Wartość aktywów netto w PPK wyższa o ponad 1 mld złotych! – grudniowe wydanie biuletynu PPK

Możliwość komentowania Wartość aktywów netto w PPK wyższa o ponad 1 mld złotych! – grudniowe wydanie biuletynu PPK została wyłączona Aktualności, Inwestycje

W pierwszej części biuletynu znajdą Państwo zaktualizowane na dzień 30 listopada dane o programie, pochodzące z prowadzonej przez PFR SA Ewidencji PPK.

W porównaniu do poprzedniego miesiąca wartość aktywów netto funduszy zdefiniowanej daty zwiększyła się o blisko 1,19 mld zł, a łączna wartość aktywów netto tych funduszy wynosi 11,48 mld zł. Tak duży wzrost to efekt rosnącej partycypacji, ale także wyraźnego odbicia na rynkach kapitałowych. Partycypacja w programie sukcesywnie wzrasta, zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Aktualnie w Pracowniczych Planach Kapitałowych uczestniczy 2,50 mln osób, co oznacza partycypację na poziomie 34,30% (wzrost o 20 tys. m/m). Wyraźnie rosną zyski uczestników programu: uczestnik PPK, zarabiający 5 300 zł, oszczędzający w PPK od grudnia 2019 r., w zależności od funduszu osiągnął od 88% do 99% zysku. Na konta uczestników wpłynęło także w ostatnim miesiącu 13,35 mln złotych wpłat powitalnych i dopłat rocznych.

Hiszpański program „Ahorra+”

W części biuletynu poświęconej analizom, wywiadom i komentarzom znajdą Państwo artykuł „Promocja długoterminowego oszczędzania w Hiszpanii: Program Ahorra+, eksperyment na podstawie modelu „Zaoszczędź więcej jutro”. Richard Thaler, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii z 2017 r., i Slomo Benartzi opracowali program „Zaoszczędź więcej jutro” (ang.: Save More Tomorrow ™) jako narzędzie, które obejmuje naukowe zrozumienie zachowań ludzkich, dotyczące awersji do strat, inercji i miopii jako stronniczości decyzyjnej. Wnioski z badań wykazały, że eksperymentalna interwencja behawioralna, zaobserwowana w rzeczywistej sytuacji, może znacząco zwiększyć dobrowolne oszczędności wśród profesjonalistów finansowych. 

Grudniowy biuletyn znajdą Państwo pod adresem – mojeppk.pl/pliki/repozytorium-plikow/materialy-do-pobrania/pdf/Biuletyn-PPK-12-2022.pdf

źródło informacji: PFRportalPPK