Ruda Śląska: Przebudowa Bałtyckiej na horyzoncie

Możliwość komentowania Ruda Śląska: Przebudowa Bałtyckiej na horyzoncie została wyłączona Aktualności, Samorząd

Coraz bliżej przebudowy ul. Bałtyckiej w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach. Właśnie wyłoniony został wykonawca tej inwestycji, który po podpisaniu umowy będzie miał 13 miesięcy na realizację zadania. Koszt modernizacji wyniesie blisko 20 mln zł, z czego ponad 15 mln zł stanowić będzie dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych. – Obecnie jest to droga gruntowa, ale po przebudowie, będzie miała strategiczne znaczenie dla tej części miasta. Dzięki modernizacji tej ulicy powstanie bowiem dojazd do terenów inwestycyjnych po byłej kopalni Polska-Wirek – komentuje Jacek Morek pełniący funkcję prezydenta Rudy Śląskiej.

Przebudowa ul. Bałtyckiej (1) grafika UM Ruda Śląska
Przebudowa ul. Bałtyckiej (1) grafika UM Ruda Śląska

Budowana droga będzie miała ok. 800 m długości i będzie obejmowała odcinek od ul. Radoszowskiej do ul. Długiej. Dodatkowo wybudowane zostanie także przedłużenie drogi, które stanowić będzie dojazd do posesji znajdujących się przy ul. Bałtyckiej 15, 15A i 19.

Jezdnia budowanej drogi wykonana zostanie z nawierzchni asfaltowej. Taki sam materiał wykorzystany zostanie na budowę drogi rowerowej, która także jest częścią zadania. Dodatkowo powstanie też chodnik i oświetlenie. Przebudowany zostanie także istniejący przepust uliczny oraz wykonana zostanie kanalizacja deszczowa ze zbiornikiem retencyjnym. Przewidziany czas na realizację całej inwestycji to 13 miesięcy.

Warto dodać, że przebudowa ul. Bałtyckiej jest jednym z elementów porozumienia w sprawie zagospodarowania pokopalnianych nieruchomości, które miasto w ubiegłym roku podpisało ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń oraz Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Jego celem ma być aktywizacja gospodarcza nieruchomości inwestycyjnych po kopalni „Polska-Wirek”, w pobliżu autostrady A4. W ten sposób mają zostać stworzone warunki do powstawania nowych miejsc pracy, które mają częściowo zniwelować negatywne skutki społeczne i gospodarcze przemian w branży energetycznej.

Przebudowa ul. Bałtyckiej w zdecydowanej większości finansowana będzie dzięki środkom pozyskanym z Programu Inwestycji Strategicznych. Przyznane dofinansowanie wynosi 15,2 mln zł. Natomiast koszt wszystkich prac budowlanych wyniesie blisko 20 mln zł. Przypomnijmy, że aktualnie w mieście realizowana jest także inna inwestycja z dofinansowaniem ze wspomnianego programu rządowego. Chodzi o rewitalizację pl. Niepodległości w Goduli. W tym przypadku miasto otrzymało 4,5 mln zł dofinansowania. Dodatkowo miastu pod koniec maja przyznano z kolejnej odsłony Programu Inwestycji Strategicznych 65 mln zł na budowę odcinka trasy N-S od Drogowej Trasy Średnicowej do ul. Magazynowej w dzielnicy Ruda.