14. Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO 2021

Możliwość komentowania 14. Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO 2021 została wyłączona Aktualności

Premiery, nowości, interesujące spotkania. Kolejowy świat w jednym miejscu – już we wrześniu w Gdańsku odbędą się Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO.

TRAKO to największe i najbardziej prestiżowe w Polsce oraz drugie w Europie spotkanie branży transportu szynowego. W dniach 21-24 września w imieniu organizatora zapraszamy do AMBEREXPO w Gdańsku, gdzie w centrum konferencyjno-wystawienniczym oraz w przestrzeni zewnętrznej Międzynarodowych Targów Gdańskich będzie można się zapoznać z najnowszymi trendami, rozwiązaniami technologicznymi, poziomem rozwoju systemów transportowych, infrastruktury kolejowej i nowościami w Polsce, Europie i na świecie. To także doskonała okazja do wymiany doświadczeń i spotkań w środowisku branżowym.

Na targach pojawi się blisko 500 wystawców z 20 krajów. Swoje pawilony narodowe wystawią takie kraje jak: Czechy, Wielka Brytania, Austria, Szwajcaria oraz trzy niemieckie landy: Berlin-Brandenburgia, Badenia-Wirtembergia i Saksonia.

14. edycja TRAKO będzie największym spotkaniem branży kolejowej w 2021 r, ogłoszonym przez Komisję Europejską – Europejskim Roku Kolei. Będzie to zatem ogromna szansa dla promocji polskiej kolei i polskiego przemysłu pracującego na rzecz transportu szynowego.

– „Kluczem do sukcesu tegorocznych targów będzie rozsądna polityka covidowa, musimy się bowiem liczyć ze stałą obecnością wirusa w naszym życiu. Wpływ pandemii na organizację imprez widoczny jest niemal na każdym kroku. I tak naprawdę fakt, że przygotowujemy TRAKO, to efekt determinacji naszej i naszych klientów. Nie odbyły się targi InnoTrans, najpierw przełożone o rok, a w konsekwencji o dwa lata. Ich zeszłoroczna edycja nie odbyła się właśnie ze względu na pełen lockdown w całej Europie. Dzisiaj, największą niewiadomą jest możliwość bezpiecznego podróżowania, dotarcia do Gdańska po to, by na żywo mogły się odbyć spotkania klientów branżowych. Wystawcy TRAKO 2021 są dziś bardzo zdeterminowani i wspólnie z nimi musimy mocno pracować nad przekonaniem do przyjazdu tych, którzy podczas targów mają finalizować transakcje lub zapoznać się z innowacyjnymi rozwiązaniami, prezentowanymi podczas imprezy. TRAKO to targi ważne dla Europejczyków, bo drugie co do wielkości wydarzenie branżowe na kontynencie. Trzymamy kciuki za to by odwiedzający targi byli zaszczepieni i mogli swobodnie przyjechać do Gdańska. Naszym najwyższym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu wszystkich osób przebywających na targach! – mówi Andrzej Bojanowski, Prezes Zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich”.

Ekspozycja taboru i maszyn kolejowych odbędzie się po raz pierwszy w nowej przestrzeni torów wystawienniczych stacji Gdańsk Zaspa Towarowa. Lokalizacja tej części ekspozycji TRAKO 2021 nie zmieni się. Zdecydowanej zmianie natomiast ulegnie jakość miejsca ekspozycji. Jednym z interesujących pojazdów, które będzie można zobaczyć, jest pierwszy na świecie pasażerski pociąg wodorowy Coradia iLint zaprojektowany i wybudowany w zakładach firmy ALSTOM. Przeznaczony do użytku na niezelektryfikowanych trasach pociąg wyposażony jest w ogniwa paliwowe do przetwarzania wodoru w energię elektryczną. Cichy, porusza się znacznie płynniej niż jednostki spalinowe. Jest całkowicie bezemisyjny – emituje jedynie parę wodną i wodę.

Uczestnicy TRAKO to zarówno najważniejsze firmy o zasięgu międzynarodowym, jak i czołówka największych polskich firm z branży kolejowej i tramwajowej. Przedstawiciele branży, wystawcy, eksperci, inwestorzy, czy producenci dzięki targom w Gdańsku będą mogli zobaczyć pojazdy szynowe, maszyny dla infrastruktury, systemy zarządzania transportem, najnowocześniejsze technologie wyposażenia taboru oraz innowacyjne rozwiązania.

