I Forum Ochrony Zdrowia – relacja z wydarzenia

Możliwość komentowania I Forum Ochrony Zdrowia – relacja z wydarzenia została wyłączona Aktualności, Zdrowie

W dn. 19-20 czerwca 2023 r. odbyło się I Forum Ochrony Zdrowia, wydarzenie objęte Honorowym Patronatem Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego.

W Forum wzięło udział kilkuset gości z Polski oraz innych krajów: przedstawiciele rządu i instytucji międzynarodowych, eksperci ochrony zdrowia, lekarze, dyrektorzy placówek medycznych – zarówno państwowych, jak i prywatnych, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego zajmujący się ochroną zdrowia, a także kadra zarządzająca sektorem medycznym i farmaceutycznym.

Forum zaszczycili swoją obecnością m.in. Adam Niedzielski – Minister Zdrowia RP, Viktor Liashko -Minister Zdrowia Ukrainy, czy Hans Kluge – Regionalny Dyrektor WHO na Europę.

I Forum Ochrony Zdrowia było rozszerzeniem obszarów dyskusji zaplanowanych do przeprowadzenia podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu (5-7 września 2023 r.) w zakresie ochrony zdrowia.

Rejestracja na XXXII Forum Ekonomiczne w Karpaczu – zarejestruj się pod adresem: https://economicforum.pl/rejestracja-forum-ekonomiczne/index.php/form/fe?open=a&_lang=pl

I Forum Ochrony Zdrowia – Sesja Plenarna „Odbudowa systemu ochrony zdrowia Ukrainy”

W sesji wzięli udział: Adam Niedzielski – Minister Zdrowia RP, Viktor Liashko – Minister Zdrowia Ukrainy, Hans Kluge – Dyrektor Regionalny WHO na Europę, Mark Pearson – Zastępca Dyrektora OECD oraz Katarzyna Drążek-Laskowska – Dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Zdrowia RP.

Rozpoczynając sesję Minister Niedzielski podkreślił, że od początku rosyjskiej inwazji aż 320 tys. pacjentów z terenów
objętych wojną było leczonych w polskich szpitalach. Za tak ogromne wsparcie Viktor Liashko Minister Zdrowia Ukrainy wyraził słowa wdzięczności dla całego polskiego społeczeństwa.

Podczas trwającej wojny blisko 20% placówek ochrony zdrowia na Ukrainie zostało całkowicie zniszczonych, ponad 1400 z nich nie nadaje się już do użytkowania. Koszty odbudowy szacowane są nawet na 17 mld dolarów. Opracowany plan odbudowy służby zdrowia Ukrainy sięga do 2030 roku. Podkreślono, że najtrudniejsze będzie zwiększenie
dostępności, poprawa jakości oraz zapewnienie nieodpłatnych świadczeń. Uczestnicy sesji plenarnej z uznaniem przyznali, że ukraińska służba zdrowia jest bardzo odporna na kryzys i sprawnie funkcjonuje w wojennych realiach.

Polskie doświadczenia z transformacji systemowej mogą okazać się tu bezcenne. Zniszczony wojną kraj nie jest w stanie sam sprostać takiemu wyzwaniu. W podsumowaniu stwierdzono, że w tak ważnym obszarze Ukrainie konieczna będzie międzynarodowa pomoc, a Europa jest gotowa wspierać Ukrainę.

SZCZEGÓŁY na stronie: https://www.forum-ekonomiczne.pl/sesja-plenarna-i-forum-ochrony-zdrowia-odbudowa-systemu-ochrony-zdrowia-ukrainy/

I Forum Ochrony Zdrowia – Panel „Jak poprawić jakość w polskim systemie zdrowia”

Podczas pierwszego Forum Ochrony Zdrowia nie mogło zabraknąć tematów związanych z jakością w polskim systemie zdrowia. W panelu wzięli udział: Adam Niedzielski Minister Zdrowia RP, Bartłomiej Chmielowiec Rzecznik Praw Pacjenta, Marcin Gruchała Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Andrzej Matyja Wiceprezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie, Andrzej Jaworski Prezes Zarządu PZU Zdrowie S.A. Marcin Foryś Prezes Zarządu Supra Brokers S.A., oraz Michał Czarnuch Partner Domański Zakrzewski Palinka.

Minister Adam Niedzielski w swoim wystąpieniu podkreślił, że zebrano wszystkie tematy, podczas debaty zdefiniowano jakość, temat akredytacji autoryzacji, i finalnie Ministerstwo zaprezentowało kompleksowe pomysły prawne w tym obszarze. Minister zaznaczył, że to dopiero początek drogi, bo w Polsce jesteśmy w sytuacji gdy ustawa ma być impulsem do rozpoczęcia działań.

Bartłomiej Chmielowiec Rzecznik Praw Pacjenta podkreślił, że ta ustawa podkreśla bardzo ważny aspekt uczestnictwa pacjentów w ocenie jakości. Zdaniem Andrzeja Matyji wprowadzany system powinien być kompletny, aby na podstawie ścisłej analizy sytuacji wyciągać wnioski na przyszłość i w razie błędu wypłacać poszkodowanemu odpowiednie świadczenie.

SZCZEGÓŁY na stronie: https://www.forum-ekonomiczne.pl/o-tym-jak-poprawic-jakosc-w-polskim-systemie-zdrowia-na-i-forum-ochrony-zdrowia-19-20-czerwca-2023/

Relacje z pozostałych debat panelowych I Forum Ochrony Zdrowia

– Panel „Edukacja medyczna – wyzwania”
– Panel „Po co komu badania kliniczne? Pryzmat efektywności klinicznej i kosztowej”
– Panel „Kształcenie w zawodach medycznych – dokąd zmierzamy?”
– Panel „Robotyka i sztuczna inteligencja – perspektywy rozwoju”
– Panel „E-zdrowie. Osiągnięcia, wyzwania, kierunki rozwoju”
– Panel „Choroby serca – niewidzialna epidemia XXI wieku”Panel „Wpływ Technologii na profilaktykę i leczenie

SZCZEGÓŁY na stronie: https://www.forum-ekonomiczne.pl/aktualnosci/?filter_categories=all&filter_page=1