Rohde & Schwarz jest częścią technologii 5G

Możliwość komentowania Rohde & Schwarz jest częścią technologii 5G została wyłączona Aktualności, Biznes, Inwestycje

Z Maciejem Stopniakiem dyrektorem ROHDE & SCHWARZ Österreich Representative Office Warsaw, rozmawia Ryszard Żabiński

Maciej Stopniak dyrektor ROHDE & SCHWARZ Österreich Representative Office Warsaw

Maciej Stopniak dyrektor ROHDE & SCHWARZ Österreich Representative Office Warsaw fot. mat. prasowe

Od kiedy ROHDE & SCHWARZ, globalna grupa technologiczna, działająca w ponad 70 krajach na świecie, obecna jest również w Polsce? Jakie były etapy rozwoju przedsiębiorstwa w naszym kraju?

Historia firmy Rohde & Schwarz zaczyna się w roku 1933 w Monachium. Firma jest obecna w Polsce od wczesnych lat 70-tych. Pierwszym przedstawicielem w Polsce Rohde  &  Schwarz była firma UNITRO – NEX. W tamtym okresie obsługiwaliśmy zarówno odbiorców wojskowych, służby specjalne oraz szeroko rozumiany polski przemysł elektroniczny w tym tak renomowane zakłady jak UNITRA, METRONEX, Polskie Linie Lotnicze LOT, RADMOR , RADWAR i wiele innych. Wszędzie tam gdzie był potrzebny pomiar precyzyjny lub niezawodna łączność, instrumenty R&S były obecne. Bez naszych systemów pro – dukcja popularnego w Polsce magnetofonu „Kasprzak” nie była by możliwa. W roku 1993r. po zmianach ustrojowych, zostało otwarte niezależnie przedstawicielstwo Rohde & Schwarz w Polsce, które mieściło się w jednym z pierwszych warszawskich wieżowców, budynku INTRACO. Od ponad 25 lat nasze przedstawicielstwo obsługuje klientów w Siłach Zbrojnych RP, jednostkach podległych MSWiA oraz rzeszy odbiorców cywilnych. Obsługujemy międzynarodowe koncerny z oddziałami w Polsce, na przykład Nokia oraz wiele placówek naukowych, np. Politechnika Wrocławska.

Jakie rozwiązania technologiczne, produkty i usługi oferowane są przez ROHDE & SCHWARZ w Polsce?

Oferta R&S jest podzielona na dywizje produktowe. Oferujemy sprzęt pomiarowy, łączność wojskową i lotniczą, systemy szyfrujące, analizatory ruchu sieciowego, nadajniki radiowe i telewizyjne, laboratoria badawcze oraz systemy cyberbezpieczeństwa. Kiedy lecicie Państwo samolotem nad Polską, radiostacje Rohde &  Schwarz czuwają nad bezpieczeństwem kontroli lotów – wiele stacji telewizyjnych i radiowych nadaje program z naszych nadajników, w tym jedna z większych instalacji TV w Polsce na szczycie Pałacu Kultury i Nauki. Operatorzy telefonii komórkowej, korzystają z naszych systemów w celu zapewnienia wy dajnej i niezawodnej łączności. Marka R&S nie jest widoczna ale nieświadomie mamy z nią styczność prawie codziennie. Pracujemy „na zapleczu” nowoczesnej technologii użytkowej.

Proszę wymienić najważniejsze osiągnięcia Rohde & Schwarz w zakresie rozwoju i wykorzystania technologii 5G.

Technologia 5G nie może istnieć bez precyzyjnych pomiarów. Na wstępie chciałbym wyjaśnić że technologia 5G jest znacznie bezpieczniejsza od swoich poprzedników – mówiąc wprost, nadajniki mają znacznie mniejszą moc. Tym samym mają jeszcze mniejszy wpływ na nasze zdrowie i mniej zakłócają środowisko naturalne. Natomiast ten słabszy sygnał, musi być bardzo precyzyjnie sterowany. Oferta R&S umożliwia po pierwsze opracowanie i testowanie urządzeń nadawczych oraz optymalizację i produkcję telefonów komórkowych pracujących w technologii 5G – w szczególności testowanie anten. 5G to nic innego jak piąta generacja telefonii komórkowej i Rohde & Schwarz jest częścią tej technologii – rozwijamy nasza ofertę w tym segmencie od samego początku istnienia telefonii komórkowej.

Dzięki jakim rozwiązaniom technologicznym Rohde & Schwarz możliwe jest szybsze urzeczywistnienie idei inteligentnych miast?

Inteligentne miasta to przede wszystkim nowoczesne sensory i zwiększenie prędkości transmisji danych. Szkieletem inteligentnych miast ma być między innymi sieć 5G, ale również autonomiczne pojazdy hybrydowe. Rohde & Schwarz jest wiodącym dostawcą systemów niezbędnych do produkcji czujników zbliżeniowych, radarowych i innych, umożliwiających praktyczne wprowadzenie do ruchu pojazdów autonomicznych. Technologia 5G to nie tylko „filmy o rozdzielczości 4k w smart – fonie” to przede wszystkim systemy niskiej inercji, które umożliwiają bezpieczne pro – wadzenie autonomicznych pojazdów oraz realizacje IoT – Internetu Rzeczy. Rozwiązania R&S urzeczywistniają dewizę naszej firmy: Make ideas real.