TRAKO to nie tylko targi, ale i bogaty program merytoryczny. To między innymi debaty, takie jak:
– debata otwarcia „Przemiany rynku kolejowego w Polsce i Europie – trendy, problemy i wyzwania” z udziałem Adiny Valean Europejskiej Komisarz ds. Transportu i Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka,
– „Kolej neutralna klimatycznie – czy w Polsce jest to możliwe”?,
– „Innowacyjne technologie dla kolei”,
– „Dwudziestolecie Grupy PKP – co przed nami w kolejnych latach?”,
– „Perspektywy rozwoju polskiej infrastruktury kolejowej”,
– „Euroazjatycki rynek kolejowy – wyzwania w obszarze współpracy międzynarodowej”,
– „Strategie dla kolei towarowej w praktyce”,

a także liczne konferencje, seminaria i prezentacje firm.

Pierwszego dnia Targów TRAKO zagości pociąg specjalny Connecting Europe Express, który z okazji Europejskiego Roku Kolei 2021 wyruszy jesienią w podróż po całej Europie. W ciągu 36 dni pociąg odwiedzi 26 krajów i pokona odległość 20 tys. kilometrów, łącząc kraje i ludzi. Connecting Europe Express odwiedzi ponad 70 miast, w Polsce będą to min. Kraków, Warszawa i oczywiście Gdańsk. Tabor do konfiguracji tego pociągu dostarczają narodowi przewoźnicy należący do CER-u. Przejazd pociągu to jeden z elementów wdrażanej w Unii Europejskiej polityki Europejskiego Zielonego Ładu wspierającej działania proekologiczne. To działania promocyjne, które zwiększą zainteresowanie transportem kolejowym i umożliwią lepsze zrozumienie wyzwań, z jakimi musi się aktualnie mierzyć kolej w Europie. To promocja kolei – jako potężnego sprawcy przemian społecznych, gospodarczych, przemysłowych i ekologicznych.

W imieniu Rady Programowej Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO 2021 zapraszamy 24 września na trzecią już edycję Dnia Edukacji i Kariery w branży transportu szynowego. Wystawcy zainteresowani pozyskaniem nowych pracowników zaprezentują najciekawsze oferty pracy, staży i praktyk. To wspaniała okazja do osobistych rozmów i spotkań z przedstawicielami branży, którzy chętnie podzielą się swoimi doświadczeniami zawodowymi.

Tradycją TRAKO są prestiżowe konkursy, których rozstrzygnięcie odbywa się w trakcie targów. W 14. edycji będzie to siedem konkursów obejmujących m.in. inwestycje, wyroby i innowacje technologiczne. Po raz pierwszy wręczona zostanie nagroda medialna im. Jana Raczyńskiego, znakomitego dziennikarza, wieloletniego członka Rady Programowej. Drugiego dnia targów odbędzie się uroczystość wręczenia nagrody, która trafi do dziennikarza lub redakcji, wspierających transport szynowy, jego rozwój i promocję zarówno towarów, jak i pasażerów.

Organizatorzy, Partnerzy i Wystawcy wspólnie wspierają potrzeby chorych dzieci w ramach, trwającej już od 2003 roku Akcji TRAKO Dzieciom. W tym roku wszystkie zebrane środki będą przeznaczone dla wybranej placówki świadczącej wsparcie psychologiczne lub psychiatryczne dla dzieci i młodzieży borykającej się ze skutkami pandemii.

TRAKO organizowane są przez Międzynarodowe Targi Gdańskie SA oraz Grupę PKP w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO, w dniach 21-24 września 2021. Partnerami targów są firmy: ALSTOM, Knorr-Bremse, Medcom, Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA oraz TRACK TEC.

Patronat honorowy nad targami sprawują:

– Minister Aktywów Państwowych – Jacek Sasin,

– Minister Infrastruktury – Andrzej Adamczyk,

– Prezes Urzędu Transportu Kolejowego – Ignacy Góra

Więcej informacji o targach: www.trakotargi.pl