Politechnika Wrocławska: Stanowisko fotowoltaiczne, które wytwarza zielony wodór

Możliwość komentowania Politechnika Wrocławska: Stanowisko fotowoltaiczne, które wytwarza zielony wodór została wyłączona Aktualności, Nauka

Studenci PWr skonstruowali stanowisko fotowoltaiczne wyposażone w część do wytwarzania, magazynowania i zagospodarowania wodoru. Teraz prowadzą badania sprawności paneli w zależności od naturalnych zabrudzeń, zacienienia czy temperatury paneli.

stanowisko fotowoltaiczne płaskie, które wytwarza zielony wodór fot. PWr
stanowisko fotowoltaiczne płaskie, które wytwarza zielony wodór fot. PWr

Stanowisko znajduje się na terenie Instytutu Automatyki Systemów Energetycznych IASE, przy Hali Stulecia. Składa się z czterech paneli oraz części wewnętrznej, czyli szafy elektrycznej z falownikiem, dwoma akumulatorami i aparaturą pomiarową, dzięki której można śledzić w stanie rzeczywistym m.in. napięcie i natężenie prądu wytwarzane przez panele. Do stanowiska jego twórcy podłączyli także skonstruowany przez siebie układ wodorowy.

– Obecnie największą barierą w rozwoju instalacji OZE jest niestabilność źródeł energii i przeciążenia w sieci dystrybucyjnej – wyjaśnia Tomasz Rybak, student energetyki, członek Studenckiego Koła Naukowego „Płomień”. – Możliwość wytwarzania wodoru w momentach największej produkcji energii z OZE, przy magazynowania go w bezpieczny i wydajny sposób, jest idealnym rozwiązaniem tego problemu. Dlatego jako koło, razem z doktorantami Dominikiem Bieleckim i Krystianem Krochmalnym, zbudowaliśmy stanowisko do wytwarzania zielonego wodoru w elektrolizerze PEM (z ang. Proton Exchange Membrane), które jest zasilane energią elektryczną z paneli fotowoltaicznych.

O tym, jak działa to stanowisko, na czym polegają badania, które są tam prowadzone i jaki jest ich cel, można przeczytać tutaj: https://wroclaw.tech/stanowisko-fotowoltaiczne.

źródło informacji: Politechnika Wrocławska

https://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/to-stanowisko-fotowoltaiczne-wytwarza-i-magazynuje-wodor-zbudowali-je-nasi-studenci-12551.html