Enter Enea Festival 2024 – znamy już cały program 14. edycji festiwalu

Możliwość komentowania Enter Enea Festival 2024 – znamy już cały program 14. edycji festiwalu została wyłączona Aktualności

Już pod koniec maja (26-29.05) odbędzie się 14. edycja Enter Enea Festival – wyjątkowego, plenerowego wydarzenia nad Jeziorem Strzeszyńskim. W tym roku Leszek Możdżer i zespół festiwalu zaprosili do Poznania gwiazdy jazzu z Ameryki docenione m.in nominacjami do nagród Grammy oraz polskich twórców, otwierających się na nowe kierunki. Dzięki wsparciu Miasta Poznań i Enei – sponsora tytularnego festiwalu, pierwszy dzień festiwalu będzie bezpłatny i otwarty dla publiczności.  

enter_enea_festival_2024_ fot. Enea
enter_enea_festival_2024_ fot. Enea

Enter Enea Festival to wyjątkowe wydarzenie, którego dyrektorem artystycznym od pierwszej edycji jest Leszek Możdżer. Festiwal  odbywa się w pięknym plenerze Jeziora Strzeszyńskiego w Poznaniu, na terenie ośrodka i Restauracji Oaza oraz Poznań Visual Park, gdzie co roku odsłaniana jest nowa praca, wchodząca w skład plenerowej kolekcji.

Sponsorem tytularnym od dekady jest Enea – koncern energetyczny z siedzibą w Poznaniu.

– Enter Enea Festival wspieramy już od dziesięciu lat ponieważ jest to wyjątkowe wydarzenie muzyczne z niesamowitą  energią. Festiwal należy do grona najlepszych imprez jazzowych w Polsce. Spotkania z muzyką nad Jeziorem Strzeszyńskim mają swój niepowtarzalny urok, a sama lista gości zaproszonych przez Leszka Możdżera jest imponująca. Docenia to publiczność festiwalowa, a my cieszymy się, że dzięki naszemu zaangażowaniu pomagamy twórcom festiwalu w przygotowaniu „muzycznej uczty” w stolicy Wielkopolski – powiedział Grzegorz Kinelski, prezes Enei.

Tegoroczny muzyczny program Enter Enea Festival ma silną amerykańską dominantę. Zgodnie z założeniami Enter na scenie nad Jeziorem Strzeszyńskim wystąpią niekwestionowane gwiazdy jak John Patitucci czy Linda May Han Oh, nieszablonowi artyści dostrzeżeni w ostatnich nominacjach do Grammy, których koncerty obejrzymy w serii „tiny desk concerts” prestiżowego NPR czy pianistka, której kariera rozciąga się od Broadwayu do klasyki.

PROGRAM:

otwarta niedziela

Niedziela – dzień zero, którego program jest niebiletowany i otwarty dla wszystkich to połączenie muzyki i sztuk wizualnych. To dzień, w którym najpełniej celebrujemy położenie Enter Enea Festival nad Jeziorem Strzeszyńskim, słuchając koncertów, ale też odwiedzając Poznań Visual Park, w którym w tym roku zaistnieje nowy obiekt: „Kopiec” autorstwa Krzysztofa Maniaka, artysty, którego wystawę zobaczymy też w ABC Gallery.  Inauguracją “Kopca” zajmą się…Krety, bohaterowie performansu francuskiego reżysera Philippe’a Quesne, które zwiedzały już Nowy Jork, Berlin czy Montréal, animując miasta swoją energią wspólnoty. Festiwal rozpocznie się od koncertu ShataQS z materiałem z płyt Fenix i Weda przygotowanym w częstotliwości 432hz, w którym też wystąpi Leszek Możdżer.

– Bardzo się cieszymy, że od ubiegłego roku w programie Enter Enea Festival znajduje się też przestrzeń na wydarzenia otwarte, adresowane do wszystkich Poznaniaków – zaskakujące formą, energią, włączające rodziny do wspólnego uczestnictwa w kulturze i zwracające uwagę na wyjątkowy, publiczny park rzeźby w Poznaniu, nad Jeziorem Strzeszyńskim – powiedział Jerzy Gumny, dyrektor i pomysłodawca Enter Enea Festival.

