RIG Katowice: Adaptuj się albo zgiń. W jaki sposób przedsiębiorcy powinni dostosować się do nowej rzeczywistości?

Możliwość komentowania RIG Katowice: Adaptuj się albo zgiń. W jaki sposób przedsiębiorcy powinni dostosować się do nowej rzeczywistości? została wyłączona Aktualności, Biznes

Innowacja to nie lot w kosmos, ale najmniejsza zmiana w działaniu. A trzeba być otwartym na zmiany , by dostosować się do otoczenia. Wybór jest prosty: adaptuj się albo zgiń – tak eksperci i goście 12. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw zachęcali uczestników do rozwijania swoich biznesów i osiągania sukcesów.

„Face the Challenge” i „Boost your Business” – hasła przewodnie  EKMŚP, największego spotkanie małego i średniego biznesu w Europie, nie pozostawiają wątpliwości, że tegoroczna, dwunasta już edycja katowickiego kongresu, to jedna wielka możliwość rozwijania własnych biznesów. Uczestnicy mogli przede wszystkim nawiązać nowe znajomości i kontakty, również międzynarodowe, w specjalnej strefie B2B czy za pomocą specjalnej platformy online poznać potencjalnych kontrahentów z Chin.

Wspólne przedsięwzięcie z partnerem  z odległego kontynentu wydaje się dość ryzykowne, ale nie wolno bać się ani zmian, ani ryzyka – radzili kilku tysiącom uczestników wydarzenia, zaproszeni goście. W gronie występujących ekspertów nie zabrakło ludzi sukcesu. 300 paneli, wystąpień i warsztatów tuzów polskiego i światowego biznesu, przygotowano, by – w myśl starej zasady – uczyć się od najlepszych.

12. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw fot. Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
12. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw fot. Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach

Do nieustannego rozwoju i zmian zachęcał Robert Kłosowski, prezes Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości.

– Każda innowacja, którą wprowadzamy u siebie w przedsiębiorstwie prowadzi do zmiany. Każda innowacja jest czymś dobrym – tłumaczył słuchaczom. Jego zdaniem, te najbardziej spektakularne mogą zaprowadzić nawet na księżyc, ale liczą się te dużo mniejsze. Nie tyle działanie, ale i rezygnacja z czasochłonnej, ale mało efektywnej czynności, albo podążanie za zmieniającym się otoczeniem.

– Jedynym prawem jakie uznaję, jest permanentna zmiana trendów. My, jako agencje, które wspierają przedsiębiorców też musimy to wychwytywać i natychmiast przekierowywać tę uwagę i działania – podkreślał.

Co ciekawe, jego zdaniem, po pandemii koronawiursa, aż 97 proc. przedsiębiorców z sektora MŚP,  używa Internetu, ale tylko 6 proc. do czegoś innego niż czerpanie informacji czy korzystanie z poczty elektronicznej. To właśnie w tym zakresie jest sporo szans na zmiany w firmach.

Doświadczeni przedsiębiorcy nie owijają w bawełnę: czasy może trudne, ale trzeba zmierzyć się i z takim wyzwaniem, bo prowadzenie przedsiębiorstw, to sprawdzian własnych umiejętności niemal na każdym kroku.

Beata Drzazga, to zatrudniająca kilka tysięcy osób właścicielka kilku firm medycznych. Dziś oprócz dziesiątek tysięcy klientów, prowadzi działalność medyczną również za oceanem. Dwie dekady temu zaczynała od zera.

– Nie można bać się ryzyka ale trzeba wiedzieć czego się obawiamy. Znam wiele osób, które widząc niewielkie zagrożenie rezygnują, a ja nie boję się angażować przy 20–, nawet 30-proc. ryzyku. Gdybym nie ryzykowała, to bym nie była tu, gdzie jestem – uważa Beata Drzazga, założycielka i Prezes Zarządu BetaMed S.A., Dziekan Wydziału Medycznego Akademii Górnośląskiej w Katowicach

