II Forum Polska-Węgry – wydarzenie online

Możliwość komentowania II Forum Polska-Węgry – wydarzenie online została wyłączona Aktualności

Już w najbliższy poniedziałek rozpocznie się II Forum Polska-Węgry. Wydarzenie  odbędzie się w dniach 9 i 10 listopada 2020 roku w trybie online pod hasłem „Solidarność i pamięć. W poszukiwaniu nowych dróg  współpracy”.  Jest kontynuacją ścieżki tematycznej,  która została zorganizowana na Forum Ekonomicznym 2020 w Karpaczu. W programie drugiej części znajdziemy osiem rozmów na tematy dotyczące współpracy polsko-węgierskiej w dziedzinie kultury, gospodarki i spraw  społecznych społecznych.

II Forum Polska - Węgry 2020 logo

Oto jak przedstawia się program wydarzenia:

9-10 listopada 2020

Konferencja odbędzie się za pośrednictwem platformy ZOOM. Dostęp:

9 listopada
https://zoom.us/j/93643733073?pwd=VU9HcXZrZ1VXZXdTNTNIbFlzV2kvdz09
Passcode: 194471

10 listopada
https://zoom.us/j/97729118106?pwd=L1E4TlFaOEhKS1BqZGFNS1dCTWRUQT09
Passcode: 613128

 

Fenomen jakim są stosunki polsko-węgierskie był kształtowany i utrwalany przez wieki. Druga część tegorocznej edycji Forum odbędzie się w trybie online i będzie poświęcona zacieśnieniu relacji obu krajów, z uwzględnieniem dotychczasowej współpracy i współczesnych uwarunkowań geopolitycznych, a także tysiąca lat wspólnej historii. Uczestnicy porozmawiają o wspólnych działaniach w obszarze gospodarki, polityki zagranicznej, kultury, innowacji, współpracy regionalnej oraz polityki społecznej, a także podzielą się prognozami na przyszłość i dobrymi praktykami w kwestii zwalczania kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.

W programie wydarzenia zaplanowane są debaty i spotkania, podczas których będzie mowa o współpracy gospodarczej i politycznej na linii Warszawa – Budapeszt, jak również roli obu państw w strukturach Unii Europejskiej. Wśród kwestii, które zostaną poruszone na Forum znajdziemy współpracę Polski i Węgier w zakresie pomocy humanitarnej. Dyskusję poprowadzi ks. Waldemar Cisło, pomysłodawca budowy pierwszego polsko-węgierskiego sierocińca w Syrii, a wśród panelistów znajdzie się Tristan Azbej, Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera Węgier odpowiadający za pomoc prześladowanym oraz Paweł Jabłoński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Polski. Pośród tematów, które zostaną poruszone na wydarzeniu, znajdziemy także współpracę miast partnerskich, gdzie będziemy mogli usłyszeć historię 17-letniej wspólnej działalności Przemyśla i Egeru, podobieństwa i różnice w polskiej i węgierskiej polityce prorodzinnej, o których opowie Katalin Novák, Minister bez teki ds. Rodziny z Węgier, wspólne inwestycje infrastrukturalne, a nawet osiągnięcia obu państw w dziedzinie badań nad kosmosem.

Na Forum będziemy mieli szansę posłuchać najważniejszych reprezentantów areny politycznej zarówno z Polski jak i Węgier oraz wziąć udział w wydarzeniu kulturalnym online.

Program wydarzenia:

  • Polsko-węgierska współpraca humanitarna
  • Per aspera ad astra. Badania kosmiczne
  • W partnerstwie siła – doświadczenia miast
  • Kultura i historia. Drogi do wspólnoty
  • Gospodarka a pandemia. Wygrana bitwa czy wojna? Wnioski, wyzwania, perspektywy
  • Europa przyjazna rodzinom. Jak pomagać w czasach kryzysu?
  • Innowacje w Polsce i na Węgrzech. Jak skutecznie wspierać start-upy?
  • Polsko-węgierska współpraca gospodarcza – szanse i wyzwania

Założenia projektu, zobacz  TUTAJ

Wydarzenie współorganizowane jest przez Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

Informacja ze strony Forum Ekonomicznego