Uniwersytet Śląski, którego siedziby znajdują się w czterech miastach (Katowice, Sosnowiec, Chorzów, Cieszyn), to największa uczelnia na Śląsku i lider wspólnych przedsięwzięć akademickich ostatnich lat, zwłaszcza tych, które zmierzają do transformacji społecznych i gospodarczych województwa śląskiego.
![](https://kapitalpolski.pl/wp-content/uploads/2024/07/studiuj.jpg)
W Uniwersytecie kształcimy studentki i studentów na 86 kierunkach studiów, w tym 6 w języku angielskim, a młodym naukowcom oferowane są dwie szkoły doktorskie. Mamy największą bazę mieszkaniową w regionie – blisko 2300 miejsc w domach studenckich, zlokalizowanych w trzech miastach (Katowice, Sosnowiec, Cieszyn).
Uniwersytet Śląski zainicjował i skoordynował starania o tytuł Europejskiego Miasta Nauki, przewodniczy sojuszowi europejskiemu T4EU, jest liderem Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki. W 2023 r. Uniwersytet Śląski zainicjował stworzenie Programu Naukowego dla Śląska – unikalnego w Polsce sposobu finansowania badań nad obszarami kluczowymi dla rozwoju regionu. Realizujemy badania naukowe szczególnie istotne dla życia na Śląsku – m.in. badania wody, gleby i złóż kopalnianych, powietrza, ale też naszego dziedzictwa kulturowego, języka, warunków politycznych i społecznych, procesów zachodzących w naszym życiu dzięki naukom ścisłym i technicznym czy sztuce.
Uniwersytet dla lepszej przyszłości
W UŚ pracuje blisko 2000 nauczycieli akademickich, naukowców i naukowczyń, którzy prowadzą badania w 26 dyscyplinach naukowych. Funkcjonują tu 23 centra badawcze, m.in. Centrum Studiów Polarnych, Śląskie Centrum Wody, Centrum Prawa Designu, Mody i Reklamy czy Centrum Badawcze GAME LAB. Od kilku lat uczelnia znajduje się w krajowej czołówce pod względem liczby zgłoszeń patentowych oraz udzielanych praw własności przemysłowej, zajmując 1. miejsce wśród uniwersytetów bezprzymiotnikowych pod względem liczby udzielonych patentów.
Warto wiedzieć, że:
- Naukowcy i naukowczynie z UŚ mieli znaczący wkład w badanie stanu Odry w 2022 r. – tuż przed katastrofą ekologiczną zbadali rzekę na całej jej długości w kraju. Obecnie pracują w ogólnopolskim zespole dążącym do przeciwdziałania takim kryzysom w przyszłości.
- Uniwersytet posiada Napowietrzne Mobilne Laboratorium (charakterystyczny balon, który widać często na śląskim niebie), które służy do badań zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego, jego rozprzestrzeniania się oraz wpływu na zdrowie człowieka i środowisko.
- Naukowcy z UŚ należą do grupy ponad 500 fizyków z całego świata współpracujących w ramach eksperymentu T2K (Tokai to Kamioka). Badania T2K ogniskują się na badaniu właściwości, przypuszczalnie najsłabiej oddziałujących i najliczniejszych cząstek materii, jakimi są neutrina i antyneutrina.
- Pracownicy i pracowniczki UŚ od wielu lat prowadzą wiodącą w kraju działalność badawczą związaną z badaniem lodowców, głównie w Arktyce, a dokładniej na największej wyspie archipelagu Svalbard – na Spitsbergenie, gdzie nad brzegiem fiordu Hornsund znajduje się Polska Stacja Polarna. Do tej pory Uniwersytet Śląski zorganizował tam już 60 wypraw naukowych.
Uczelnia europejska, którą cechuje otwartość, różnorodność oraz interdyscyplinarny sposób kształcenia
Wraz z dziesięcioma uczelniami europejskimi UŚ tworzy prestiżowy Uniwersytet Europejski w ramach sojuszu Transform4Europe (T4EU), któremu przewodniczy w 2024 r. Wspólna europejska uczelnia daje studentkom i studentom większe możliwości kształcenia się na międzynarodowych kierunkach studiów, wymiany akademickiej, korzystania z wielojęzycznego kampusu.