Lublin wspiera lokalnych przedsiębiorców

Możliwość komentowania Lublin wspiera lokalnych przedsiębiorców została wyłączona Aktualności, Samorząd

Lublin pomaga lubelskim restauratorom, zwalniając ich niemal całkowicie z opłat za wynajem powierzchni pod ogródki gastronomiczne zlokalizowane w pasie drogowym. Stawka na 2021 rok wynosi symboliczny 1 grosz za 1 m2 powierzchni pasa drogowego, co oznacza, że dzienna stawka za średniej wielkości ogródek gastronomiczny wynosi około 40 gr. To ważna forma wsparcia restauratorów i nie jedyne działanie władz Miasta na rzecz lokalnych przedsiębiorców, dotkniętych skutkami epidemii koronawirusa.

ogródki kawiarniane w Lublinie

W mieście obowiązuje Lubelski Pakiet Wsparcia dla Lokalnych Przedsiębiorców i Organizacji Pozarządowych. Jest on uzupełnieniem propozycji rządowych i wprowadzono go, by przeciwdziałać skutkom epidemii i wspomóc lubelskich przedsiębiorców, którzy utracili przychody lub ich część w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na skutek wprowadzonego stanu epidemii. 

– Sytuacja epidemiczna postawiła lubelskich przedsiębiorców, zwłaszcza tych najmniejszych, w bardzo trudnym położeniu. Staramy się ich wspierać od samego początku, podejmując szereg działań pomocowych, których celem jest ochrona małych lokalnych biznesów oraz tworzonych przez nich miejsc pracy.  Podejmujemy działania, które powinny ułatwić funkcjonowanie zwłaszcza mikro i małych przedsiębiorstw w okresie obecnego kryzysu. Działania te, stosownie do naszych kompetencji i możliwości prawnych, związane są głównie z ulgami i ułatwieniami. Ogródki gastronomiczne cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców, co widać każdego sezonu między innymi na Starym Mieście czy Deptaku. Niestety epidemia koronawirusa pokrzyżowała plany zarówno mieszkańców, jak i restauratorów. W obecnej sytuacji ta druga grupa musi dodatkowo mierzyć się z kosztami, które przy zerowych obrotach są ogromnym obciążeniem. Lokalni przedsiębiorcy są ważnym elementem miejskiego systemu, dlatego szczególnie zależy nam, aby mogli przejść przez ten kryzys tak łagodnie, jak tylko jest to możliwe. Rozszerzyliśmy lubelski pakiet wparcia dla przedsiębiorców obniżając maksymalnie odpłatność za wynajem powierzchni pod ogródki gastronomiczne oraz stoiska handlowe w pasie drogowym. Zmniejszenie stawek umów dzierżawy dla ogródków gastronomicznych jest nadal możliwe również na terenie reprezentacyjnej części Lublina, czyli Deptaka Krakowskiego Przedmieścia w ramach obowiązującego Lubelskiego Pakietu Wsparcia dla Lokalnych Przedsiębiorców i Organizacji Pozarządowych  – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Kolejne udogodnienie ze strony Miasta dla lubelskiej gastronomii to odroczenie opłat koncesyjnych. Restauratorów zwolniono z pierwszej raty wnoszonej do 31 stycznia. Druga, do 31 maja i trzecia – do 30 września zostanie odroczona do 31 października 2021 roku. Takie udogodnienia dotyczą przedsiębiorców korzystających z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży. Ci przedsiębiorcy, którzy dokonali całej opłaty za 2021 rok już w styczniu, dostaną zwrot 1/3 opłaty rocznej. Natomiast tym, którzy wpłacili pierwszą ratę, zostanie ona zwrócona.

Miasto Lublin włączyło się również w pomoc dla branży gastronomicznej przez wsparcie oddolnej akcji społeczno-informacyjnej #ratuJEMYgastro wspólnie z przedstawicielami lubelskiej gastronomii. Działania zapoczątkowane w październiku 2020 w komunikacji internetowej i w przestrzeni miasta miały na celu zachęcanie mieszkańców do solidarności z branżą poprzez korzystanie z oferty lubelskich lokali gastronomicznych, z usług na dowóz czy z odbiorem osobistym. Akcja miała również uświadomić mieszkańcom, że mimo trudnej sytuacji, lubelska branża gastronomiczna jest bezpieczna i ma wiele do zaoferowania. Dodatkowo w ramach akcji #Zostańwdomu na stronie lublin.eu powstała specjalna zakładka, na której lubelscy przedsiębiorcy i instytucje zamieszczali swoją ofertę skierowaną do mieszkańców pozostających w domach.

ogródki kawiarniane w Lublinie

W związku z sytuacją epidemiczną Miasto Lublin podjęło szereg działań pomocowych dla biznesu i organizacji społecznych, których działalność została dotknięta skutkami lockdownu. Z myślą o lokalnym biznesie, już od kwietnia 2020 wdrożono Lubelski Pakiet Wsparcia dla Lokalnych Przedsiębiorców i Organizacji Pozarządowych. Plan pomocy dzierżawcom oraz najemcom nieruchomości, lokali lub pomieszczeń stanowiących własność Gminy Lublin, będących przedsiębiorcami oraz organizacjami pozarządowymi, którzy utracili przychody na skutek epidemii przewiduje następujące ulgi:

