Nobla z ekonomii w 2023 roku przyznano Claudii Goldin za badania sytuacji kobiet na rynku pracy.

Możliwość komentowania Nobla z ekonomii w 2023 roku przyznano Claudii Goldin za badania sytuacji kobiet na rynku pracy. została wyłączona Aktualności

Doceniono jej prace na temat  kobiet na rynku pracy. Goldin jako pierwsza opracowała w wyczerpujący sposób kwestię zarobków i wyników kobiet na rynku pracy na przestrzeni wieków. Wykazała też, jakie są najważniejsze powody istnienia luki płacowej.

Nadia Kurtieva ekspertka Lewiatana grafika Konfederacja Lewiatan

– Cieszę się, że w tym roku nagrodę otrzyma Claudia Goldin. To dopiero trzecia kobieta, do której trafił ekonomiczny Nobel. Cieszę się, że dostała go za prace na temat sytuacji kobiet na rynku pracy. Lepsze zrozumienie sytuacji kobiet jest kluczowe z perspektywy pokonania nierówności ekonomicznych związanych z płcią. Niedobór kobiet na stanowiskach kierowniczych i w organach decyzyjnych, luka płacowa, segregacja płciowa, to zjawiska  powszechne na rynku pracy. Szanse zawodowe kobiet determinowane są nie tylko poziomem wykształcenia lub kwalifikacjami, ale również obciążeniem obowiązkami rodzinnymi. Konieczna jest zmiana świadomościowa, promowanie modelu partnerskiego i walka z uprzedzeniami. A także tradycyjnym podziałem obowiązków opiekuńczych, zgodnie z którym to kobieta powinna się opiekować domem i dziećmi, podczas gdy mężczyzna osiąga sukcesy zawodowe. W ostatnich latach zmiany legislacyjne, kulturowe i społeczne przyczyniają się wzmocnienia pozycji kobiet na rynku pracy. Ale do osiągnięcia pełnego sukcesu jeszcze długa droga – mówi Nadia Kurtieva, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

źródło informacji: Konfederacja Lewiatan