne, są to np. trudności związane z określonym statusem prawnym i społecznym w obcym kraju. Bardzo często nawet w swoim kraju nie są w stanie zrozumieć niuansów prawnych i szczegółów, a co dopiero tutaj, w obcym kraju, w warunkach ograniczonego czasu, braku znajomości języka. W pierwszym okresie adaptacji po prostu całkowicie „drętwieją”, nie wiedzą jak postępować. A ze względu na ogromne biurokratyczne procedury w urzędach, obawiają się, że każdy zły krok może ich doprowadzić do deportacji, wydalenia z kraju, negatywnej decyzji. Drugą kwestią jest wsparcie psychologiczne. Przeprowadzka do obcego kraju, wywołuje prawie tak silny stres, jak w przypadku utraty bliskiej osoby. Ci ludzie, którzy przyjechali tu po raz pierwszy, często znajdują się w warunkach izolacji językowej i komunikacyjnej, co wywołuje u nich niesamowity stres. Czasem przychodzą do nas nie tyle po pomoc prawną, ale po prostu, aby porozmawiać i uzyskać wsparcie psychologiczne. Ważne przy tym jest zrozumienie, że nie są tu sami, że przed nimi byli inni, poradzili sobie i oni też dadzą radę. Pomoc prawna i psychologiczna powinna występować wspólnie.

Jak bardzo w ostatnim czasie rozwinęła się oferta usługowa Ewigol Consulting?

W roku 2019 otworzyliśmy biuro franczyzowe na Ukrainie i w Rosji. Teraz jesteśmy w trakcie otwierania biura w Kazachstanie i w Kirgistanie. Przez promowanie Polski, poznanie możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, studiowania w Polsce, odkrywamy nowe rynki zbytu naszych usług. Oferta usług, z których można skorzystać w Polsce znacznie się rozwinęła, weszła na inne rynki międzynarodowe i odpowiednio wzrosło zainteresowanie potencjalnych inwestorów, biznesmenów. Przyjeżdżają tu, inwestują, otwierają firmy, płacą tutaj podatki. Aby rozwijać taką ofertę, otworzyliśmy przedstawicielstwa na Ukrainie i w Rosji, a w styczniu przyszłego roku pojawi się przedstawicielstwo w Kazachstanie. Od 2020 roku zaczęliśmy również aktywnie promować możliwość edukacji w Polsce. Dlatego teraz popularyzujemy i reklamujemy we wszystkich krajach byłego Związku Radzieckiego możliwości studiowania na europejskich uniwersytetach, ale na terenie Polski. W tym roku trafimy z taką ofertą do maturzystów, aby pomóc im w rozpoczęciu studiów w Polsce. Oczywiście, z możliwością dalszego pobytu tutaj, aby mogli w pełni pracować, wprowadzać swoje innowacyjne pomysły, przyczyniać się do rozwoju gospodarki.

Z jakich osiągnięć na polskim rynku jesteście Państwo szczególnie dumni?

W 2019 roku otworzyliśmy drugie biuro w Warszawie. Powodem do dumy jest dla nas ciągły rozwój, dostęp do rynków zagranicznych. Stwarzamy wiele możliwości pracy w Polsce, jesteśmy użyteczni dla tego kraju oraz reprezentujemy interesy Polski, między innymi w naszej ojczyźnie jak i w innych krajach. Dumą Ewigola są Polska otwiera się na rynek pracy Azji Środkowej Rozmowa z Olgą Zerkal, Consulting Director w EWIGOL Consulting także ludzie, którzy tutaj pracują. Nie byłoby niczego bez zespołu, bez ludzi. Ewigol to coś więcej niż wynagrodzenie i zarobki, jest on również połączeniem kreatywnych pomysłów oraz naszej misji. Powodem do wielkiej dumy jest to, co mówią o nas media. W 2019 roku było wiele publikacji na nasz temat w mediach na Ukrainie, w Rosji, oraz w Polsce. Ciągle podążamy w kierunku rozwoju i pomagania ludziom: przede wszystkim skupiamy się na naszych klientach i korzyściach, jakie mogą oni osiągnąć. Dostrzegamy sukcesy naszych klientów oraz biznesmenów, którym na początku pomagamy. Ich wyniki są również naszą dumą.

Czy Pani zdaniem do pracy w Polsce będzie przyjeżdżać coraz więcej Ukraińców, czy też może coraz bardziej będą się oni nastawiać na pracę w krajach zachodniej Europy?

Myślę, że ta część Ukraińców, która chciała tu przyjechać lub się przenieść już to zrobiła. Myślę również, że ci, którzy chcieli stąd wyjechać, już wyjechali. Jest mało prawdopodobne, że osoby, które zamieszkały w Polsce pojadą dalej. W krajach zachodnioeuropejskich panuje trochę inna mentalność, są inne reguły gry, inny język, system relacji między ludźmi oraz relacji z obcokrajowcami. Myślę, że w najbliższej przyszłości Polska otworzy się na rynek Azji Środkowej. Mamy teraz wiele połączeń z Kazachstanem, w związku z tym otwieramy tam przedstawicielstwo. Ludzie chcą budować swoją przyszłość tutaj: biznes, dzieci, studia itp. Moim zdaniem w dłuższej perspektywie realne jest otwarcie polskiego rynku dla Azji Środkowej. Obserwujemy zwiększoną aktywność, jeśli chodzi o emigrację do Polski z Białorusi oraz biznesmenów z Rosji. Na koniec mam radę dla tych, którzy zdecydowali się na emigrację do innego kraju. Nie należy bać się pierwszych trudności. Skrzydła podcinają właśnie pierwsze problemy i niepowodzenia. 90% emigrantów to nieszczęśliwe historie: przybył, przegrał pierwszą bitwę i wyjechał. Bardzo ważne jest, aby nie bać się, działać mądrze, szukać wsparcia u kompetentnych specjalistów. To nie jest szybka droga. Oczywiście ważna jest też odwaga i inspiracja.