Jak UOKiK walczy z monopolizacją rynków

Możliwość komentowania Jak UOKiK walczy z monopolizacją rynków została wyłączona Aktualności, Biznes

fabryka-4

UOKiK wydał w ostatnim okresie trzy postanowienia o przejściu do drugiej fazy postępowań w sprawie koncentracji. Łącznie w 2016 roku było siedem takich spraw, na ponad 190 wydanych decyzji

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów postępowanie w sprawach koncentracji jest dwuetapowe. Pierwszy etap postępowania trwa do miesiąca. Natomiast w sprawach szczególnie skomplikowanych, w których istnieje prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji lub wymagających badania rynku, postępowanie może zostać wydłużone o 4 miesiące. Wydanie postanowienia o przedłużeniu terminu zakończenia postępowania nie przesądza o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana. Przejście postepowania do drugiej fazy jest rzadkością. W 2016 r. na 190 wydanych decyzji w sprawie koncentracji zdarzyło się tak w zaledwie siedmiu przypadkach.

Greenbrier Europe Holdings

Pierwsze z postępowań dotyczy utworzenia wspólnego przedsiębiorcy przez Greenbrier Europe Holdings oraz Astra Rail Management. Greenbrier Europe Holdings jest międzynarodowym dostawcą sprzętu transportowego oraz usług dla przemysłu kolejowego. Astra zajmuje się przede wszystkim produkcją sprzętu kolejowego.

W trakcie prowadzonego postępowania UOKiK uznał, że działalność uczestników koncentracji pokrywa się na europejskim rynku sprzedaży wagonów kolejowych. Nowoutworzona spółka może uzyskać na nim pozycję dominującą, dlatego niezbędne jest przeprowadzenie analiz rynkowych oraz zbadanie relacji pomiędzy obiema spółkami.

Lagardere Duty Free

W drugiej fazie rozpatrywane będzie również przejęcie przez Lagardere Duty Free kontroli nad Inflight Service Poland. Obie spółki zajmują się sprzedażą towarów w sklepach na lotniskach. Informacje udzielone przez wnioskodawcę nie pozwalają na precyzyjne określenie rynku właściwego zarówno w aspekcie produktowym, jak i geograficznym. Dlatego konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego badania rynku.

Calypso Fitness

Ostatnia z opisywanych spraw to przejęcie Calypso Fitness przez Benefit Systems. Pierwsza ze spółek prowadzi działalność m.in. w zakresie oferowania pracodawcom dostępu do szerokiego zakresu usług, głównie sportowych. Calypso Fitness prowadzi 27 klubów fitness na terenie całej Polski.

Działalność uczestników koncentracji pokrywa się na w zakresie pozapłacowych świadczeń pracowniczych i usług sportowo-rekreacyjnych. Nie istnieją wiarygodne, publicznie dostępne dane dotyczące ich wielkości, dlatego te przedstawione przez Benefit Systems wymagają zweryfikowania i przeprowadzenia badania rynku.

Informacje dodatkowe

Na stronie internetowej Urzędu (https://www.uokik.gov.pl/koncentracje.php) zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji. Więcej informacji o zasadach koncentracji przedsiębiorców w przygotowanym specjalnie opracowaniu dostępnym w komunikacie UOKiK na stronie internetowej: https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=12794.

Informujemy również, że od 1 stycznia 2017 r. zmienia się wysokość opłaty za złożenie wniosku o wszczęcie postępowania antymonopolowego w sprawach koncentracji. Należność będzie wynosiła 15 tys. zł. Zgłaszający przedsiębiorca musi uiścić opłatę w gotówce w kasie lub na rachunek bankowy urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę Prezesa UOKiK. Obecnie jest to I Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście ul. Lindleya 14, 02-013 Warszawa. Numer konta można uzyskać bezpośrednio w urzędzie skarbowym.

 

Źródło informacji: UOKiK