Grupa Elemental Holding – lider urban miningu z Polski

Możliwość komentowania Grupa Elemental Holding – lider urban miningu z Polski została wyłączona Aktualności, firma tygodnia

Grupa Elemental Holding to globalny lider w dziedzinie recyklingu i urban miningu. Firma zajmuje się pozyskiwaniem cennych metali ze zużytego sprzętu elektronicznego, układów drukowanych oraz katalizatorów samochodowych. Elemental Holding, założona w 2010 roku, jest jednym z najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw w swojej branży, działająca na rzecz pozyskiwania strategicznych metali w sposób zrównoważony. W 2021 roku Grupa rozpoczęła projekt budowy nowoczesnej, pierwszej w tej części Europy, instalacji do recyklingu baterii litowo-jonowych w Polsce (w Zawierciu). Projekt ma na celu zapewnienie pozyskiwania metali szlachetnych – litu, niklu i kobaltu – niezbędnych do rozwoju m.in. technologii ogniw wodorowych.

Zakład recyklingu w Zawierciu fot. Elemental Holding
Zakład recyklingu w Zawierciu fot. Elemental Holding

Urban mining – nowe podejście do recyklingu

Urban mining (górnictwo miejskie) to nowoczesne podejście do recyklingu, które polega na pozyskiwaniu metali i innych surowców z zużytego sprzętu, urządzeń, z których korzystamy na co dzień. Elemental Holding zajmuje się przede wszystkim odzyskiwaniem platynowców (palladu, platyny i rodu) ze zużytych katalizatorów samochodowych i przemysłowych oraz złota, srebra i miedzi ze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, płytek drukowanych i złomu metali nieżelaznych. Zasoby cennych, rzadkich metali drastycznie się kurczą, dlatego urban mining jest aktualnie najkorzystniejszym sposobem częściowego zaspokojenia zapotrzebowania na metale rzadkie zarówno z punktu widzenia ekonomicznego, jak i ekologicznego. Górnictwo miejskie w przeciwieństwie do tego tradycyjnego generuje kilkaset razy mniejsze obciążenie dla środowiska.

Wielka inwestycja w Zawierciu

Ważnym elementem strategii rozwoju Elemental Holding jest budowa nowego, potężnego kompleksu metalurgicznego w Zawierciu, w województwie śląskim. W pierwszym etapie powstanie zakład, który ma służyć do przetopu metali z grupy platynowców oraz recyklingu baterii litowo-jonowych. Całkowita wartość inwestycji wynosi około 150 mln euro, a zakończenie prac budowlanych jest planowane na koniec 2023 roku. W drugim etapie powstanie zakład do przetopu i rafinacji płytek drukowanych w celu odzysku miedzi, srebra i złota. Budowany przez Grupę Elemental Holding zakład w Zawierciu wpisuje się w najbardziej aktualne trendy gospodarki odpadami. Ponadto, inwestycja będzie zasilana prawie w 100% z paneli fotowoltaicznych, co jest dodatkowych atutem proekologicznym.

Rozwój poprzez akwizycje

Równie ważny, co rozwój organiczny, jest rozwój poprzez kolejne akwizycje. W tym roku Grupa nabyła 32% udziałów w Recat GmbH w efekcie uzyskując 100% udziałów niemieckiej spółki. Również niedawno Elemental Holding podpisał umowę na przejęcie amerykańskiej firmy Daniel Ball Converter Recycling z branży recyklingu katalizatorów. W 2023 roku Elemental Holding planuje sfinalizować co najmniej trzy kolejne akwizycje: jedną w USA, jedną w Niemczech i jedną na Bałkanach. Grupa ogłosiła również zainteresowanie zakupem pakietu mniejszościowego polskiej firmy Alumetal. Ponadto Elemental Holding analizuje możliwości wejścia w przyszłym roku na rynek Ameryki Południowej. Grupa bada również rynki azjatyckie w kontekście potencjalnej współpracy z lokalnymi partnerami.

Elementy sukcesu Grupy Elemental Holding

Grupa Elemental Holding ma swoje korzenie w Polsce i tu właśnie mocno rozwija swoją działalność. Obecnie działalność grupy obejmuje 35 krajów na trzech kontynentach – w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz Azji. Elemental Holding posiada 55 spółek zależnych, zatrudniających ponad 1100 osób na całym świecie.

Sukces Grupy Elemental Holding opiera się na kilku kluczowych elementach, takich jak inwestowanie w innowacje, długoterminowa strategia oraz współpraca z międzynarodowymi inwestorami.

Inwestowanie w innowacje

Elemental Holding nieustannie inwestuje w nowe technologie i poszukuje w swoim centrum R&D rozwiązań, które przyczyniają się do wypracowania jak najbardziej efektywnych, a zarazem przyjaznych środowisku naturalnemu metod pozyskiwania metali. Firma buduje zieloną gospodarkę opartą na zasadach zrównoważonego rozwoju.

Długoterminowa strategia

Elemental Holding stawia na długoterminową strategię, która zakłada przekształcenie firmy z przedsiębiorstwa zajmującego się zbiórką i recyklingiem w zintegrowanego producenta metali. Celem Grupy Elemental Holding jest pionowa integracja całego łańcucha wartości w obszarze pozyskiwania surowców wtórnych, obejmującego zbiórkę, wstępne przetwarzanie, wytapianie i rafinację metali. W ramach tej strategii m.in. powstaje projekt zakładu metalurgicznego w Zawierciu. Grupa planuje także przejąć kontrolę nad Alumetal, jednego z największych w Europie producentów aluminiowych stopów odlewniczych, którego działalność idealnie wpisuje się w plan rozwoju kompetencji Elemental Holding.

Współpraca z międzynarodowymi inwestorami

W 2023 roku Grupa Elemental Holding przyciągnęła grupę inwestorów w ramach prywatnej emisji akcji na kwotę 290 milionów dolarów. Inwestorami były międzynarodowe instytucje finansowe: Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC), Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz Polski Fundusz Rozwoju (PFR). Współpraca z tak renomowanymi inwestorami pozwala firmie na realizację ambitnych celów rozwojowych.