Dr Jerzy Łątka najlepszy w konkursie FameLab Poland!

Możliwość komentowania Dr Jerzy Łątka najlepszy w konkursie FameLab Poland! została wyłączona Aktualności, Nauka

Naukowiec z Politechniki Wrocławskiej został zwycięzcą 9. edycji FameLab Poland – konkursu dla popularyzatorów nauki. Dr inż. arch. Jerzy Łątka z Warszawy powrócił nie tylko z nagrodą główną, ale i nagrodą publiczności.

Dr Jerzy Łątka_FameLab

FameLab to międzynarodowy konkurs dla studentów, naukowców i osób zajmujących się zastosowaniem nauki w życiu codziennym. Uczestnicy stają na scenie, by przedstawić publiczności wybrane przez siebie zagadnienie naukowe. Mają na to zaledwie trzy minuty,

Finał dziewiątej edycji polskiej odsłony konkursu rozegrano w niedzielę w Centrum Nauki Kopernik – przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności związanych z pandemią. Przed kamerami i jury stanęło dziesięcioro naukowców z całej Polski wyłonionych w półfinałach, rozegranych jeszcze w ubiegłym roku. Byli wśród nich m.in. inżynier biomedyczna, inżynierowie materiałowi, zootechnik (a jednocześnie zawodniczka kadry narodowej w tajskim boksie) czy lekarz onkolog.

Ich wystąpienia można obejrzeć na kanale Youtube FameLab Poland

Zdaniem jurorów najlepszą prezentację przygotował dr inż. arch. Jerzy Łątka z Katedry Architektury i Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury PWr. Pierwsze miejsce przyznano mu za „radosną swobodę wypowiedzi. Za pokazanie nauki w codziennym zwyczajnym materiale, za ważny temat dotyczący ekologii i gospodarki odpadami oraz kwestii społecznych”. Tak tłumaczyło swój werdykt jury, które tworzyli: Irena Cieślińska – dyrektor programowa Centrum Nauki Kopernik, prof. Magdalen Fikus – biolożka molekularna i popularyzatorka nauki, prof. Zbigniew Nawrat – naukowiec, wynalazca, pionier robotyki medycznej i metod planowania operacji oraz dr Tomasz Piekot – językoznawca i komunikolog.

Dr Łątka opowiadał o architekturze z papieru – a zwłaszcza jej pomocowym aspekcie, czyli tworzeniu domów z budulca papierowego dla ofiar katastrof naturalnych i konfliktów zbrojnych. Tą tematyką zajmuje się od lat naukowo i zawodowo. Swoje wystąpienie zatytułował przewrotnie: „Zamieszkać w kartonie”. Prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem jurorów, którzy dopytywali m.in. o to, jak rozkłada się papier w naturze, na czym polega jego impregnowanie i czy można do budowy domów wykorzystać zwykłą makulaturę.

Wystąpienie spodobało się też internautom oglądającym finał konkursu. Oddali na niego najwięcej głosów, dzięki czemu zdobył także nagrodę publiczności.

Dr Łątka jako laureat pierwszego miejsca zyskał nie tylko nagrodę finansową, ale także prawo do reprezentowania Polski w półfinale międzynarodowej odsłony konkursu: FameLab International – organizowanego w ramach Cheltenham Science Festival.

Dr inż. arch. Jerzy Łątka – pracuje w Katedrze Architektury i Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury PWr. W 2017 r. obronił doktorat na Wydziale Architektury Uniwersytetu Technicznego w Delft. W 2016 r. zdobył pierwsze miejsce w konkursie Futu Wro Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. Zrealizowany w ramach ESK projekt Domek z Kart / House of Cards jest pierwszą w Polsce jednostką mieszkalną wykonaną z komponentów papierowych. W 2017 r. został wybrany jednym z 30 kreatywnych Wrocławia, a w 2019 roku zwyciężył w plebiscycie miesięcznika Architektura-Murator: „Osobowości 25-lecia” w kategorii „Projektowanie zrównoważone i uniwersalne”. Jest założycielem platformy projektowo-badawczej architektury papierowej www.archi-tektura.pl.