Dziś przed przedsiębiorcami – o czym dyskutowano w czasie Europejskiego Kongresu MŚP –  poważne wyzwania. Nie tylko związane z wysoką inflacją i obawą spowolnienia gospodarczego, ale również niepewnością i wzrostem cen surowców wywołanych rosyjską agresją na Ukrainę. Ale nawet w tak trudnej sytuacji biznes może osiągnąć pewne korzyści. Ucieczka przed wojną może pomóc uzupełnić braki na polskim rynku pracy. Dziesiątki tysięcy osób zza wschodniej granicy trzeba aktywizować zawodowo – pracownicy urzędów pracy z całej Polski robią to od wielu miesięcy. Wkrótce ich i przedsiębiorców czeka zupełnie nowe wyzwanie: rząd planuje przemodelować rynek pracy i wdrożyć ustawę o aktywizacji zawodowej.

– Ten nowy projekt wzbudził wiele kontrowersji,  pojawiło się też wiele znaków zapytania. Ale chcę powiedzieć, że to właśnie wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy przygotowały ponad 900 stron uwag i uzasadnień do 435 artykułów nowej ustawy – mówi Małgorzata Stafijowska, przewodnicząca Ogólnopolskiego Forum Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy.

Zmieniające się otoczenie prawne, to poważne wyzwanie, ale jak zapewnia przewodnicząca  Stafijowska, mali i średni przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc i wsparcie pracowników PUP.

Świetnym miejscem do rozwoju nowoczesnych biznesów jest bezsprzecznie województwo śląskie. W przygotowanym przez „Financial Times” zestawieniu na lata 2022-2023, śląskie znalazło się w pierwszej dziesiątce europejskich regionów z najlepszą strategią przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz efektywności kosztowej. Jak  wskazuje marszałek województwa – Jakub Chełstowski, potwierdzeniem tego potencjału jest przyznanie śląskiemu tytułu Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości na lata 2021-2022.

– Śląskie to siła przyciągania, kreowanie przyszłości i doskonałe miejsce dla rozwijania projektów biznesowych! To kluczowe centrum gospodarcze kraju, z bardzo silną pozycją eksportową. Posiadamy ogromny potencjał inwestycyjny, w tym głównie kapitał ludzki, doskonałą bazę naukową i technologiczną. Koncentrujemy się na skutecznej promocji gospodarczej, atrakcyjności inwestycyjnej oraz internacjonalizacji przedsiębiorstw – wylicza Jakub Chełstowski.

To właśnie w województwie śląskim, od lat działa jedna z najlepszych i najszybciej rozrastających się na świecie stref ekonomicznych, stały uczestnik kolejnych edycji katowickiego wydarzenia .

– Europejski Kongres MŚP, to jest ta platforma, dzięki której łączymy się z całym światem. KSSE, katowicka Regionalna Izba Gospodarcza, czy władze miasta– to jest siła Katowic i całego regionu . Poprzez nasze działania ściągamy tu inwestorów z całego świata – uważa dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

12. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw  strefa eksperta fot. Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
12. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw strefa eksperta fot. Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach

W Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw uczestniczyło kilka tysięcy osób. Mali i średni przedsiębiorcy wiedzę i inspirację mogli czerpać z ok 100dyskusji, warsztatów i wystąpień, stacjonarnej strefy eksperta (z poradami prawnymi  firm i instytucji państwowych). Nowe biznesowe kontakty można było zadzierzgnąć w międzynarodowej strefie spotkań B2B.

Udział w kongresie od pierwszej edycji jest bezpłatny. Największe w Europie spotkanie MŚP jest więc, nieprzerwanie od kilkunastu lat, miejscem inspirujących spotkań, wymiany doświadczeń i nowych pomysłów.

Organizatorem #EKMSP jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach – organizacja zrzeszająca kilkaset firm działających w Polsce i na całym świecie. RIG w Katowicach prowadzi działalność w zakresie doradztwa biznesowego i komunikacyjnego na rzecz swoich firm członkowskich oraz pomaga nawiązywać kontakty z partnerami w kraju i za granicą. Kształtuje i upowszechnia zasady etyki, uczciwości w działalności gospodarczej oraz ogólnie pojmowanej społecznej odpowiedzialności biznesu.

Już dziś Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach zaprasza wszystkich na 13. edycję EKMŚP, która odbędzie się w Katowicach jesienią 2023 roku!

źródło informacji: RIG w Katowicach