Międzynarodowy program festiwalu

Poniedziałkowy, biletowany program rozpocznie się mocnym uderzeniem ze Skandynawii. Na scenie nad Jeziorem Strzeszyńskim wystąpi Gard Nilssen’s Supersonic Orchestra, spełnienie muzycznych marzeń norweskiego perkusisty i kompozytora oraz zebranego wraz z nim crême de la crême północnego jazzu. W koncercie usłyszymy 7 saksofonów, 2 puzy, 2 trąbki, 3 kontrabasy i 3 zestawy perkusyjne.

Kolejne koncerty będą świętem fortepianu. Na jednej scenie wystąpią – po raz pierwszy w Polsce, Natalie Tenenbaum, artystka rozchwytywana zarówno przez broadway, muzykę filmową i środowisko jazzowe i kolumbijski pianista jazzowy, wokalista i saksofonista Jesus Molina, który w wyrafinowany sposób wnosi świeże brzmienie do muzyki jazzowej. Prezentowany na Enter Enea Festival projekt to energetyczny koncert na fortepian, dwie perkusje i bas. W koncercie Natalie Tenenbaum gościnnie wystąpi też Leszek Możdżer. Będzie to pierwsze spotkanie muzyków.

– Enter Enea Festival łączy światy, mamy w Poznaniu muzyków na światowym poziomie, w tym roku z wybitną kontrabasistką Lindą May Han Oh wystąpi Kwartet Solistów Filharmonii Poznańskiej – powiedział Leszek Możdżer, dyrektor artystyczny Enter Enea Festival.

Wtorkowy program rozpocznie pierwszy polski koncert amerykańskiej harfistki Brandee Younger. Następnie Atom String Quartet i Leszek Możdżer zagrają koncert poświęcony Krzysztofowi Pendereckiemu, który miał swoją premierę jesienią w Rzymie. Wieczór zakończy koncert tuzów światowego jazzu – w Poznaniu wystąpią John Patitucci, Joey Calderazzo i Dave Weckl. To spełnienie festiwalowych marzeń każdego jazzowego słuchacza.

Środa to wyjątkowy koncerty kontrabasitki Lindy May Han Oh z udziałem jej amerykańskiego kwartetu jazzowego i kwartetu solistów Filharmonii Poznańskiej, którzy wystąpią wspólnie w materiale z ulubionej płyty Leszka Możdżera “Aventurine”. Po raz kolejny festiwal staje się generatorem spotkań poznańskiego środowiska i zapraszanych na Jezioro Strzeszyńskie wybitnych artystów. Po koncercie ulubionej basistki Pata Methenego  scenę rozbuja band nominowanego do Grammy amerykańskiego muzyka Kassa’y Overall’a, a wieczór zakończy premierowy koncert Voo Voo i Leszka Możdżera, którzy wspólnym graniem na Enter Enea Festival otwierają nowy rozdział swojej muzycznej znajomości.

O Enter Enea Festival

Enter Enea Festival łączy w sobie bezpretensjonalność, niezależność i swobodę, związaną z atmosferą imprezy plenerowej z ekskluzywnością wynikającą z listy zaproszonych przez Leszka Możdżera artystów. Ci gwarantują publiczności najwyższy poziom muzycznych wrażeń. Na scenie Enter Enea Festival wystąpili już m.in. Cécile McLorin Salvant, Dhafer Youssef, Jan Ptaszyn Wróblewski, Verneri Pohjola, Chassol, Michał Urbaniak, Mitch & Mitch, Yoyo Mayer, czy Iva Bittova.

Część projektów, które rozpoczęły się na Enter Enea Festival miały swoje kontynuacje i trasy w Polsce oraz w Europie. Przykładami mogą być: album „Polska” w wykonaniu Trio Możdżer-Danielsson-Fresco, prapremiera albumu “Composites” Leszka Możdżera i Warszawskiej Opery Kameralnej, którego trasa koncertowa uznana została za koncert roku.

źródło informacji: Biuro Prasowe Grupy Enea