Ratownicy KGHM na podium Ogólnopolskich Zawodów w Ratownictwie Górskim

Możliwość komentowania Ratownicy KGHM na podium Ogólnopolskich Zawodów w Ratownictwie Górskim została wyłączona Aktualności

Potwierdzili mistrzostwo – ratownicy KGHM z Jednostki Ratownictwa Górniczo- Hutniczego zajęli II miejsce podczas XXVIII Ogólnopolskich Zawodów w Ratownictwie Górskim. Pierwsze miejsce zajęli strażacy z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu. Zawody odbyły się w Karłowie na Szczelińcu w Górach Stołowych.

Ratownicy KGHM na podium Ogólnopolskich Zawodów w Ratownictwie Górskim fot. KGHM
Ratownicy KGHM na podium Ogólnopolskich Zawodów w Ratownictwie Górskim fot. KGHM

Na starcie tegorocznych zawodów stanęły 23 zespoły, w większości spoza służb ratownictwa górskiego. W tym gronie znalazły się dwa zespoły KGHM, w tym broniący tytułu mistrzowskiego zespół w składzie: Tomasz Zawadzki (ZG Polkowice Sieroszowice), Robert Walkowiak (ZG Rudna), Adrian Szpilewski (ZG Rudna) oraz drugi zespół w składzie: Mariusz Liana (ZG Lubin), Sylwester Szymczyk (ZG Polkowice- Sieroszowice) i Arkadiusz Szlędak (ZG Lubin).

 Ratownicy KGHM potwierdzili, że są w elicie służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo zarówno pracowników miedziowej spółki, ale też mieszkańców Zagłębia Miedziowego. Wielkie gratulacje dla drużyny. Zawodnicy po raz kolejny udowodnili, że mają wielką odwagę i determinację w działaniach ratowniczych – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarząd KGHM Polska Miedź S.A.

Zawody składały się z 8 konkurencji dotyczących działań w ratownictwie górskim. Ratownicy zmierzyli się m.in. z ratownictwem partnerskim oraz przejściem na przyrządach zaciskowych z wypuszczaniem liny 25 metrów, na konstrukcji umożliwiającej podejście na wysokość 6 metrów. Uczestnicy wbiegali też na Szczeliniec i musieli przejść przez poziomy most linowy.

Ostatnie zadanie polegało na z pozoru łatwym zbiegu ze szczytu Szczeliniec, następnie, już na dole konieczny był transport jednego z zawodników zespołu wózkiem alpejskim do mety (około 100 m). W całym opisie poszczególnych konkurencji drużyna KGHM zgubiła zaledwie 17 sekund.

– Po raz kolejny ratownicy i strażacy KGHM pokazali swój wysoki poziom wyszkolenia i przygotowania do niesienia pomocy w każdych, nawet najtrudniejszych warunkach. Gratuluję zespołom z KGHM! Bezpieczeństwo jest dla nas bezwzględnym priorytetem, a profesjonalizm i umiejętności naszych ratowników są w tym obszarze kluczowe – powiedział Marek Świder, wiceprezes zarządu ds. produkcji KGHM Polska Miedź S.A.

Warto podkreślić, że dwa zwycięskie zespoły złamały granicę jednej godziny. Osiągnięty czas i brak punktów karnych z poszczególnych konkurencji wskazuje na wysoki profesjonalizm zawodników na co dzień pracujących w kopalniach.

Profesjonalizm i umiejętności ratowników i strażaków z Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego KGHM były wielokrotnie doceniane. W ubiegłorocznych Międzynarodowych Zawodach Zastępów Ratowniczych ratownicy górniczy KGHM w jednej z konkurencji zajęli III miejsce i otrzymali brązowy medal.

źródło informacji: KGHM Polska Miedź S.A.