PKP Intercity otwiera oferty w przetargu na modernizację stacji postojowej w Przemyślu

Możliwość komentowania PKP Intercity otwiera oferty w przetargu na modernizację stacji postojowej w Przemyślu została wyłączona Aktualności

PKP Intercity otworzyło oferty po ogłoszonym w połowie roku przetargu na przebudowę stacji postojowej Przemyśl Bakończyce oraz budowę ekologicznej myjni całorocznej. W etapie wyboru wykonawcy inwestycji bierze udział 8 podmiotów z czego 2 są to konsorcja kilku firm. PKP Intercity zabezpieczyło na tę inwestycję 383 mln zł brutto.

myjnia - stacja postojowa PKP Intercity w Przemyślu Wizualizacja PKP Intercity
myjnia – stacja postojowa PKP Intercity w Przemyślu Wizualizacja PKP Intercity

12 czerwca 2023 roku PKP Intercity ogłosiło postępowanie na zamówienie publiczne na wybór wykonawcy robót budowlanych związanych z modernizacją stacji postojowej Przemyśl Bakończyce. 5 grudnia spółka otworzyła oferty w przetargu, w którym swój udział zgłosiło aż 8 podmiotów z czego 2 z nich to konsorcja kilku firm. Przetarg prowadzony był w trybie nieograniczonym. W dalszym etapie postępowania trwa analiza przedstawionych ofert.

Inwestycja w Przemyślu to największa inwestycja infrastrukturalna przewoźnika i jedna z 7 nowoczesny myjni, które planuje wybudować PKP Intercity. Do tej pory w ramach strategii inwestycyjnej uwzględniającej także rozwój infrastrukturalny PKP Intercity uruchomiło w ubiegłym roku na stacji postojowej Warszawa Grochów pierwszą myjnię całoroczną. Kolejne to uruchomiona w październiku br. myjnia sezonowa w Krakowie powstała w zaledwie 7 miesięcy oraz myjnia we Wrocławiu, która wkrótce zostanie uruchomiona.

Rozbudowana stacja postojowa w Przemyślu umożliwi przede wszystkim rozwój regionu m.in. poprzez zwiększenie zatrudnienia nawet do 150 osób. Ponadto modernizacja ta będzie miała także wpływ na dostęp do zwiększonej siatki połączeń. Budowa własnych myjni pozwala PKP Intercity na stałe podnoszenie standardu oraz optymalizację procesów utrzymania taboru – powiedział Krzysztof Świerczek, członek zarządu PKP Intercity.

myjnia - stacja postojowa PKP Intercity w Przemyślu Wizualizacja PKP Intercity
myjnia – stacja postojowa PKP Intercity w Przemyślu Wizualizacja PKP Intercity

Inwestycja w Przemyślu to rozbudowany projekt uwzględniający budowę całorocznej myjni automatycznej oraz przebudowę stacji postojowej Przemyśl Bakończyce. Nowa, ekologiczna myjnia podniesie przede wszystkim standard utrzymania taboru oraz zminimalizuje oddziaływanie na środowisko naturalne. Dzięki przebudowie zoptymalizowany zostanie czas obsługi pojazdów, poprawiona zostanie gospodarka wodna obiektu oraz możliwe będzie kompleksowe mycie taboru, podgrzewanie składów, a przede wszystkim usprawnienie pracy całej stacji Przemyśl Główny i dostosowanie do obsługi już posiadanych przez spółkę pojazdów, jak i nowoczesnego taboru, planowanego do zakupu. Działania obejmą także przebudowę stacji postojowej Przemyśl Bakończyce. Po przebudowie stacja będzie umożliwiała realizację lepszej oferty przewozowej oraz pozwoli na znaczącą poprawę warunków i komfortu pracy na stacji, dzięki powstaniu zaplecza administracyjnego. Rozbudowa układu torowego pozwoli obsłużyć większą liczbę składów i podniesie efektywność przygotowania pociągów do trasy..

myjnia - stacja postojowa PKP Intercity w Przemyślu Wizualizacja PKP Intercity
myjnia – stacja postojowa PKP Intercity w Przemyślu Wizualizacja PKP Intercity

Prace realizowane w ramach budowy myjni są współfinansowane ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 dla projektu „Przyspieszamy komfortowo – unowocześnienie wagonów i zakup lokomotyw dla PKP Intercity S.A.” [POIS.05.01.00-00-0023/17]. PKP Intercity na przedmiotowy projekt pozyskało 495 765 401,97 zł dotacji z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Łącznie z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 PKP Intercity pozyskało 1 010 972 287,48 zł dotacji.

źródło informacji: PKP Intercity