Rekordowy budżet Mazowsza na 2018 rok

Możliwość komentowania Rekordowy budżet Mazowsza na 2018 rok została wyłączona Aktualności, Samorząd

Rekordowe środki na inwestycje – tak w skrócie można podsumować przyszłoroczny budżet Mazowsza. Aż 1,1 mld zł władze województwa przeznaczą na modernizacje i budowy dróg czy doposażenie i remonty w mazowieckich szpitalach i instytucjach kultury. Nie zabraknie środków także dla organizacji pozarządowych. Dziś decyzję w tej sprawie podjęli Radni Województwa Mazowieckiego.

Planowane dochody wyniosą ok. 2,9 mld zł, z czego 2,3 mld zł to prognozowane dochody z podatków CIT i PIT. Z założenia wydatki mają być na poziomie 3 mld zł.

Wreszcie wracamy do poziomu, w którym wydatki inwestycyjne stanowiły ok. 30-40 proc. budżetu. Warto również podkreślić, że w przyszłym roku przewidujemy dwukrotne zwiększenie środków na współpracę z organizacjami pozarządowymi. Śmiało można powiedzieć, że będzie to dobry budżet i dobry rok dla Mazowsza – podkreśla skarbnik Marek Miesztalski.

Zaplanowane przez samorząd województwa mazowieckiego wydatki inwestycyjne na 2018 r. dotyczą w dużej mierze infrastruktury drogowej. Na ten cel Mazowsze przeznaczy ponad 570 mln zł. 170 mln zł pochłoną natomiast inwestycje w mazowieckich szpitalach, ponad 67 mln zł w instytucjach kultury, a blisko 10 mln zł w szkołach i bibliotekach. Znajdą się także środki na wsparcie dla organizacji pozarządowych – 34,4 mln złZnaczącą pozycją w budżecie Mazowsza są także dotacje dla przewoźników kolejowych – spółek Koleje Mazowieckie i Warszawska Kolej Dojazdowa. W przyszłym roku wyniosą one łącznie 286,6 mln zł.

Na rozbudowę, modernizację i budowę nowych dróg na Mazowszu samorząd województwa mazowieckiego przeznaczony ponad 570 mln zł. 50 mln zł z tej puli to środki na realizację Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Dróg Lokalnych o istotnym znaczeniu dla rozwoju społeczno-gospodarczego regionu.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego