NASZ PATRONAT: Bijemy Gitarowy Rekord Guinessa!

Możliwość komentowania NASZ PATRONAT: Bijemy Gitarowy Rekord Guinessa! została wyłączona Aktualności

1 maja we Wrocławiu odbędzie się kolejna edycja „Thanks Jimi Festival” i próba pobicia Gitarowego Rekordu Guinnessa. Dzięki transmisji on-line będą mogli wziąć w niej udział gitarzyści z każdego miejsca na świecie. Oficjalny rekord Wrocławia, ustanowiony w 2014 roku, to 7344 wspólnie grające gitary. Wśród zespołów, które zagrają na festiwalu, znajdują się Status Quo, DragonForce, Scott Handerson, Within Temptation i Guano Apes.

Największą gitarową orkiestrę świata poprowadzi polski artysta bluesowy oraz pomysłodawca projektu – Leszek Cichoński, który obchodzi w tym roku 25-lecie działalności scenicznej. Przed imprezą odbędzie się kampania edukacyjna w postaci lekcji internetowych oraz warsztatów „Gitarowy Desant”, która przygotuje uczestników do zagrania na Festiwalu.

Do wzięcia udziału w imprezie wystarczy znajomość akordów C, D, G, A i E, niezbędnych do zagrania „Hey Joe” Jimiego Hendrixa. Grać można nie tylko na gitarze, ale także na ukulele, mandolinie i instrumentach strunowych własnej produkcji. Oprócz „Hey Joe” do wspólnego grania przygotowywane są też takie utwory jak „Little Wing”, „Wild Thing” i „Voodoo Child” Hendrixa czy „Smoke On The Water” Deep Purple.

Dragonforce

Dragonforce fot.mat. prasowe

Wrocławski Gitarowy Rekord Guinnessa jest wydarzeniem o charakterze międzynarodowym. Podczas poprzednich edycji szlagier Hendrixa wykonywany był nie tylko na wrocławskim rynku, ale też w 15 ośrodkach na świecie, m.in. w Dreźnie, Berlinie, Chicago, czy Kolbotn. Ostatnie trzy imprezy transmitowane były za pośrednictwem telewizji Al Jazeera, Agencji Reuters, RTL i największej amerykańskiej stacji CBS. W samej Japonii wydarzenie było pokazywane aż 21 razy w najważniejszych krajowych wiadomościach.


Odbywający się w ramach wrocławskiej 3-majówki „Thanks Jimi Festival” to jednak nie tylko bicie rekordu, ale także liczne koncerty gwiazd międzynarodowej sceny muzycznej. W poprzednich edycjach na wrocławskiej scenie zagrały takie zespoły jak Deep Purple, Eric Burdon & The Animals, Nigel Kennedy, Uriah Heep oraz Steve Vai. W tym roku swój udział potwierdzili już Within Temptation, Status Quo, gitarzysta jazzowy Scott Henderson, przedstawiciel power metalu – DragonForce oraz polska legenda bluesa, zespół Dżem. Koncerty gwiazd odbędą się 2 i 3 maja na Pergoli oraz w kompleksie Hali Stulecia przy ulicy Wystawowej 1. Rekord będzie natomiast tradycyjnie bity na rynku.

Within Temptation

Podczas koncertów odbywających się w ramach 3-majówki na wrocławskich scenach wystąpią najsłynniejsze polskie zespoły i artyści: Hey, Brodka, Artur Rojek, Maja Koteluk, Taco Hemingway, Jelonek, Gooral, Kortez, Krzysztof Zalewski, Kult, Fisz Emade Tworzywo, Lao Che, Dawid Podsiadło, Luxtorpeda, Acid Drinkers, Domowe Melodie, Organek, Pidżama Porno, Happysad, Skalpel, Coma, Maria Peszek, Łąki Łan i Kamp! Nie zabraknie też zagranicznej gwiazdy – Selah Sue.

Gitarowy rekord Guinnessa, Wrocław 2016 - plakat