EKOPARK czyli budowlany Gepard Biznesu

Możliwość komentowania EKOPARK czyli budowlany Gepard Biznesu została wyłączona Aktualności, Biznes, firma tygodnia

Rozmowa z Wojciechem Trawińskim, Prezesem Zarządu EKOPARK S.A.

Wojciech Trawiński, Prezes Zarządu EKOPARK S.A.

Przedsiębiorstwo Robót Instalacyjnych EKOPARK S.A. to prężnie działająca firma z ambitnym i doświadczonym zespołem. Kompleksowo wykonuje zarówno bardzo duże jak i mniejsze kontrakty, począwszy od wyburzenia, przez budowę, aż po montaż instalacji i wykończenie. Realizuje inwestycje na terenie całego kraju. EKOPARK S.A. posiada rozbudowany park maszynowy oraz własne Centrum Logistyczne pod Toruniem. Swoim klientom zapewnia profesjonalną i terminową realizację zleceń, a także rozwiązania gwarantujące optymalny stosunek jakości do ceny.

 

Panie Prezesie, 2018 rok jest już za nami. Dobrze wiemy, że był to ważny rok dla Spółki EKOPARK. Czy może Pan się pokusić o krótkie podsumowanie minionych dwunastu miesięcy?

Rzeczywiście ostatni rok przyniósł dla naszego przedsiębiorstwa ogromne zmiany. Nasza ciężka praca zaowocowała silną ekspansją i pozwoliła nam wykonać duży skok jakościowy. W marcu podpisaliśmy kontrakt na wykonanie prac budowlanych w ramach projektu „Centra Innowacyjnej Edukacji” tzw. „Minikoperniki”w Toruniu. Wartość tego zadania przekracza 11 milionów złotych. W czerwcu zawarliśmy drugi znaczący kontrakt, dotyczący przebudowy
budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Chełmży.
W okresie od maja do września EKOPARK S.A. wystąpił w czterech odcinkach programu „Wyburzacze” w telewizji TVN Turbo. Dzięki temu mieliśmy okazję do zaprezentowania naszej marki w popularnym kanale telewizyjnym i dotarcia do jeszcze szerszego grona odbiorców. Końcówka roku to udane rozliczenie istotnych programów dotacyjnych „Voucher Badawczy” oraz „4 Stock”. Oczywiście przysłowiową „wisienką na torcie” okazał się nasz debiut giełdowy na rynku NewConnect GPW w Warszawie. Po półtorarocznych przygotowaniach wreszcie zostaliśmy spółką publiczną i dziś każdy może zostać akcjonariuszem EKOPARKU. Jednym słowem, miniony rok podsumowałbym jako „rozwój”.

Obiektywnym miernikiem sukcesu są twarde dane liczbowe. Czy może Pan coś powiedzieć na temat wyników finansowych EKOPARKU?

Przede wszystkim chcę zaznaczyć, że jako spółka giełdowa jesteśmy zobligowani regularnie upubliczniać nasze dane finansowe. Innymi słowy – każdy może je sprawdzić. Dzięki temu zachowujemy pełną transparentność i przejrzystość w naszych działaniach. W ramach debiutu giełdowego pozyskaliśmy 1 milion złotych dodatkowego kapitału obrotowego. Kurs naszych akcji wzrósł o kilkadziesiąt procent w stosunku do ceny emisyjnej. Przychody wyniosły 8,5 mln złotych, a zysk 928 tysięcy. To wzrost o 210% względem poprzedniego roku.

A co sądzą o tym akcjonariusze?

 

Akcjonariusze są dla nas najważniejsi. Z dumą mogę podkreślić, że niezależny Instytut Europejskiego Biznesu przebadał wyniki finansowe 51 tysięcy polskich przedsiębiorstw budowlanych i uhonorował EKOPARK S.A.prestiżowym tytułem Geparda Biznesu 2018! Jest to dla nas kolejny motywujący bodziec do dalszych działań. Głęboko wierzę, że akcjonariusze doceniają nasze starania i będzie ich przybywać.

Proszę powiedzieć na czym polega unikalność EKOPARKU? Czy istnieje tajemnica sukcesu Państwa Spółki?

Przykro mi, ale nie ma żadnej szczególnej tajemnicy (śmiech). Jesteśmy jednak przekonani,
że dużą przewagę rynkową daje nam całkowita niezależność. Pod Toruniem wybudowaliśmy sobie znakomite zaplecze techniczne. Posiadamy dwie zupełnie nowe hale magazynowe
o powierzchni 1000 m2, a do tego budynki warsztatowe i biurowe. Dysponujemy flotą przeszło 30 pojazdów i maszyn. Systematycznie dbamy o to by nasze brygady były nowocześnie i profesjonalnie wyposażone. Jednakże oprócz pracowników typowo budowlanych, nasza firma posiada także własny dział księgowo-kadrowy oraz dział marketingu. Dysponujemy własną stacją paliw, warsztatem mechaniki pojazdowej oraz serwisem elektronarzędzi. Dzięki temu nie musimy nic nikomu zlecać – wszystko potrafimy zrobić sami. Na tym polega nasza przewaga.

Pomówmy trochę o przyszłości. Proszę uchylić rąbka tajemnicy i zdradzić nam jakie plany ma Spółka EKOPARK na najbliższe miesiące?

Na początku tego roku otrzymaliśmy z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju pozytywną ocenę wniosku o dofinansowanie realizacji zadania pt.: „Centrum Badawczo – Rozwojowe Przedsiębiorstwa Robót Instalacyjnych EKOPARK”. Nasz projekt polega na budowie nowoczesnego obiektu o powierzchni 800 m2, w którym będziemy prowadzić prace badawcze i rozwojowe nad opracowaniem i komercjalizacją innowacyjnych sposobów na magazynowanie energii ciepła, chłodu i energii elektrycznej. Całkowity koszt projektu wynosi 13,5 mln złotych, z czego kwota dofinansowania stanowi 55% kosztów kwalifikowalnych i przekracza 6 mln złotych. Realizacja tego przedsięwzięcia jest oczkiem w naszej głowie. Oczywiście, jesteśmy również bliscy zawarcia 2-3 interesujących, dużych kontraktów budowlanych, które realizować będziemy jako Generalny Wykonawca. Kiedy dodamy do tego kilka mniejszych kontraktów wyburzeniowych oraz liczne montaże fotowoltaiki, kolektorów słonecznych i pomp ciepła u klientów indywidualnych to okazuje się, że najbliższe miesiące zapowiadają się dla nas niezwykle pracowicie.

Panie Prezesie, w całości brzmi to bardzo ambitnie. Życzymy zatem Panu oraz EKOPARKOWI owocnej realizacji wszystkich planów i zamierzeń w 2019 roku.

Bardzo dziękuję. Z pewnością nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa i nie zamierzamy spocząć na laurach. Wręcz przeciwnie. Liczymy na to, że nasze Centrum Badawczo-Rozwojowe okaże się wspaniałym odzwierciedleniem tego jak innowacyjną i ciekawą firmą jest EKOPARK S.A. Gorąco zachęcam do śledzenia naszych poczynań w najbliższym okresie. Zapewniam, że będzie dużo obiecujących oraz pozytywnych informacji na nasz temat. Jednym słowem, obecny rok zamierzamy podsumować jako „sukces”.