Bogdanka: Transformacja Lubelskiego Węgla

Możliwość komentowania Bogdanka: Transformacja Lubelskiego Węgla została wyłączona Aktualności, firma tygodnia

Bogdanka to jedna z najważniejszych firm na Lubelszczyźnie, stabilny pracodawca, wspierający rozwój społeczności lokalnych w różnych obszarach ich działalności. To również jedno z najnowocześniejszych i największych przedsiębiorstw wydobywczych w Polsce, z produkcją przekraczającą 9 mln ton surowca energetycznego rocznie.

Artur Wasil, prezes LW Bogdanka
Artur Wasil, prezes LW Bogdanka fot. mat. prasowe

Dywersyfikacja przychodów poprzez poszerzenie obszarów działalności oraz wytypowanie, rozpoznanie i  udokumentowanie nowych zasobów węgla koksowego typu 35 ma pozwolić na dalszy rozwój Spółki nawet w trudnym otoczeniu gospodarczym oraz utrzymać pozycję stabilnego pracodawcy na Lubelszczyźnie. 

Szansa na powstanie nowych miejsc pracy

Transformacja to proces długotrwały, który staramy się wprowadzić w sposób przemyślany i rozsądny. Działania te gwarantują, że Lubelski Węgiel Bogdanka będzie nie tylko ostatnią kopalnią, która zakończy produkcję węgla energetycznego, ale ma szansę być również miejscem pracy dla tych, którzy będą chcieli pracować także przy wydobyciu węgla koksowego. Jednocześnie Spółka w obszarze dywersyfikacji skupia się na inicjatywach rozwoju, które będą kluczowymi obszarami transformacji biznesowej i tutaj także upatrujemy szanse na powstanie nowych miejsc pracy. Strategia zakłada kontynuację i transformację w obszarze naszego core biznesu, jak też transformację poza core biznes, czyli mówimy tu o dywersyfikacji przychodów. 

Bogdanka będzie funkcjonować tak długo, jak długo potrzebny będzie węgiel energetyczny. To o czym dzisiaj możemy powiedzieć to, że będziemy ostatnią kopalnią, która będzie likwidowana. 

Bogdanka to jedna z najważniejszych firm na Lubelszczyźnie, stabilny pracodawca, wspierający rozwój społeczności lokalnych w różnych obszarach ich działalności.

Poprzedni rok był trudny dla wszystkich, dla nas również, ale zamknęliśmy go z zyskiem, pierwsze półrocze 2021 i wyniki wstępne pokazują, że nasza pozycja lidera w branży jest niezagrożona. To pozwala z pewną dozą optymizmu patrzeć w przyszłość. Strategia rozwoju Lubelskiego Węgla Bogdanka koncentruje się przede wszystkim na utrzymaniu zdolności produkcyjnych, wysokich wskaźników rentowności, poszanowaniu środowiska i utrzymaniu pozycji filaru gospodarczego regionu.

Kompleksowe wykorzystanie cyfrowych narzędzi

Naszym celem jest też utrzymanie pozycji i tytułu inteligentnej firmy. Rozwiązania stosowane w Bogdance są niespotykane w Polsce, a nieraz także są rozwiązaniami na skalę światową. Tak jest chociażby w przypadku zastosowania lodu binarnego w systemie klimatyzacji. Dla poprawienia komfortu pracy i efektywności pracy maszyn wprowadzane jest rozwiązanie na skalę światową, do tej pory bowiem, lód binarny nie był stosowany w tak dużej instalacji klimatyzacyjnej, jak w tej na Polu Stefanów.

Inteligentne rozwiązania to nie tylko hasło. Sztuczną inteligencję w Lubelskim Węglu Bogdanka postrzegamy jako ogromną szansę w obszarze predykcji awarii i konserwacji maszyn oraz urządzeń. Jest już ona przez nas wykorzystywana w zakresie analizy danych, które do tej pory były bardzo trudno interpretowalne. Mamy rozpoczęte projekty w tym zakresie i będziemy je rozwijać. Jednym z nich jest poprawa efektywnego czasu pracy poprzez zmniejszenie ilości awarii maszyn i skrócenie czasu naprawy. 

Bogdanka

Nasze założenie jest takie, aby dane, które zbieramy z maszyn i urządzeń, były dalej gromadzone i analizowane właśnie poprzez mechanizmy sztucznej inteligencji, a konkretnie przez machine learning. Na podstawie danych historycznych z maszyny, danych od producenta, tych z innych spółek posiadających podobne rozwiązania funkcjonujące na całym świecie, algorytmy sztucznej inteligencji będą nam podpowiadać, jakie elementy wymagają wymiany zanim się uszkodzą i spowodują przestój w produkcji, ile zapasowych części jest na rynku, w jakim czasie powinniśmy je pozyskać, jaki jest stan magazynowy oraz jakie części powinniśmy podsiadać u siebie, a jaki u dostawcy  (IIOT – IndustrialInternet of Things). 

Pierwszym w Polsce przykładem kompleksowego wykorzystania narzędzi cyfrowych, w tym Internetu Rzeczy jest ściana 1/VIII/391, do wydobycia z której przygotowywaliśmy się kilka lat, a która jest pierwszą w tak wysokim stopniu „inteligentną” ścianą w górnictwie węgla kamiennego w Polsce. Inteligentne rozwiązania zastosowane w pracy kombajnu, niespotykane rozwiązania do tej pory w zakresie automatyzacji, jak i budowy urządzeń oraz niestosowane w górnictwie polskim jak i w niewielkim stopniu wprowadzane w światowym systemy dla rozcięć wzdłużnych taśmy transporterowej oraz monitoringu połączeń taśmy, które są prototypowymi rozwiązaniami to kolejne nasze osiągnięcie przekładające się na tytuł najbardziej efektywnej kopalni węgla energetycznego w Polsce. 

Prowadzimy również działania mające znamiona innowacji przełomowej dla naszego zakładu górniczego jak i organizacyjne. Nadrzędnym celem każdej zmiany jest poprawa bezpieczeństwa oraz poprawa kosztowa i efektywnościowa.

Wiązać przyszłość z węglem koksowym

Chcemy wydobywać węgiel kamienny tak długo jak to będzie możliwe. W miarę jak będzie się kurczył krajowy rynek, rozwijać będziemy eksport. Widzimy szanse w sprzedaży naszego węgla chociażby na Ukrainę. Chcemy stopniowo lokować coraz więcej surowca na Wschodzie.

Bogdanka
fot. mat. prasowe Bogdanka

Wiążemy także naszą przyszłość z węglem semikoksowym i koksowym. Realny termin rozpoczęcia produkcji to 2026 rok, choć może się zdarzyć, że proces przyspieszy.

Rozważamy również wejście w zupełnie nowe obszary, jak produkcja komponentów dla sektora energetyki wiatrowej, usługi z wykorzystaniem dronów, ale też zagospodarowanie odpadów i gospodarka obiegu zamkniętego.

Bogdanka jest częścią Grupy Enea. W naszym najbliższym sąsiedztwie zlokalizowany jest m.in. Poleski Park Narodowy i Park Krajobrazowy Pojezierze Łęczyńskie oraz inne obszary chronione. Kluczowym elementem strategii funkcjonowania jest stałe minimalizowanie wpływu  działalności przedsiębiorstwa na stan przyrody. Firma kieruje się zasadą zrównoważonego rozwoju, której celem jest zachowanie zasobów przyrody dla przyszłych pokoleń.

fot. mat. prasowe Bogdanka