Katowice: Tężnia solankowa na os. Tysiąclecia została oficjalnie otwarta

Możliwość komentowania Katowice: Tężnia solankowa na os. Tysiąclecia została oficjalnie otwarta została wyłączona Aktualności, Inwestycje

Miłośnicy zdrowego stylu życia i wypoczynku na świeżym powietrzu doczekali się tężni solankowej na os. Tysiąclecia. Inwestycja została ukończona i od dzisiaj jest oficjalnie udostępniona mieszkańcom. To realizacja projektu wybranego w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Tężnia solankowa na os. Tysiąclecia została oficjalnie otwarta, Uroczyste przecięcie wstęgi fot. Dariusz Czapla
Tężnia solankowa na os. Tysiąclecia została oficjalnie otwarta, Uroczyste przecięcie wstęgi fot. Dariusz Czapla

– Tężnia solankowa na os. Tysiąclecia to nie tylko miejsce atrakcyjne ze względów architektonicznych, ale przede wszystkim z uwagi na liczne korzyści zdrowotne. Jej działanie jest zbawienne dla układu oddechowego, a wizyta w tężni może pomóc w łagodzeniu objawów alergii, astmy czy innych schorzeń dróg oddechowych. Od dzisiaj, oficjalnie, z obiektu i jego walorów mogą korzystać nasi mieszkańcy – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Prace przy budowie tężni solankowej na Tysiącleciu zakończyły się w połowie września jednak w ostatnich tygodniach trwały jej odbiory oraz dostarczana była solanka. Pochodzi ona, podobnie jak w przypadku tężni w parku Zadole, z Zabłocia i charakteryzuje się przyjemnym zapachem. Tężnia jest już drugim tego typu projektem zrealizowanym przez miasto w ramach Budżetu Obywatelskiego. To pozwoli mieszkańcom kolejnej części Katowic cieszyć się z tej niezwykłej i prozdrowotnej formy spędzania czasu, która dotychczas była kojarzona jedynie z uzdrowiskami.

Tężnia została wybudowana na planie okręgu fot. Kamil Kalkowski
Tężnia została wybudowana na planie okręgu fot. Kamil Kalkowski

Dzięki tężni w Parku Zadole, która funkcjonuje już od kilku lat, wiemy, że takie inwestycje cieszą się ogromną popularności i są atrakcyjne dla mieszkańców. Teren, na którym powstała nowa tężnia, jest zadrzewiony i znajduje się w dogodnym miejscu, bardzo blisko osiedla Tysiąclecia. Będzie to miejsce, które spełnia oczekiwania zarówno pod względem zdrowotnym, jak i estetycznym – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Całość inwestycji kosztowała blisko 3 mln zł. W tym roku, podobnie jak tężnia w parku Zadole, obiekt będzie działał do ostatniego dnia października. Jej ponowne uruchomienie w przyszłym roku planowane jest na początek kwietnia. To oznacza, że mieszkańcy Katowic i turyści będą mogli korzystać z jej dobroczynnych właściwości przez większość roku.

Tężnia powstaje razem z ogrodem sensorycznym

Warto podkreślić, że inwestycja jest realizacją dwóch zadań z Budżetu Obywatelskiego. Budowa samej tężni była projektem ogólnomiejskim, który uzyskał 14 658 głosów, natomiast ogród był zadaniem lokalnym, które zostało przeznaczone do realizacji uzyskując 5 181 głosów. Łączna wartość inwestycji to blisko 3 miliony zł. Do realizacji pozostaje jeszcze zadanie z kolejnej edycji BO zakładające wybudowanie parkingu przy obiekcie. Parking będzie gotowy na ponowne uruchomienie tężni w kolejnym sezonie.

Cieszę się, że tak licznie zebraliśmy się dzisiaj przy tej tężni. Wiem, że ta inwestycja jest naprawdę trafiona, bo podczas codziennych spacerów z dziećmi spotykamy tu bardzo wielu sąsiadów. Sam pomysł zrodził się podczas spotkania mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej „Piast”, która później pomagała również w promocji tego pomysłu podczas głosowania, za co bardzo dziękuję – powiedziała Agnieszka Piątek, wnioskodawczyni obu zrealizowanych projektów do Budżetu Obywatelskiego.

Jednym z wyjątkowych elementów tego projektu jest ogrodowy raj dla zmysłów. To pewnego rodzaju forma ogrodu sensorycznego, w którym rosną wyjątkowe rośliny. To doskonałe miejsce na spacery, medytację czy po prostu chwilę wytchnienia od miejskiego zgiełku.

Otoczenie tężni również ma zachęcić mieszkańców do spędzania przy niej czasu – wykonano nasadzenia drzew, zamontowano elementy małej architektury, ławki, stojaki. Dzięki temu wokół tężni tworzy się zacieniona alejka, która będzie dodatkowym atutem dla osób, które chcą korzystać z jej właściwości będąc w ruchu. Te udogodnienia sprawią, że tężnia to przyjazne miejsce dla rodzin, osób aktywnych oraz tych, którzy poszukują wytchnienia w zacisznym otoczeniu natury.

źródło informacji: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice