Kapitał Polski – Album 2019 już online

Możliwość komentowania Kapitał Polski – Album 2019 już online została wyłączona Aktualności

Rok 2019 był dla redakcji „Kapitału Polskiego” bardzo pracowity. Uczestniczyliśmy w najważniejszych konferencjach gospodarczych w Polsce, ale także w wielu branżowych spotkaniach. Były one dla nas inspiracją w podejmowaniu różnych zagadnień. Co nas szczególnie interesowało w minionym roku?

 

Kapitał Polski – Album 2019 – zobacz TUTAJ

Pisaliśmy dużo o eksporcie polskiej żywności. W 2018 roku jego wartość sięgnęła kwoty 29,7 mld euro. Mówiono, że polska żywność stała się już jedną z naszych najlepszych marek eksportowych. Mimo dużych problemów, związanych choćby z epidemią ASF, w 2019 roku wartość polskiego eksportu żywności, według wstępnych szacunków, sięgnęła kwoty 31,8 mld euro. Nadwyżka w handlu zagranicznym, w tym obszarze, szacowana jest na około 11,2 mld euro. Można więc potwierdzić, że polska żywność, to naprawdę dobra marka eksportowa. Może ta świadomość choć trochę nam osłodzi niepokojący skok cen żywności, w tym mięsa zwłaszcza w grudniu ub.r.

Interesował nas również problem Przemysłu 4.0 w Polsce. Dużo o nim mówiono m.in. na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Czy polskie firmy są właściwie przygotowane do czwartej rewolucji przemysłowej? Wielkie firmy z pewnością tak, gorzej jednak problem wygląda w sektorze MSP. Tego tematu będziemy również pilnować, wiemy bowiem doskonale, że trudności w stosowaniu zasad Przemysłu 4.0 mogą znacznie utrudnić m.in. ekspansję polskich firm na rynkach zagranicznych. Dużo dobrych wiadomości przywieźliśmy z Europejskiego Kongresu Samorządowego w Krakowie.

Na tym kongresie prezentowane są m.in. finansowe rankingi samorządów. Obejmują one wszystkie samorządy w Polsce, przedstawiają w jaki sposób włodarze gmin, powiatów gospodarują finansami.

Ponieważ redakcja „Kapitału Polskiego” znajduje się we Wrocławiu, kibicujemy dolnośląskim samorządowcom. W kategorii powiatów, powiat wrocławski w ub.r. zajął II miejsce w Polsce. Będziemy dalej przypatrywać się kolejnym edycjom tych rankingów. Pokazują one bowiem w jaki sposób dany samorząd gospodaruje finansami, wykorzystując tym samym swój potencjał. Temat ten będzie szczególnie istotny w tym roku ze względu na coraz większe napięcia pomiędzy państwem a samorządami w kwestii finansowania różnych zadań np. w oświacie, służbie zdrowia itd.

To zaledwie mały wycinek spraw, którymi zajmowaliśmy się w ubiegłym roku. Jeśli chodzi o 2020 rok, to jednego możemy być pewni – ważnych tematów z pewnością nam nie zabraknie. Zapraszamy Państwa do wspólnego ich przedstawiania, pokazywania w jaki sposób Państwo jako przedsiębiorcy, samorządowcy, czy ludzie nauki rozwiązujecie najważniejsze problemy gospodarcze.

Zapraszamy do lektury i współtworzenia „Kapitału Polskiego”!