Jubileuszowe wydarzenie odbędzie się 2 -3 września pod hasłem „Kobiety mają głos! Równość, edukacja, przyszłość”. Do Poznania przyjadą kobiety z całej Polski, reprezentujące różne zawody, grupy wiekowe i poglądy.
Podczas Kongresu odbędzie się 6 sesji plenarnych, 77 paneli w 17 centrach tematycznych z udziałem ponad 400 panelistek. Uczestniczki dyskutować będą m.in. na temat nowoczesnej edukacji, zdrowia, ekologii, polityki socjalnej, równościowej ekonomii, Europy, problemów migracyjnych, kultury, samorządów i wielu zagadnień, które dotyczą kobiet we współczesnej Polsce przed wyborami. Kongres ma na celu budowanie egalitarnej i praworządnej demokracji, opartej na równych prawach, władzy i szansach zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.
Walka o równe prawa i szanse dla kobiet
Agata Kobylińska, członkini zarządu, podkreśla, że od 15 lat Stowarzyszenie Kongresu Kobiet troszczy się dla nich o równe prawa, szanse i możliwości. Edukacja odgrywa kluczową rolę w dążeniu do tego celu, ponieważ wpływa na kształtowanie od najmłodszych lat świadomości kolejnych pokoleń w duchu egalitarnej demokracji i szacunku dla innych. Kobiety mają w tej sprawie znaczący głos i aktywnie angażują się we wprowadzanie pozytywnych zmian.
Kongres Kobiet od 15 lat uczestniczy w budowaniu demokracji takiej, jaką chcemy widzieć w naszym kraju: opartej na równych prawach i szansach zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.
Nigdy nie będziesz szła sama
Prof. Magdalena Środa, jedna z „matek założycielek”, na pytanie do kogo skierowany jest Kongres, odpowiada – Do kobiet wszystkich zawodów i stanowisk, kobiet z miast i wsi, młodych i dojrzałych, zdrowych i chorych, szczęśliwych i nieszczęśliwych – i dodaje – Zapraszamy kobiety sukcesu i kobiety, o których dzieci zwykły mówić „moja mama nie pracuje”, a które są tytankami pracy. Kongres jest dla kobiet, które chcą pogadać, stawić opór temu co złe i niesprawiedliwe, które chcą coś razem zbudować, pomarzyć, ale i działać, poczuć siłę we wspólnocie, moc w solidarności, bo „nigdy nie będziesz szła sama” – dodaje.
Wśród uczestniczek znane osoby i liderki
W Kongresie wezmą udział znane osoby i liderki, takie jak: prof. Magdalena Środa, Henryka Bochniarz, prof. Monika Płatek, Danuta Hübner, Agnieszka Holland, Hanna Machińska, Janina Ochojska, Paulina Stochniałek, Katarzyna Kasia, Maja Staśko, Agnieszka Graff, Justyna Wydrzyńska, Małgorzata Fuszara, Violetta Ratajczak, Dominika Kulczyk, Małgorzata Rozenek, Ewa Woydyłło-Osiatyńska, Barbara Labuda, Joanna Kos-Krauze, Alicja Długołęcka, Solange Olszewska, Anja Rubik i wiele innych kobiet. W sobotę wieczorem, dla uczestniczek Kongresu zaśpiewa Kasia Kowalska.
W Kongres Kobiet zaangażował się Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu, który jest jednostką samorządu województwa wielkopolskiego oraz departament edukacji i nauki. Inicjatywy samorządu województwa wielkopolskiego na rzecz kobiet są realizowane w wielu obszarach. Zaangażowanie w rozwój społeczny i równościowe realizowanie praw człowieka, tworzenie warunków umożliwiających dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych, przeciwdziałanie przemocy i uzależnieniom, to priorytety dla samorządu województwa wielkopolskiego.
źródło informacji: Konfederacja Lewiatan