Potencjał inwestycyjny kluczem do sukcesu

Możliwość komentowania Potencjał inwestycyjny kluczem do sukcesu została wyłączona Aktualności, Biznes

„Niewykorzystany potencjał inwestycyjny. Jak sprawić, aby procedury administra­cyjne wspierały przedsiębiorców?” – to temat jednego z paneli dyskusyjnych, podczas Kongresu 590, który odbył się w dniach 7-8 października br. w podrzeszowskiej Jasionce.

Kongres 590, panel dyskusyjny „Niewykorzystany potencjał inwestycyjny” fot. mat. prasowe

W dyskusji udział wzięli m.in.: Andrzej Śliwiński – Członek Zarządu Cedrob S.A., Małgorzata Walczak – Dyrektor PFR Ventures, Zbigniew Warmuz – Prezes Zarządu Synthos, Grzegorz Muszyński – Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Nieruchomości oraz Paweł Grzybowski – Burmistrz Miasta Rypin, który podczas panelu zwracał uwagę na niestabilność prawa, niejasne przepisy i ich ilość. Poruszył również temat długich i skomplikowanych procedur zamówień publicznych np. związanych z opracowa­niem raportów środowiskowych, a także utrudnień w ustalaniu i dotarciu do stron postępowania, wynikających z nieuporząd-kowanych spraw spadkowych i trudnościach w ustalaniach adresów osób pozostających za granicą. Włodarz Rypina zwrócił przy tym uwagę, że widoczna jest dobra zmiana w kierunku poprawy niejasnych procedur, jednak jest to proces długotrwały. Ponadto podkreślał, że ważna jest służebna rola samo­rządu. To właśnie Rypin stawiany jest jako wzór miasta przyjaznego przedsiębiorcom i jest przykładem, na to jak skutecznie po­zyskiwać inwestorów. Świadczy o tym m.in. nagroda Izby Przemysłowo – Handlowej w Toruniu oraz udział burmistrza w jednym z paneli Narodowej Rady Rozwoju, czyli gremium konsultacyjno-doradczym przy Prezydencie RP.

W grodzie nad Rypienicą z powodzeniem inwestują przedsiębiorcy i panuje tu dobry klimat biznesowy. By stworzyć dogodne wa­runki do inwestowania i wychodząc naprze­ciw potrzebom lokalnych przedsiębiorców oraz inwestorów z zewnątrz, Uchwałą Rady Miasta Rypin zagwarantowano zwolnienia podatkowe, w związku z utworzeniem no-wych miejsc pracy i rozwojem istniejących już przedsiębiorstw. Obecnie w Rypińskim Obszarze Gospodarczym, w którym znajduje się Podstrefa Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej z powodzeniem inwestują lokalni przedsiębiorcy tj. firma Damix, Rejs, Hadepol, Piekarnia – Cukiernia Pati, a także inwestorzy zewnętrzni, w tym lider w branży rolno – spożywczej Cedrob S.A. (jeden z partnerów strategicznych Kongresu 590).

– Cieszę się że działania, które podejmujemy są skuteczne i w naszym mieście z powodzeniem inwestują lokalni i zewnętrzni przedsiębiorcy. Receptą na biznesowy rozwój miasta jest przede wszystkim służebna rola samorządu i pomoc potencjalnym inwestorom na każdym etapie realizacji zadania inwestycyjnego, w tym również na etapie procedur admini­stracyjnych. Staramy się słuchać przedsiębior­ców, wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom i reagować w tych obszarach, gdzie jest to możliwe – komentuje Burmistrz Miasta Rypin Paweł Grzybowski.