Fragmenty „Nad Niemnem” w pociągach PKP Intercity

Możliwość komentowania Fragmenty „Nad Niemnem” w pociągach PKP Intercity została wyłączona Aktualności

Już w najbliższą sobotę, 9 września, w całej Polsce odbędzie się Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. W akcję promującą twórczość polskich pisarzy i poetów, odbywającą się pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej, po raz kolejny zaangażowało się PKP Intercity. W wybranych pociągach przewoźnika pasażerowie będą mogli zapoznać się z fragmentami powieści autorki, nominowanej do Nagrody Nobla.

Akcja Narodowe Czytanie odbywa się cyklicznie już po raz 12. W tym roku jako lekturę wybrano „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Na tę okazję PKP Intercity stworzyło wyjątkową animację z fragmentami utworu, którą pasażerowie mogą oglądać na ekranach w pociągach Pendolino, Flirt, PesaDART, w wybranych składach wagonowych, a także na monitorach przy kasach biletowych. Animacja dostępna będzie również w oficjalnych kanałach mediów społecznościowych przewoźnika.

Po raz kolejny zaangażowaliśmy się w akcję Narodowego Czytania zachęcającą Polaków do sięgnięcia po klasykę polskiej literatury. Na pokładach naszych pociągów podróżni mogli się zapoznać z takimi utworami jak: „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, czy „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W tym roku do specjalnej animacji wyświetlanej w pociągach wybraliśmy fragmenty przedstawiające nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy – mówi Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. „Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. „Nad Niemnem” to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Animacja z fragmentami „Nad Niemnem”: https://youtu.be/_7rB1WQy_zE.

PKP Intercity
fot. PKP Intercity

źródło informacji: PKP Intercity