Firmy jeszcze w tym roku mogą przekształcić prawo użytkowania wieczystego we własność

Możliwość komentowania Firmy jeszcze w tym roku mogą przekształcić prawo użytkowania wieczystego we własność została wyłączona Aktualności, Prawo i Podatki

Od 31 sierpnia m.in. przedsiębiorcy będący użytkownikami wieczystymi nieruchomości będą mogli wystąpić z żądaniem sprzedaży tych nieruchomości na ich rzecz. Z żądaniem będzie można wystąpić przez kolejne 12 miesięcy  – do 31 sierpnia 2024 r.

PUTZ Logo

Ten tryb nabycia użytkowania wieczystego wymaga złożenia wniosku i nie będzie następował z mocy prawa jak w przypadku przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów mieszkaniowych z mocy prawa.

Aby wystąpić z roszczeniem nieruchomość powinna zostać oddana w użytkowanie wieczyste przez 01 stycznia 1998 r. Spod działania nowych przepisów będą także wyłączone grunty Skarbu Państwa powierzone Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa, Agencji Mienia Wojskowego, Lasom Państwowym, Wodom Polskim, parkom narodowym oraz grunty na terenie portów i przystani morskich. Nie będzie również możliwe zawarcie umowy sprzedaży gruntu, wobec którego toczy się postępowanie o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego oraz w odniesieniu do nieruchomości gruntowych niezabudowanych.

Podmioty uprawnione do złożenia wniosku:

  1. przedsiębiorcy;
  2. osoby fizyczne (np. właściciele garaży);
  3. spółdzielnie i wspólny mieszkaniowe (np. infrastruktura osiedlowa);
  4. mieszkańcy osiedli (np. parkingi, drogi wewnętrzne, place zabaw).

W przypadku pytań dotyczących możliwości wykupu użytkowania wieczystego pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Z poważaniem Dominik Putz

źródło informacji: Dominik Putz /PUTZ Kancelaria Prawna