Rekordowy budżet Mazowsza na 2018 rok | Kapital Polski

Rekordowy budżet Mazowsza na 2018 rok

Komentarzy (0) Aktualności, Samorząd

Rekordowe środki na inwestycje – tak w skrócie można podsumować przyszłoroczny budżet Mazowsza. Aż 1,1 mld zł władze województwa przeznaczą na modernizacje i budowy dróg czy doposażenie i remonty w mazowieckich szpitalach i instytucjach kultury. Nie zabraknie środków także dla organizacji pozarządowych. Dziś decyzję w tej sprawie podjęli Radni Województwa Mazowieckiego.

Planowane dochody wyniosą ok. 2,9 mld zł, z czego 2,3 mld zł to prognozowane dochody z podatków CIT i PIT. Z założenia wydatki mają być na poziomie 3 mld zł.

Wreszcie wracamy do poziomu, w którym wydatki inwestycyjne stanowiły ok. 30-40 proc. budżetu. Warto również podkreślić, że w przyszłym roku przewidujemy dwukrotne zwiększenie środków na współpracę z organizacjami pozarządowymi. Śmiało można powiedzieć, że będzie to dobry budżet i dobry rok dla Mazowsza – podkreśla skarbnik Marek Miesztalski.

Zaplanowane przez samorząd województwa mazowieckiego wydatki inwestycyjne na 2018 r. dotyczą w dużej mierze infrastruktury drogowej. Na ten cel Mazowsze przeznaczy ponad 570 mln zł. 170 mln zł pochłoną natomiast inwestycje w mazowieckich szpitalach, ponad 67 mln zł w instytucjach kultury, a blisko 10 mln zł w szkołach i bibliotekach. Znajdą się także środki na wsparcie dla organizacji pozarządowych – 34,4 mln złZnaczącą pozycją w budżecie Mazowsza są także dotacje dla przewoźników kolejowych – spółek Koleje Mazowieckie i Warszawska Kolej Dojazdowa. W przyszłym roku wyniosą one łącznie 286,6 mln zł.

Na rozbudowę, modernizację i budowę nowych dróg na Mazowszu samorząd województwa mazowieckiego przeznaczony ponad 570 mln zł. 50 mln zł z tej puli to środki na realizację Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Dróg Lokalnych o istotnym znaczeniu dla rozwoju społeczno-gospodarczego regionu.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *