Tam gdzie historia łączy się z nowoczesnością

Możliwość komentowania Tam gdzie historia łączy się z nowoczesnością została wyłączona Aktualności, Inwestycje

Rozmowa z Michałem Zaleskim, prezydentem Torunia

Prezydent Torunia_objazd inwestycji_fot_Łukasz Klimkiewicz

Kapitał Polski: Panie Prezydencie, sprawuje Pan swój urząd od 17 lat. Czy ze swojego doświadczenia może Pan powiedzieć, jak ważny dla miasta jest biznes?

Michał Zaleski: Wsparcie dla toruńskiego biznesu jest dla miasta jednym z priorytetów. Rozwój przedsiębiorczości i gospodarki przekłada się na niemal wszystkie aspekty życia mieszkańców i sprawia, że Toruń jest dynamicznym ośrodkiem, w którym chcą żyć oraz pracować kreatywni i ambitni ludzie. Miasto prężnie się rozwija gospodarczo i jest magnesem dla młodych, którzy planują swoją edukację, oraz dla tych, którzy myślą o swojej zawodowej przyszłości.

Czym Toruń kusi przedsiębiorców?

Toruń ma wszelkie niezbędne warunki do tego, by biznes mógł się tu rozwijać. Zapewniamy przyjazny klimat gospodarczy, dobrze przygotowaną infrastrukturę, dogodną lokalizację czy niskie koszty eksploatacji. Oprócz zaplecza technicznego miasto oferuje wsparcie przedsiębiorcom: zaangażowanie w realizację projektów, pomoc w przeprowadzeniu przez procedury inwestycyjne oraz kompleksową opiekę poinwestycyjną. W ostatnich latach obserwujemy dynamiczny rozwój toruńskich przedsiębiorstw reprezentujących różnorodne sektory gospodarki. W znacznym stopniu do tego stanu rzeczy przyczyniła się sprzedaż gminnych nieruchomości inwestycyjnych i między innymi dlatego kilkadziesiąt firm zdecydowało się zainwestować na terenie miasta. Samorząd, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestorów wyznacza kolejne tereny inwestycyjne pod usługi, magazyny czy produkcję. W ten sposób stwarzamy możliwości do pozostania toruńskich firm w mieście i zachęcamy zewnętrzne firmy do inwestycji w Toruniu.

Jakie branże w Toruniu rozwijają się najdynamiczniej?

Dane dotyczące toruńskiej gospodarki wskazują na znaczny rozwój zwłaszcza w branżach turystycznej, farmaceutycznej, logistycznej, spożywczej, motoryzacyjnej i budowlanej. W mieście funkcjonuje obecnie ponad 26 tys. podmiotów gospodarczych. Rozwój przedsiębiorczości sprzyja poprawie sytuacji na toruńskim rynku pracy – stopa bezrobocia od kilku lat jest u nas na bardzo niskim poziomie. Na wzrost zatrudnienia wpływa przede wszystkich duża liczba nowych inwestycji, które powstały w Toruniu w ostatnich latach.

Według badań ruchu turystycznego Toruń kojarzy się raczej z historią i tradycją. Wiadomo jednak, że jest to też miasto bardzo nowoczesne i szybko rozwijające się. Co, Pana zdaniem, przede wszystkim świadczy o nowoczesności i innowacyjności Torunia?

Nie uciekamy od wizerunku miasta z historią, ale idziemy dalej – w działaniach łączymy tradycję z nowoczesnością. Dla turystów objawia się to w postaci multimedialnej oprawy muzeów, centrów sztuki i kultury, które pozwalają podkreślić walory zabytkowych obiektów i uczynić je bardziej przystępnymi. Mieszkańcy miasta również mogą korzystać z najnowszych rozwiązań technicznych ułatwiających życie w mieście. Rozwijamy system informacji w komunikacji miejskiej i sprawnie funkcjonujące miejskie aplikacje mobilne. Ułatwiamy też załatwianie coraz większej liczby urzędowych spraw przez Internet. Pracujemy ponadto nad pilotażowym systemem autonomicznego ruchu bezzałogowych statków powietrznych. Pomoże nam on w walce z dzikimi wysypiskami śmieci, pozwoli analizować natężenie ruchu i stan dróg oraz usprawni transport medyczny. Toruń wspiera także młodych kreatywnych ludzi, inwestując w start-upy oraz dając szansę na zdobycie kapitału dla innowacyjnych projektów biznesowych.

Centrum Kulturalno-Kongresowe JORDANKI_Malgorzata Litwin (2)

Za nami kolejna, XXVI już edycja Welconomy Forum in Toruń. Jak Pan ocenia wpływ tego wydarzenia na miasto?

Forum gospodarcze Welconomy co roku gromadzi środowiska naukowe, biznesowe i polityczne, dając okazję do rozmów na różnorodne tematy związane z sytuacją gospodarczą Polski i Europy. Takie wydarzenia są szczególnie ważne dla samorządów, pozwalają przecież lepiej poznać innowacyjne kierunki w gospodarce, uwrażliwiają na ważne tematy społeczne oraz dają szansę na aktywną wymianę doświadczeń z przedstawicielami miast, w których funkcjonują nowoczesne rozwiązania. Dla Torunia jest to także świetna okazja do zaprezentowania własnych atrakcji turystycznych oraz oferty inwestycyjnej. Intensywna promocja gospodarcza spowodowała znaczny wzrost zainteresowania Toruniem jako miejscem atrakcyjnym biznesowo oraz dogodnym do organizowania spotkań i konferencji o charakterze gospodarczym.