Główny Instytut Górnictwa od ponad 90 lat w sposób kompleksowy rozwiązuje problemy współczesnego górnictwa a jednocześnie wprowadza rozwiązania ograniczające wpływ działalności przemysłowej na środowisko.
O zakresie działania świadczą cyfry. W 2018 roku w Instytucie:
– wykonano ponad 4200 prac badawczo-usługowych dla około 1300 klientów, wśród których są jednostki administracji państwowej i samorządowej, małe i średnie przedsiębiorstwa czy największe firmy różnych branż,
– realizowanych było 58 projektów z programów międzynarodowych i krajowych,
– dokonano 20 zgłoszeń do Urzędu Patentowego RP.
Dzisiaj do podstawowych filarów działalności Instytutu, poza górnictwem i geoinżynierią należy inżynieria środowiska, bezpieczeństwo w przemyśle oraz profilowane usługi badawcze dostosowane do potrzeb praktycznie wszystkich branż przemysłowych. W Instytucie działa 18 akredytowanych laboratoriów, a od 2004 roku GIG jest jednostką notyfikowaną Unii Europejskiej w zakresie dyrektyw uprawniających do przeprowadzania procesu certyfikacji wyrobów na europejski znak „CE”.
Centrum Inżynierii Środowiska GIG, prowadzi kompleksowe prace w zakresie nowych technologii i rozwiązań, które mają ograniczać skutki oddziaływania człowieka na środowisko, wspomagać ochronę zasobów naturalnych i ich użytkowanie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Oczywista była więc nasza obecność na międzynarodowych targach WOD-KAN 2019 w Bydgoszczy.
W Śląskim Centrum Radiometrii Środowiskowej wykonano ponad 10 000 analiz wody przeznaczonej do spożycia z obszaru całej Polski w zakresie stężenia izotopów promieniotwórczych. Eksperci Instytutu potrafią zaprojektować i wdrożyć efektywne systemy oczyszczania wód kopalnianych, czego przykładem jest pilotowa instalacja oczyszczania wód kopalnianych z naturalnych nuklidów promieniotwórczych, wykorzystująca naturalne i syntetyczne zeolity. Nasze prace dotyczą również wykorzystania energii pochodzącej z wód kopalnianych jako źródła ciepła. Przykładem takiego wdrożenia jest instalacja odzysku ciepła z wody kopalnianej do ogrzewania budynku administracyjnego właściciela pola golfowego na terenie byłej kopalni Szombierki w Bytomiu.
W maju 2019r. dwie polskie jednostki: Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Rybniku oraz Główny Instytut Górnictwa podpisały w Newadzie (USA) umowę o współpracy z Nevada Water Innovation Institute z Uniwersytetu Reno, jednej z najbardziej prestiżowych i aktywnych placówek badawczych w Stanach Zjednoczonych o prawie 150-letniej historii. Jednym z kluczowych rezultatów podpisanej umowy jest powołanie Międzynarodowego Centrum Doskonałości w obszarze Wody (The International Water Center of Excellence), które ma umożliwić realizację i komercjalizację badań naukowych oraz działań, mających kluczowe znaczenie dla rozwiązywania problemów związanych z ochroną globalnych zasobów wodnych, eksploatacją infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej oraz wyzwaniami, jakie stawia przed biznesem i nauką gospodarka obiegu zamkniętego.