KGHM zadba o ekologię z Ligą Ochrony Przyrody

Możliwość komentowania KGHM zadba o ekologię z Ligą Ochrony Przyrody została wyłączona Aktualności

Projekty ekologiczne, edukacja, nasadzenia drzew i zagospodarowywanie łąk kwietnych. Wspólne działanie by zwiększać świadomość i zaangażowanie w ochronę środowiska. Miedziowy gigant podpisał list intencyjny z Ligą Ochrony Przyrody.

kghm zadba o ekologie z ligą ochrony przyrody fot. kghm
kghm zadba o ekologie z ligą ochrony przyrody fot. kghm

 Nasza działalność jest ściśle związana z otoczeniem, dlatego też nie bez powodu wśród strategicznych dla KGHM obszarów znajduje się ekologia. Od lat dbamy o to, aby wpływ naszej aktywności na środowisko był jak najmniejszy, a produkcja odbywała się z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. Każdego roku wydajemy setki milionów złotych na inwestycje proekologiczne, wdrażając najlepsze światowe rozwiązania. Tylko w ubiegłym roku zainwestowaliśmy w ten sposób blisko ćwierć miliarda złotych. To duże wsparcie dla ochrony środowiska, w którym wszyscy żyjemy. Zależy nam także na coraz większej świadomości ekologicznej, a teraz mamy w tych ambitnych zamierzeniach uznanego od lat partnera: Ligę Ochrony Przyrody – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

– Coraz więcej ludzi zwraca uwagę na przyrodę i środowisko, w którym żyjemy. Jednocześnie nie wszyscy mogą liczyć na rzetelną wiedzę i edukację w tym obszarze. Widzimy potrzebę wspólnego działania na rzecz propagowania postaw proekologicznych, upowszechniania wiedzy na temat ochrony środowiska oraz zaangażowania w inicjatywy na rzecz dbałości o stan przyrody. KGHM to narodowy champion, lider polskiej gospodarki, a taki partner to szansa skutecznych działań – przyznał prezes zarządu Głównego Ligi Ochrony Przyrody Paweł Sałek.

WSPÓLNIE DLA PRZYRODY

KGHM i LOP zobowiązały się do wspólnych działań z zakresu szeroko rozumianej polityki ochrony środowiska oraz edukacji przyrodniczej i ekologicznej. W planach jest współpraca edukacyjno-szkoleniowa, współorganizacja wydarzeń i projektów promocyjnych i edukacyjnych na rzecz ochrony środowiska i ekologii. Miedziowy gigant i Liga Ochrony Przyrody będą mogły wspólnie zorganizować m.in. spotkania i warsztaty dla szkół, akcje nasadzeń drzew lub zagospodarowanie łąk kwietnych.

#EKOLOGIA WPISANA W STARTEGIĘ

Ekologia to jeden ze strategicznych obszarów KGHM. Spółka rozwija swój biznes w oparciu o innowacyjne, niskoemisyjne technologie zgodnie z zasadami Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Swoje cele i ambicje zawarła w Polityce Środowiskowej i Polityce Klimatycznej, w której zadeklarowała osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Polska Miedź inwestuje w najlepsze dostępne techniki środowiskowe (BAT), prowadzi działalność biznesową z zachowaniem możliwie najwyższej neutralności ekologicznej procesów produkcyjnych. Systematycznie inwestuje w instalacje służące ochronie środowiska oraz modernizuje już istniejące. Tylko w ubiegłym roku Spółka wydała na realizację inwestycji proekologicznych około 250 mln zł. W tym roku uruchomiono m.in. Instalację Oczyszczania Gazów Poprocesowych w Hucie Miedzi Legnica, która praktycznie całkowicie doczyszcza gazy z rtęci i arsenu.

Dowodem na zrównoważoną produkcję jest m.in. ślad środowiskowy produktów KGHM – niższy od średniej globalnej oraz miejsce w gronie 28 przedsiębiorstw z całego świata nagrodzonych znakiem Copper Mark – certyfikatu potwierdzającego wysokie wymagania w zakresie niezależnie weryfikowanych odpowiedzialnych praktyk produkcyjnych oraz pozytywnego wkładu w zrównoważony rozwój, związanych m.in. z ochroną środowiska, łańcuchem dostaw dla metali, warunkami pracy, praktykami w zakresie zarządzania ryzykiem czy współpracą z lokalnymi społecznościami.

Dodatkowo KGHM aktywnie wspiera proekologiczne inicjatywy, także te niezwiązane bezpośrednio z działalnością biznesową. Uruchomiono m.in. projekt Miedziowe Pszczoły, który promuje pszczelarstwo i zakłada budowę pasiek na terenach zielonych wokół Oddziałów KGHM. Na kominie „Koniczynka” Huty Miedzi Głogów od lat gniazdują sokoły, zaobrączkowanych zostało już łącznie 45 piskląt. To imponujący wynik, zwłaszcza, że obecnie w Polsce żyje tylko 100 par sokoła wędrownego.

źródło informacji: KGHM