Kapitał Polski już online!

Możliwość komentowania Kapitał Polski już online! została wyłączona Aktualności

Coraz trudniejsze staje się znalezienie złotego środka pomiędzy koniecznością obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią a potrzebami gospodarki. Dość już mamy ciągłych stres testów mówienia, że prawdziwego przedsiębiorcę, menedżera, samorządowca, najlepiej poznajemy właśnie w kryzysie. A jednak nie uciekniemy od tej rzeczywistości. W tym wydaniu Kapitału Polskiego pokazujemy właśnie te instytucje, przedsiębiorstwa, samorządy, które celująco zdają trudny egzamin.

Kapitał Polski kwiecień 2021 okładka

Powiat wrocławski jest dobrym przykładem samorządu, który dzięki wcześniejszym sukcesom, teraz nie musi liczyć wielkich strat związanych z pandemią. Żadna z realizowanych przez samorząd inwestycji nie jest zagrożona, nie ma również zagrożenia budżetu. Jeszcze raz okazało się jak ważne jest dobre zarządzanie finansami. Właśnie pod tym względem powiat wrocławski okazał się w  2020 roku najlepszy w Polsce – w opublikowanym Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego za 2019 r. zajął najwyższe miejsce, wśród 314 powiatów ziemskich w naszym kraju.

KAPITAŁ POLSKI – KWIECIEŃ 2021 ONLINE: TUTAJ

Dużo miejsca w  Kapitale Polskim poświęcamy firmom ochroniarskim. To jedna z nielicznych branż w Polsce, która na początku transformacji gospodarczej nie była poddana potężnej globalnej konkurencji. Dzięki temu firmy te, często rodzinne, miały bardzo dobre warunki do rozwoju i tę szansę znakomicie wykorzystały.

Dużo miejsca w  Kapitale Polskim poświęcamy firmom ochroniarskim. To jedna z nielicznych branż w Polsce, która na początku transformacji gospodarczej nie była poddana potężnej globalnej konkurencji. Dzięki temu firmy te, często rodzinne, miały bardzo dobre warunki do rozwoju i tę szansę znakomicie wykorzystały.

Pokazujemy też Taurus, która z małej rodzinnej firmy przekształciła się w  ogólnopolskie przedsiębiorstwo chroniące obiekty, praktycznie w każdym województwie. Warto prześledzić w jaki sposób innowacyjne rozwiązania z  wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii mogą przyczynić się do tak szybkiego rozwoju przedsiębiorstwa.

Na naszych łamach jest zawsze miejsce dla narodowych czempionów. Wielkich przedsiębiorstw, które udowodniają, że kapitał ma narodowość i jest to bardzo ważne, zwłaszcza w trudnych czasach. Wielka skala inwestycji przeprowadzanych w Porcie Gdańsk już teraz przynosi ogromne efekty. W styczniu, Port po raz pierwszy znalazł się na trzecim miejscu, pod względem wielkości przeładunków, wśród portów bałtyckich. Osiągnięto wynik 4,6 mln ton przeładunków, wyprzedzając Port Primorsk. W stosunku do stycznia 2020, zanotowano aż 8,8 procentowy wzrost. Jeżeli natomiast uwzględnimy tylko przeładunki kontenerowe, to pod tym względem Port Gdańsk jest numerem jeden na Bałtyku i mieści się w pierwszej piętnastce portów europejskich. Bardzo dobre wyniki finansowe w „pandemicznym” 2020 roku zanotował KGHM Polska Miedź S.A. Miedziowy gigant może pochwalić się najwyższym od czasu akwizycji aktywów zagranicznych poziomem zysku operacyjnego Grupy. EBITDA przekroczyła 6,6 mld zł, to o 27 proc. więcej niż w 2019 roku. Spółka zachowała pełną zdolność operacyjną aktywów. Piszemy również osiągnięciach Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, które od 1 stycznia 2018 roku jest głównym podmiotem odpowiedzialnym za krajową gospodarkę wodną.

Zapraszam do lektury Kapitału Polskiego! Redaktor Naczelny Ryszard Żabiński