Wiedza na temat HR jest w polskich firmach, trzeba tylko po nią sięgnąć

Możliwość komentowania Wiedza na temat HR jest w polskich firmach, trzeba tylko po nią sięgnąć została wyłączona Aktualności, Praca

Z Januszem Dziewitem Dyrektorem Zarządzającym Experum HR, współzałożycielem Dolnośląskiego Forum HR 

rozmawia Ryszard Żabiński

 Czym jest Dolnośląskie Forum HR?

Dolnośląskie Forum HR tworzą przedsiębiorcy, menedżerowie firm i  ludzie na co dzień pracujący w działach personalnych, dla których ważne jest stałe doskonalenie swoich kompetencji oraz integracja w środowisku praktyków zarządzania. Założyłem je wspólnie z Rafałem Hamelą – Prezes Zarządu HRhamela Spółka z.o.o. W tamtym okresie, byłem prezesem regionalnego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami. Stowarzyszenie to zmieniło trochę sposób funkcjonowania, koncentrując się na działaniach w Warszawie. W naszym regionie pozostała grupa ludzi, która postanowiła się bardziej zintegrować i na bazie Dolnośląskiego Forum HR dalej prowadzić działalność, wymieniać się doświadczeniami, zwiększać kwalifikacje.

Dolnośląskie Forum HR jest jedną z największych tego typu inicjatyw społecznych w Polsce i ciągle przybywa nam uczestników. Jesteśmy dolnośląskim forum już chyba tylko z nazwy,w naszych spotkaniach bowiem regularnie uczestniczą również menedżerowie spoza naszego województwa. Raz w roku również odbywa się ogólnopolska konferencja DFHR. Jest to już znane w środowisku wydarzenie, przyjeżdżają na nie uczestnicy z całej Polski.

W jakim terminie odbędzie się ono w tym roku?

V Konferencję DFHR „HR mix – aktualne wyzwania rynku pracy” odbędzie sięjuż 24 maja w Hotelu Ibis Silver Conference Centre, na Placu Konstytucji 3 Maja we Wrocławiu. Organizowane przez nas konferencje i spotkania tematyczne, zarówno ogólnopolskie jak i regionalne, cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Jest tak dlatego ponieważ tworzą je sami uczestnicy. To oni podpowiadają nam tematy, które powinny być poruszane. Dbamy również o wysoką jakość wystąpień, eliminujemy sytuacje, które często niestety występują na tego rodzaju imprezach, że wystąpienia są okazją do zareklamowania  produktów i usług. Oczywiście stwarzamy możliwość prezentacji oferty, ale w holu, a nie na mównicy. Uczestnicy naszych spotkań chcą się dzielić praktycznymi doświadczeniami, dzielić się wiedzą dotyczącą stosowania różnych narzędzi w obszarze HR, a nawet udaje się czasem wspólnie rozwiązywać pewne problemy. Nasze spotkania, zarówno na forum ogólnopolsk8im, jak i regionalnym są dla ich uczestników bardzo inspirujące. Poprzez analizę konkretnych problemów, rozwiązań mają oni punkt odniesienia do działań podejmowanych w ich firmach.

 Jakie zagadnienia będą poruszone w tym roku na V Konferencji DFHR?

Zaplanowaliśmy dwanaście wystąpień, dotyczą one będą m.in. turkusowej idei zarządzania firmą, zarządzania wizerunkiem firmy, employer branding’u. Będziemy dyskutować o praktycznych wymiarach strategii personalnych, o ewolucji systemów ocen okresowych. Pokażemy przykład organizacji, która na wszystkich szczeblach zarządzania wzmacniała kluczową kompetencję
– komunikację.Uczestnicy obrad zapoznają się również z najważniejszymi zmianami, które czekają nas w ubezpieczeniach społecznych. Pochylimy się też nad zależnościami międzypokoleniowymi w firmach, a także zapoznamy się z zapowiadanymi zmianami w ubezpieczeniach społecznych.

Czy można wyróżnić jakąś dominująca grupę, działającą w ramach Dolnośląskiego Forum HR?

Mamy przedstawicieli bardzo różnych firm, ale trudno mówić o dominującej grupie. Dość mocno zaznaczają swoją obecność przedstawiciele firm rodzinnych. Jest to zresztą bardzo interesujący segment jeśli chodzi o pracodawców. Wiele takich firm w Polsce jest bardzo dobrze zarządzanych, choć nie mają zbyt rozwiniętych działów HR.

Godna uwagi jest idea turkusowej firmy, o której zresztą będziemy dyskutować podczas V Konferencji DFHR. Wiele firm, w tym rodzinnych, zaczyna już ją stosować. Według tej koncepcji, pracownik w firmie zyskuje bardzo dużą odpowiedzialność za firmę. Fundamentem tego rozwiązania jest założenie, że ludzie z własnego wyboru angażują się w różne zadania, przyjmują role dostosowane do ich umiejętności. W strukturze organizacji zakłada się brak hierarchii wewnętrznej i systemu motywacyjnego.

Dla wielu menedżerów jest to utopijna wizja, jednak warto zwrócić uwagę, że wiele firm z sukcesem wdraża tę koncepcję zarządzania. Dobrym przykładem jest tu Decatchlon, zresztą też firma rodzinna.

Z czego wynika coraz większe zainteresowanie tą koncepcją?

Może na to wpływać obecna sytuacja na rynku pracy, trudności z rekrutowaniem nowych pracowników. Pracownik staje się bardzo cennym zasobem dla firmy, trzeba nią tak zarządzać, aby czuł się w niej dobrze, a tym samym rozwijał swoje umiejętności i coraz lepiej pracował dla firmy. Jest to więc strategia „wygrany – wygrany” korzystna dla pracodawcy i pracownika.

Uczestnictwo w takich organizacjach jak Dolnośląskie Forum HR z pewnością sprzyja rozwojowi i upowszechniania wiedzy w tym obszarze działania przedsiębiorstwa. Jakie firmy przodują pod tym względem, od kogo należy się uczyć, czy tak jak na początku transformacji gospodarczej w Polsce, od zachodnich koncernów?

Od czasu transformacji wiele się pod tym względem zmieniło. Na początku, rzeczywiście, wielkie zagraniczne koncerny, które zaczęły u nas inwestować były też nośnikiem postępu w wielu dziedzinach, w tym w zarządzaniu przedsiębiorstwem, upowszechnieniu informatyzacji itd. Teraz jednak ta wiedza, dotycząca najnowszych rozwiązań, na przykład z obszaru HR, jest właśnie tu w Polsce. Trzeba tylko po nią sięgnąć, korzystać z najlepszych praktyk stosowanych przez różne firmy działające w naszym kraju. Niedawno pracowaliśmy nad wdrożeniem systemu kompetencyjnego w jednej z globalnych firm działających na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Wdrożenie zakończyło się powodzeniem. Po pewnym czasie zadzwonił do mnie dyrektor tej firmy i powiedział, że funkcjonujący w jego zakładzie system spodobał się szefowi HR w całym koncernie i będzie on wdrażany również w innych zakładach tej firmy na całym świecie.