Płacenie podatku dochodowego dopiero po otrzymaniu środków z tytułu zapłaconej faktury, zniesienie tzw. podatku Belki, powrót do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej, czy wypłata zasiłku chorobowego przez ZUS od pierwszego dnia nieobecności pracownika – to dobre propozycje dla przedsiębiorców, zgłoszone w ostatnich dniach przez różne partie polityczne.
Już dzisiaj mamy tzw. ulgę za złe długi w podatkach dochodowych, która spełnia swój cel, czyli umożliwia odzyskanie zapłaconego podatku dochodowego w przypadku nieotrzymania płatności. Mechanizm jest jednak uciążliwy od strony śledzenia płatności i ewidencji oraz umożliwia odzyskanie podatku dopiero po kilku miesiącach (czasami w kolejnym roku). Przez ten czas przedsiębiorca musi kredytować budżet państwa.
– Dlatego popieramy propozycję płacenia podatku dochodowego dopiero po otrzymaniu środków z tytułu zapłaconej faktury. Przedsiębiorcy często postulują takie rozwiązanie. Taka możliwość powinna zostać wprowadzona, co najmniej dla firm z sektora MŚP – mówi Przemysław Pruszyński, dyrektor departamentu podatkowego Lewiatana.
Pracodawcy zdecydowanie popierają powrót do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej. Składka zdrowotna powinna być zryczałtowana dla wszystkich (także pracowników). Progresywność obciążeń dochodów powinna być realizowana poprzez stawki podatkowe i formy opodatkowania. Składka zdrowotna nie może stanowić części systemu podatkowego i podlegać takim samym zasadom ustalania i obliczania jak podatek.
Dobrym pomysłem jest również zniesienie lub ograniczenie podatku Belki.- Zwiększyłoby to stopę oszczędności, pomogło rynkowi kapitałowemu oraz ułatwiło walkę z wysoką inflacją. Oczywiście nie jest tak, że zniesienie podatku Belki jest kamieniem milowym, tj. że nagle i bez potrzeby innych działań odmieniłoby oblicze rynku kapitałowego, ale na pewno pomogłoby przyspieszyć jego rozwój – mówi Adrian Zwoliński, ekspert ds. rynku finansowego i prawa korporacyjnego Lewiatana.
Lewiatan opowiada się również za propozycją obniżenia VAT dla sektora „beauty” do 8 proc., pomocą dla mikro przedsiębiorstw w obniżeniu kosztów działalności i wypłatą zasiłku chorobowego przez ZUS od pierwszego dnia nieobecności pracownika.
– Cieszymy się, że po raz pierwszy od kilku miesięcy tak mocno wybrzmiały tematy gospodarcze w programach partii politycznych (szczególnie w przypadku Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi). Uważamy, że nie da się zrealizować wielu obietnic wyborczych bez silnej i nowoczesnej gospodarki, bez tworzenia dla przedsiębiorców przyjaznych warunków działalności. Z drugiej strony, apelujemy do polityków o odpowiedzialność, dokładną analizę kosztów zgłoszonych propozycji, tak aby ich realizacja nie oznaczała załamania finansów publicznych i skokowego wzrostu zadłużenia państwa. Apelujemy również o dialog ze wszystkimi środowiskami, także przedsiębiorcami – mówi Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Lewiatana.
Lewiatan przygotował również zestaw kilkudziesięciu propozycji gospodarczych, w 14 obszarach, które powinny być zrealizowane w nowej kadencji parlamentu.
Postulaty – wersja skrócona
źródło informacji: Konfederacja Lewiatan