PKP Intercity wprowadza ekoDriving

Możliwość komentowania PKP Intercity wprowadza ekoDriving została wyłączona Aktualności

Kolej jest najbardziej ekologicznym ze wszystkich środków transportu. W PKP Intercity aż 85% taboru wcale nie emituje spalin. Spółka idzie dalej w zielonym kierunku i stosuje zasady ekoDrivingu w swoich pojazdach.

Krzysztof Świerczek, Członek Zarządu PKP Intercity fot. PKP Intercity
Krzysztof Świerczek, Członek Zarządu PKP Intercity fot. PKP Intercity

Jak mogłoby się wydawać ekoDriving czy mówiąc prościej połączenie ekologicznego i ekonomicznego stylu jazdy dotyczy zwłaszcza samochodów i transportu samochodowego. Nic bardziej mylnego. Przewoźnik z pozytywnymi rezultatami wykorzystuje ten typ jazdy w swoim taborze. Ponadto ekoDriving w prowadzeniu pojazdów PKP Intercity przyczynia się nie tylko do oszczędności energii, lecz także do ograniczenia emisji dwutlenku węgla poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na produkcję energii z źródeł takich jak paliwa kopalne.

Realizowane przez spółkę inwestycje w nowoczesny i ekologiczny transport przybliżają nas do założonego sobie celu, aby stać się pierwszym polskim przewoźnikiem pasażerskim, którego działalność będzie neutralna dla klimatu. Wprowadzany przez nas ekoDriving jest kolejnym krokiem ku zielonej kolei – mówi Krzysztof Świerczek, Członek Zarządu PKP Intercity S.A.

W praktyce prowadzenie pociągu zgodnego z ekoDrivngiem polega m.in. na unikaniu niepotrzebnych, gwałtownych przyśpieszeń i hamowań, szybkie i sprawne wprawianie w rozruch pojazdu i prowadzenie go przy najwyższej dopuszczalnej prędkości. Ponadto zalecane jest hamowanie przy pomocy hamulców elektrodynamicznych, pozwalających na obniżenie prędkości i kosztów związanych ze zużyciem klocków hamulcowych oraz wykorzystywanie przy hamowaniu możliwości rekuperacji, czyli oddawania energii do sieci trakcyjnej, co obniża jej realne zużycie. Na podstawie prowadzonych analiz widzimy, że możliwe jest obniżenie wolumenu zużycia energii nawet do 5%. Po pełnym wdrożeniu aplikacji identyfikującej to zużycie oraz przeprowadzeniu szkoleń maszynistów udział ten może się jeszcze zwiększyć.

Wymierne korzyści z ekoDrivingu mogą odczuć także pasażerowie. Do najważniejszych należy uwzględnić poprawę komfortu jazdy oraz podniesienie punktualności pociągów w stosunku do realizowanego rozkładu jazdy. Co więcej takie prowadzenie pojazdu wpływa także na efektywność energetyczną kolei, a także zmniejszanie śladu węglowego.

Pasażerowie korzystający z przejazdów pociągami PKP Intercity mogą sprawdzić na stronie internetowej intercity.pl/ekopodróż jak pociąg wypada na tle innych środków transportu, jeśli chodzi o ilość emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla na jeden kilometr podróży jednego pasażera. Ponadto po wybraniu danego pociągu w systemie eIC widnieje informacja ile dany pociąg emituje dwutlenku węgla oraz porównanie konkretnego pociągu na wybranej trasie do samochodu oraz samolotu.

PKP Intercity wdrażając w swojej organizacji ekoDriving wykorzystuje narzędzia dostarczane przez Sesto. Spółka ma w planach uruchomienie m.in. aplikacji dla maszynistów, która pozwoli na bieżące monitorowanie efektywności jazdy.

PKP Intercity to największy polski operator kolejowy, który zapewnia komunikację pomiędzy dużymi miastami oraz popularnymi ośrodkami turystycznymi w kraju, łączy mniejsze ośrodki z aglomeracjami, a także umożliwia wygodne podróżowanie po Europie zapewniając mieszkańcom coraz większej liczby miast i miejscowości dostępność komunikacyjną. W ramach rozszerzonej strategii inwestycyjnej „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji” do 2030 roku Spółka przeznaczy 27 mld zł na nowoczesny tabor oraz przyjazne środowisku stacje postojowe. W 2030 roku cała flota PKP Intercity będzie nowa lub zmodernizowana, co zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa podróży i wygody. Przewoźnik dąży do tego, by oferować pasażerom wysoki oraz powtarzalny standard podróży i intensywnie rozwija ofertę dla pasażerów, by kolej stała się środkiem transportu pierwszego wyboru. Rozwój kolei jako najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego wpisuje się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu. PKP Intercity ma ambicję, aby stać się pierwszym polskim przewoźnikiem pasażerskim, którego działalność będzie neutralna dla klimatu.

źródło informacji: PKP Intercity