„Forum – Lubelski Hub dla odbudowy Ukrainy”

Możliwość komentowania „Forum – Lubelski Hub dla odbudowy Ukrainy” została wyłączona Aktualności

W październiku br. w Lublinie odbędzie się „Forum – Lubelski Hub dla odbudowy Ukrainy”. Podczas briefingu prasowego wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski przedstawił szczegóły wydarzenia.

W trakcie dzisiejszego spotkania w siedzibie urzędu marszałkowskiego wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski, w towarzystwie dyrektorów urzędu marszałkowskiego oraz prezesa firmy Modern Expo Bogdana Łukasika, powiedział o założeniach projektu, przybliżył tematykę paneli oraz zdradził nazwiska osób, które wezmą udział w konferencji 11 października.

Oprócz pomocy humanitarnej działamy także w sferze przyszłej odbudowy Ukrainy. W konferencji planujemy wystąpienia pełnomocników ds. odbudowy Ukrainy, czyli pani minister Jadwigi Emilewicz i Mustafy Najema, oraz ministrów ds. gospodarczych. Skierowaliśmy również pisma do najbardziej zaangażowanych ambasadorów wspierających naszego wschodniego sąsiada – mówił wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski.

W Łucku w dniach 17-18 lipca br. wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski i prezes firmy Modern Expo Bogdan Łukasik wzięli udział w konferencji dotyczącej perspektyw współpracy w relacjach polsko-ukraińskich. Uczestnikami forum byli też pani minister Jadwiga Emilewicz i gubernatorzy obwodów ukraińskich.

Tego typu inicjatywy, w których podkreślamy, że Polska chce uczestniczyć w odbudowie Ukrainy, jest ważnym wsparciem dla przedsiębiorców i dla biznesu. Wysyłamy tym samym jasny sygnał na szczeblu rządowym i lokalnym, że mamy być głównym partnerem gospodarczym. Mamy moralne prawo, żeby uczestniczyć w odbudowie Ukrainy– podkreślił Bogdan Łukasik, prezes firmy Modern Expo.

W planie odbudowy Ukrainy po wojnie znajduje się 19 obszarów tematycznych, w tym m.in. biznes, gospodarka, środowisko, OZE i nauka.

W trakcie konferencji szczególnie będziemy chcieli zwrócić uwagę na rolę biznesu w odbudowie Ukrainy. Stworzymy możliwości dla przedsiębiorców z Polski i Ukrainy do nawiązania kontaktów biznesowych – zaznaczyła dyrektor Departamentu Gospodarki Elwira Lorenz.

Uczestnicy konferencji będą mogli wziąć udział w panelach poświęconych odbudowie Ukrainy w różnych aspektach. Nie zabraknie też przedstawicieli zza wschodniej granicy.

Kluczowymi gośćmi ze strony ukraińskiej będą szefowie regionów, bo to oni są odpowiedzialni za decyzje dotyczące odbudowy i rozwoju własnego regionu. Zaprosiliśmy szefów regionów z Wołynia, Lwowa, regionu rówieńskiego, tarnopolskiego, zakarpackiego, chmielnickiego i ługańskiego. Odbędzie się także koncert charytatywny, z którego dochód zostanie przekazany Ukrainie – dodała Izabela Szczęsna-Kowalczyk, zastępca dyrektora w Kancelarii Marszałka.

Komisja Europejska zadeklarowała 50 miliardów euro pomocy na rzecz odbudowywania Ukrainy po wojnie. Województwo Lubelskie, które do tej pory było regionem najbardziej wspierającym naszych wschodnich sąsiadów, przygotowało dokument „Plan udziału województwa lubelskiego w odbudowie Ukrainy”.

Ten dokument ma zbilansować nasze możliwości udziału w różnych segmentach, sektorach i projektach na Ukrainie. Chcemy przedstawić stronie ukraińskiej kompleksową ofertę, w tym pomoc w przygotowaniu strategii regionalnych. Naszym założeniem jest wpisanie się w narodowy plan odbudowy Ukrainy po wojnie – powiedział dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Bogdan Kawałko.

Jesienne forum odbędzie się 11 października w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie. Głównym organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie. Patronat nad wydarzaniem objęła Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

źródło informacji: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie