Rozmowa z Leszkiem Berezowskim prezesem zarządu Beskidzkiego Centrum Medycznego Sp. z o.o.

Beskidzkie Centrum Medyczne laureatem konkursu „Najcenniejsze Firmy Zdrowia 2018″ w kategorii: Szpitale i Przychodnie Na Forum Ekonomicznym w Krynicy
Na Forum Ekonomicznym w Krynicy Beskidzkie Centrum Medyczne zostało laureatem konkursu „Najcenniejsze Firmy Zdrowia 2018″ w kategorii: Szpitale i Przychodnie. Dzięki jaki osiągnięciom Centrum otrzymało tak zaszczytne wyróżnienie?
Dwadzieścia dwa lata działalności pozwoliły nam zdobyć doświadczenie i zyskać renomę na rynku usług medycznych. Dobra opinia pacjentów o naszej placówce skutkuje zwiększającą się z każdym rokiem liczbą osób, które wybierają Beskidzkie Centrum Medyczne jako miejsce swojego leczenia. W 2018 roku w szpitalu wykonaliśmy 9531 zabiegów operacyjnych. Pod względem liczby wykonywanych operacji zaćmy jesteśmy na drugim miejscu w Polsce. W naszych poradniach udzieliliśmy w zeszłym roku ponad 100 tysięcy porad specjalistycznych. Każdy operowany u nas pacjent ma swobodny dostęp do świadczeń pohospitalizacyjnych. Każdemu też staramy się zapewnić najwyższą jakość usług oraz szacunek i troskę personelu. Jesteśmy zaszczyceni, że Kapituła doceniła nasze starania a wyróżnienie jest tym cenniejsze, że przyznane ex aequo ze znakomitym szpitalem publicznym – Centrum Onkologii w Bydgoszczy.
Beskidzkie Centrum Medyczne działa w Bielsku Białej od 1997 roku. Jak bardzo od tego czasu zmieniło się Centrum, jakie były jego najważniejsze etapy rozwoju?
Początkowo były to jedne z pierwszych w Bielsku-Białej prywatnych poradni specjalistycznych, które szybko zaczęły zyskiwać uznanie pacjentów, oczekujących poprawy jakości i dostępności usług medycznych.
W 2001 r. powstał nowoczesny szpital zabiegowy z zapleczem diagnostycznym i poradniami specjalistycznymi, rozbudowany następnie w 2011 roku. Zaczynaliśmy od wykonywania drobnych zabiegów w ramach tzw. „chirurgii jednego dnia”. W kolejnych latach w miarę rozwoju bazy lokalowej, pozyskiwania specjalistów i doposażenia w sprzęt i aparaturę stopniowo rozszerzaliśmy zakres operacji. Obecnie, w ramach hospitalizacji planowej wykonujemy zabiegi z zakresu okulistyki, chirurgii ogólnej, ginekologii, urologii i ortopedii. W poradniach specjalistycznych udzielamy świadczeń w ponad 20 specjalnościach, a pod opieką mamy 220 tysięcy stałych pacjentów.

fot. mat. prasowe
Jak Beskidzkie Centrum Medyczne radzi sobie z brakiem na rynku pracy lekarzy i przedstawicieli średniego personelu medycznego?
Mamy stosunkowo stały zespół współpracowników. Większość jest z nami od początku funkcjonowania firmy lub kolejnych etapów jej rozwoju. Natomiast pozyskanie nowych współpracowników jest bardzo trudne. Również u nas narasta luka pokoleniowa. Pracowników medycznych staramy się odciążać od zadań nie związanych bezpośrednio z leczeniem poprzez rozwój stanowisk pomocniczych.
Proszę wymienić najważniejsze planowane przedsięwzięcia rozwojowe Centrum.
Dzięki dofinasowaniu ze środków unijnych, wymieniamy urządzenia analogowe na cyfrowe. Już w październiku będziemy mogli zaprosić pacjentki i pacjentów do zmodernizowanych pracowni mammografii i RTG. Wymieniamy też ultrasonografy we wszystkich poradniach na najnowocześniejsze modele. Inwestujemy stale w sprzęt okulistyczny, nasz najbliższy zakup to nowy laser femtosekundowy i laser ekscymerowy do korekcji wad wzroku oraz leczenia stożka rogówki.
A co najważniejsze, aby stworzyć warunki do dalszego podnoszenie jakość obsługi pacjentów i rozwoju zakresu usług medycznych, opracowujemy projekt rozbudowy budynku szpitala i przychodni w jednej z lokalizacji.
Dziękuję za rozmowę, Radosław Nosek