  • obniżka stawki czynszu do 90% w stosunku do czynszu ustalonego na podstawie umowy, na czas epidemii dzierżawcom/najemcom, którzy nie prowadzą działalności z związku z zakazami wynikającymi z przepisów;
  • możliwość obniżenia stawki czynszu do 90% w stosunku do czynszu ustalonego na podstawie umowy, którzy udokumentują znaczny spadek przychodów w porównaniu do średniomiesięcznego przychodu osiągniętego w 2019 r.;
  • w przypadku dzierżaw sezonowych (np. letnich – za ogródki gastronomiczne) dzierżawcom, którzy nie będą prowadzili działalności w związku z zakazami – nie będzie za ten okres naliczany czynsz;
  • dzierżawcy prowadzący działalność, którzy udokumentują znaczny spadek przychodów w porównaniu do średniomiesięcznego przychodu osiągniętego w 2019 r. będą mieli możliwość obniżki czynszu do 50% w porównaniu do czynszu ustalonego na podstawie umowy;
  • zgodnie z obowiązującą uchwałą Rady Miasta Lublin, do końca bieżącego roku przedsiębiorcy prowadzący stoiska handlowe usytuowane w pasie drogowym, wnoszą opłatę za zajęcie pasa drogowego w wysokości 1 grosz za 1 m2 powierzchni pasa drogowego. Dotyczy to, poza ogródkami gastronomicznymi, też innych obiektów handlowych znajdujących się w pasie drogowym (kioski, pawilony piekarnicze, kwiaciarnie) działających m.in. przy cmentarzach oraz na Starym Mieście;
  • możliwość rozłożenia na raty lub odraczania terminów płatności czynszu.

Pakiet przewiduje także pomoc w zakresie podatków lokalnych dla przedsiębiorców z uwzględnieniem przepisów o pomocy publicznej, których działalność została dotknięta skutkami stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii w postaci: możliwości odraczania terminów płatności lub rozłożenia zapłaty podatków lokalnych na raty. W Pakiecie znalazł się również zapis mówiący o pomocy dla przedsiębiorców w zakresie opłat za użytkowanie wieczyste, w postaci: możliwości przesunięcia terminu płatności opłaty z tytułu użytkowania wieczystego i możliwości rozłożenia na raty płatności z tytułu użytkowania wieczystego. Te i inne działania pomocowe podejmowane są na indywidualny wniosek przedsiębiorcy, tak jak stanowi o tym prawo.

W związku z zaistniałą sytuacją  epidemiczną, Rada Miasta Lublin nie podjęła uchwały w sprawie ustalenia nowych stawek w podatku od nieruchomości i podatku od środków transportowych obowiązujących w 2021 roku, mimo iż wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2020 r. w stosunku do I półrocza 2019 r. (będący podstawą do określenia górnych stawek kwotowych obowiązujących w 2021 roku) wzrósł o 3,9%. W związku z powyższym, w tych podatkach obowiązują stawki z 2020 roku.

Pomoc firmom udzielana jest również w postaci działań miękkich. Zorganizowano szkolenia online dla przedsiębiorców wspierając ich podczas pandemii w rozwijaniu wiedzy i umiejętności przydatnych w tym czasie z zakresu komunikacji kryzysowej oraz działań Public Relations i aktywności w mediach społecznościowych. Miasto Lublin było też organizatorem 13. edycji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, który odbył się w dniach 16-22 listopada 2020. Celem tego wydarzenia było promowanie świadomego rozwoju, aktywnej postawy wobec życia i podejmowanie biznesowych inicjatyw. Tydzień Przedsiębiorczości odbywał się w ramach współpracy z organizacjami, instytucjami, firmami, przedsiębiorcami, którym zależy na rozwijaniu przedsiębiorczości. Hasłem przewodnim wydarzenia była Nowa Normalność. Udzielone wsparcie przedsiębiorców dotyczyło również przenoszenia działalności do sieci (zakładanie sklepów internetowych, marketing online, obecność w sieci) czy promocja np. cykle  #LublinKreatywny oraz Przetrwać i wspomóc – strategia lubelskich firm. Dodatkowo MUP w Lublinie prowadzi działania upowszechniające wśród pracodawców i przedsiębiorców na temat form wsparcia przyznawanych na podstawie obowiązujących rozporządzeń w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 w formie cotygodniowej wysyłki newsletterów do Związków i Stowarzyszeń Pracodawców działających na terenie Lublina oraz publikując bieżące informacje na stronie internetowej w zakładce poświęconej tarczy antykryzysowej. Pod dedykowanymi numerami telefonów przedsiębiorcom udzielane są wszelkie niezbędne informacje w tym zakresie.